Italian Beef (Amerika)

Italian Beef

İtalyan beef, giardiniera çeşnisi veya kavrulmuş yeşil biberle doldurulmuş, yoğun ve çiğneme gerektiren İtalyan tarzı bir rulo içinde ince dilimlenmiş, baharatlanmış biftek katmanlarından oluşan popüler bir Chicago sandviçidir. Sandviç tipik olarak bir ucundan, her iki ucundan veya tamamen lezzetli sosla ıslatılır. Ayrıca kişisel tercihlere göre mozzarella peyniri veya cheddar peyniri sandviçe eklenebilir.

İtalyan beef sandviçinin kökeni hakkında üç popüler teori var. Biri, Al Ferreri (Al’s Beef restoranının sahibi) ve ailesi tarafından 2. Dünya Savaşı’nın başında icat edildiğini söylüyor. Yemeği, İtalyan göçmenlerin düğünlerinde daha fazla insanın beslenebilmesi için, et miktarını azaltma ihtiyacı ile icat ettiği iddia ediliyor.

Başka bir teori, sandviçin 1918’de Los Angeles’ta bulunan Fransız sosunun bir versiyonu olduğunu söylüyor. Chicago Sun-Times’ın eleştirmeni Pat Bruno’ya göre, bir Yunan lokantasında çalışan Tony adında bir adam tarafından icat edildi ve Fransız sos tarifi ile uğraşırken İtalyan beef sandviçini yarattı.

Üçüncü teori, Chicago’daki et tedarikçisi Pasquale Scala’yı tüketicilerin Büyük Buhran sırasında tasarruf etmelerine yardımcı olacak bir yol olarak icat etti.

Sandviçin kökeni ne olursa olsun, hala Chicago mutfağının temelini oluşturuyor ve şehrin dört bir yanındaki çok sayıda restoranda ve sosisli sandviç tezgahlarında bulunuyor.

Italian Beef Tarifi

Italian Beef İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

2,5 kilo but
1 baş sarımsak, artı 2 diş, kıyılmış ve bölünmüş
20-25 gr koşer tuzu, bölünmüş
20 gr taze çekilmiş karabiber,
15 gr kurutulmuş kekik
Birkaç dal taze kekik
15 gr pul biber
2 kırmızı dolmalık biber, büyük, uzun parçalara bölünmüş
Büyük, uzun parçalara kesilmiş 2 adet yeşil biber
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1-2 büyük somun taze İtalyan ekmeği
200 gr kavanozda acı giardiniera

Italian Beef Nasıl Yapılır

Önce fırını 190 °C’ye ön ısıtmaya ayarlayın.

Kıyılmış sarımsak baş, bir çorba kaşığı tuz, bir çorba kaşığı biber, kuru kekik, taze kekik ve pul biberi karıştırıp etin her tarafına sürün.

Eti büyük bir rosto tepsisine veya bir Hollanda fırınına koyun, ardından tepsinin dibine üç litre su dökün, ancak etin üzerine dökmeyin.

60-90 dakika veya etin ortasına yerleştirildiğiniz termometre 75 °C olana kadar pişirin.

İşlem bittiğinde et oda sıcaklığına soğuyana kadar bekleyin, ardından tavadan çıkarın ve streç filmle sarın. Eti bir gece buzdolabına koyun.

Et suyunu süzün, katıları atın ve gece boyunca buzdolabında saklayın.

Ertesi gün et suyunu geniş bir tencereye dökün ve üstü kapalı kısık ateşte 30 dakika pişirin.

Et suyu pişirilirken biberleri hazırlayın. Fırını 175 °C ön ısıtmaya ayarlayın. Zeytinyağı, iki diş kıyılmış sarımsak, bir çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber karışımı yapın ve biberleri kaplamak için kullanın.

Biberleri bir fırın tepsisine dizip yarım saat kavurun.

Rozbifleri kesin, tüm yağı alın. İnce dilimleyin.

Sığır dilimlerini henüz kaynayan sosun içine koyun ve 20 dakika daha pişirin.

Ekmeği porsiyonlar halinde kesin ve her birini bir tarafta açık olarak dilimleyin.

Et ile doldurun, tatlı biberleri ve acı giardiniera ekleyin.

Maşa yardımıyla her bir sandviçi bir saniyeliğine sosun içine daldırın, fazla sıvının akmasını bekleyin ve servis yapın.

Pişirme İpuçları

Et: Sığır filetosu ucu ve yuvarlak rosto olabilir. Sadece yüksek bir yağ oranına sahip olmaları gerekir.

Varyasyonlar: Olağan varyasyonlar, mozzarella veya provolone gibi sosis veya peynir eklemeyi içerir, ancak Cheddar da yaygındır.