Lángos (Macaristan)

Lángos

Lángos, su, un, maya, şeker ve tuzdan oluşan temel bir hamurun altın-kahverengi bir renk elde edene kadar kızartılmasıyla yapılan bir Macar spesiyalitesidir. Su yerine ekşi krema, süt veya yoğurt kullanılabilir. Lángos, geleneksel olarak atıştırmalık olarak taze ve ılık olarak tüketilir ve ekşi krema ve rendelenmiş peynirden sarımsak sosu ve tuzuna kadar her şeyle doldurulabilir, ancak genellikle sade tüketilir.

Yemeğin adı, yağda düzenli olarak kızartıldığı günümüzün aksine, başlangıçta tuğla fırının alevlerinin yakınında pişirildiği için alev anlamına gelen láng kelimesinden geliyor. Bazıları lángos’un Türk etkisi altında yaratıldığına inanırken, diğerleri bunun eski Romalılardan geldiğine inanıyor.

Bu popüler sokak yemeği spesiyalitesi, Macaristan, Avusturya, Hırvatistan ve Romanya’daki sayısız fuar, festival, plaj ve eğlence parkında bulunabilir.

Langos Tarifi

Langos İçin Gerekli Malzemeler / 6 Kişilik

500 gr un
200 ml süt
30 gr maya
60 gr sıvı yağ
5 gr şeker
Pişirme yağı
Yaklaşık 100 ml ılık su
Tuz

Langos Nasıl Yapılır

Sütü küçük bir tencerede ısıtın, ardından ocaktan alın ve şekeri ve mayayı ekleyin. Maya aktive olana kadar yaklaşık 10-15 dakika ılık bir yerde saklayın.

Unu geniş bir kaseye koyun. Unda bir çukur açın ve ardından tuzu una ekleyin. Maya karışımını yağ ve bir çorba kaşığı ılık suyla karıştırdıktan sonra unun içindeki kuyuya dökün.

Yumuşak, kabarmış bir hamur elde edene kadar her seferinde bir çorba kaşığı ılık su ekleyerek yoğurmaya başlayın. Yuvarlak bir şekil verin ve bir kaseye koyun, örtün ve iki katına çıkana kadar 45-60 dakika ılık bir yerde saklayın.

Hamuru hafifçe unlanmış bir çalışma yüzeyine aktarın. Hafifçe yağlanmış ellerle küçük hamur somunlarını şekillendirin.

Somunları elinizle gerin, kenarları ortasından daha kalın olacak şekilde yuvarlak kalmalarına dikkat edin. Hamuru 20 dakika mutfak bezi ile örtün.

Rengi altın olana kadar sıcak yağda her iki taraftan kızartın. Süzmek için kağıt havluların üzerine koyun ve sade veya seçtiğiniz bir üst malzeme ile servis yapın.

Pişirme ipuçları

Yöntem: Hamuru yapmaya başlamadan önce daima unu eleyin, çünkü bu daha açık dokulu ve kabarcıklı bir hamur verir. Lángos hamuru genellikle açılır ve büyük bir bardak kullanılarak yuvarlak şekiller kesilir. Her bir hamur parçası, kızgın yağa koyulmadan hemen önce, kenarları merkezden daha kalın olacak şekilde gerilmelidir. Ayrıca hamurların kızartılmadan önce (20 ila 30 dakika arasında) dinlenmeleri için zamanlarının olması da önemlidir. Alternatif olarak, bir parça hamuru elinizle yırtıp kabaca yuvarlak bir şekle sokabilir ve kızartmak için sıcak yağa koyabilirsiniz.

Kızartma: Yağı ağır tabanlı bir tavada orta-yüksek ateşte ısıtın, bu şekilde yağ istenen sıcaklığa ulaşacak ancak aşırı ısınmayacak ve buharlaşma noktasını aşmayacaktır. Doğru sıcaklık, bir termometre ile kontrol edebileceğiniz yaklaşık 175 °C’dir. Alternatif olarak, yağın içine küçük bir parça hamur damlatabilirsiniz. Hamur tekrar fırlar ve hemen kızartmaya başlarsa, yağ doğru sıcaklıktadır. Sıcak yağın üzerinize sıçramasını önlemek için yüksek kenarlı bir tencere kullanın.

Dolgu: Ne tür bir dolgu kullanabileceğinize dair herhangi bir kural olmamasına rağmen, en yaygın olanları kullanılmadan önce sotelenmesi gereken peynir ve lahanadır. Doldurulmuş bir lángos yapmak için önce bir parça hamuru istediğiniz boyuta uzatın. Dolguyu hamurun yarısına koyun, hamuru ikiye katlayın ve kenarlarını olabildiğince inceltmeye dikkat ederek kenarlarını kapatın, böylece diğer langoslar ile aynı anda pişsinler.

Üstler: Sadece tuz serpildiğinde bile lezzetli olan lángos, geleneksel olarak sarımsak veya tereyağı sürülerek veya hatta sarımsak suyu ile ıslatılarak servis edilir. Ekşi krema ve rendelenmiş peynirin de Macarların köklü bir favorisidir. Ancak üstüne konulan malzeme seçenekleri burada bitmiyor; sosis, jambon, mantar, sotelenmiş lahana veya kırmızı biber aromalı peynirli Liptauer mükemmel tuzlu seçeneklerdir, ancak tatlı bir lángos yemek istiyorsanız Nutella, şekerleme veya reçel kullanın.