Rösti (İsviçre)

Rösti

Rösti, İsviçre’nin sade, tereyağlı ve hoş kokulu bir ulusal yemeği, iştah açıcı altın rengine sahip çıtır kabuklu patates krepidir. Leberspiesschen veya émincé de veau gibi geleneksel İsviçre lezzetleri için harika bir garnitürtür.

Rösti için patatesler haşlanır, soyulur, soğutulur, uzun şeritler halinde rendelenir ve tereyağı, sıvı yağ, tuz ve belki biraz yağ ile kızartılır. Yemek daha sonra dilimlere bölünür ve servis edilir. Ek olarak, lezzetlerini arttırmak için yemeğe otlar, soğan, jambon veya rendelenmiş peynir eklenebilir.

Rösti, başlangıçta İsviçre kantonu Bern’den çiftçiler tarafından kahvaltıda tüketiliyordu, ancak bugün birçok çeşidi olan popüler bir garnitür. Örneğin, Bernese rösti pastırma ile Valaisian rösti dilimlenmiş domates ve raclette peyniri ile hazırlanırken, Basilean rösti 1: 1 oranında patates ve dilimlenmiş soğan karışımıdır.

Rösti Tarifi

Rösti İçin Gerekli Malzemeler / 4 Kişilik

4 büyük patates, mumlu ve nişastalı
30 gr tereyağı
30 gr bitkisel yağ
Tuz

Rösti Nasıl Yapılır

Patatesleri büyük bir tencereye koyun, üzerini soğuk suyla örtün ve orta-yüksek ateşte kaynatın. Yaklaşık 30 dakika veya yumuşayana kadar pişirin. Süzün ve yaklaşık 10 dakika soğumaya bırakın. Patatesleri soyun, ardından en az 1 saat soğuyana kadar buzdolabında saklayın. Son olarak peynir rendesi üzerindeki büyük delikleri kullanarak rendeleyin.

Orta-düşük ısıda yapışmaz tavada tereyağını ısıtın. Eritildiğinde patatesleri ekleyin, tuz serpin ve iyice karıştırarak patatesleri yağla kaplayın. Ardından, bir spatula kullanarak patatesleri tavaya oturacak şekilde kalıplayarak hafifçe bastırın. Kenarları altın kahverengi ve gevrek olana kadar yaklaşık 20 dakika boyunca ara sıra sallayarak pişirin.

Bir tarafı piştiğinde tavayı büyük bir tabakla örtün ve rösti’yi ters çevirin, ardından diğer tarafını pişirmek için tavaya geri kaydırın. Altın kahverengi olana kadar yaklaşık 20 dakika kızartın. Son olarak, bir kesme tahtasına aktarın, tuz serpin ve servis yapmak için dilimler halinde kesin.