Cernički Ćupteti (Hırvatistan)

Cernički ćupteti

Cernički ćuptet, Hırvatistan’ın Nova Gradiška kenti yakınlarında bulunan Cernik ilçesinden gelen lezzetli bir hamur işidir. Geleneksel olarak yıllık domuz kesimi sırasında hazırlanır. Bu yemek, hamurun (un, tuz, beyaz şarap, maya, su) toz kırmızı biber ve sarımsak ile tatlandırılmış artık sosis etiyle doldurulmasıyla yapılır.

Doldurulduktan sonra, hamur genellikle kare şeklinde şekillendirilir, bir güle benzeyecek şekilde kenarlarından sıkıştırılır, eritilmiş domuz yağı serpilir ve ardından altın-kahverengi olana kadar pişirilir. Bu küçük tuzlu ikramları bir kadeh yerel beyaz şarapla eşleştirmeniz ve atıştırmalık olarak tüketmeniz önerilir.

Cernički Ćupteti Tarifi

Cernički Ćupteti İçin Gerekli Malzemeler

Hamur

1,5 kg hamur işi unu
500 gr çok amaçlı un
15 gr tuz
250 ml domuz yağı
200 ml süt
10 gr taze maya
100 ml ılık su
100 ml ılık beyaz şarap

Dolgu

3,5 kg domuz kıyması
70 gr tuz
40 gr sarımsak
20 gr acı kırmızı biber
Bir tutam şeker

Cernički Ćupteti Nasıl Yapılır

Çok geniş bir kapta, dolgu için tüm malzemeleri ekleyin ve iyice birleşene kadar karıştırın. Kullanıma hazır olana kadar soğuk bir yerde saklayın.

Süt ve mayayı küçük bir kapta karıştırın, maya çözülene kadar karıştırın, ardından karışım köpürene kadar yaklaşık 10-15 dakika bekletin.

Unları tuz ve domuz yağıyla karıştırın, ardından maya karışımını, suyu ve şarabı ekleyin ve pürüzsüz ve yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğurun.

Beş parçaya bölün, ardından yuvarlak somunlar haline getirin. Üzerlerini bir bezle örtün ve hamur kabarana kadar bekleyin.

Hamuru yaklaşık 1 cm kalınlığında yuvarlaklar halinde açın. Onları eritilmiş domuz yağıyla yayın, ardından kareler halinde kesin.

Her karenin ortasına küçük bir miktar dolgu yerleştirin. Karenin iki karşıt parçasını yukarı getirin, ardından iki zıt hamur parçasını bu ikisinin altına, her birinin altına yerleştirin.

Kurduğunuz ćupteti’yi domuz yağıyla yağlanmış bir fırın tepsisine yan yana yerleştirin. Eritilmiş domuz yağı serpin.

Önceden 200 °C’ye ısıtılmış fırında pişirin. Pişirmenin sonuna doğru, sıcaklığı 250 ° C’ye yükseltin ve altın rengi olana kadar pişirin.