Taco – Taco (Meksika)

tako

Dünyaca ünlü tacolar, küçük boyutlu ekmeği et, sebze, deniz ürünleri ve peynir gibi bir dizi farklı malzemeyle doldurarak yapılır. Bu Meksika yemeği, mısır veya buğday ekmeği ile yapılır ve genellikle ekşi krema, avokado bazlı sos, marul, turp, kişniş, kırmızı biber veya yanında biraz limon dilimleri ile servis edilir.

Atıştırmalık veya ana yemek olarak servis edilebilir ve genellikle elle yenir. Meksika topraklarında çok sayıda özgün versiyon ortaya çıkmıştır. Tacos de asador veya ızgara tacos, şunlardan herhangi birini içerebilir: carne asada tacos (dilimlenmiş marine edilmiş sığır tacos), tacos de tripita (işkembe tacos) ve chorizo ​​asado. Tacos el pastor, dikey bir rotisserie’de pişirilmiş adobo baharatında ince dilimlenmiş domuz bifteği ile kaplanırken, cabeza tacosunda buharda pişirilmiş inek kelle eti bulunur. Tacos de camarones karidesle yapılırken, tacos de pescado balıkla yapılır. Tacos dorados, tavuk, sığır eti, koyun veya keçi eti ile doldurulmuş flüt şeklinde bir çeşittir. Tacos de canasta (veya tacos sudados) baharatlı etle yapılır, daha sonra bir kaseye konur ve buharın tacoları yumuşatmasını sağlayan bir mutfak bezi ile kaplanır. Tacos de lengua, önce pişirildikten sonra sotelenmiş dana diliyle yapılır.

Yemeğin adının yarı ya da orta anlamındaki náhuatl teriminden tlahco’dan kaynaklandığı öne sürülmüştür. Tahminen İspanyol öncesi Meksika’da icat edilen tortillalar başlangıçta kaşık olarak kullanılıyordu. Meksika Vadisi’nin göl bölgesinde yaşayan yerlilerin minik balıklarla dolu tacoları tükettiğine dair bazı göstergeler var. Başka bir uzman, taco terimi cevheri kazmak için kullanılan kağıtla kaplanmış barutu tanımladığından, yemeğin 1700’lerin Meksika gümüş madenlerine bağlı olduğunu iddia ediyor. Geleneksel olarak taquerías’ta satılan yemek, maden ve demiryollarında çalıştırılan Meksikalı işçilerin akınıyla 20. yüzyılın başlarında ABD’ye yayıldı. Yemeğin Amerikan versiyonları, cheddar peyniri, marul ve domates gibi farklı malzemeler içeriyordu.

Taco Çeşitleri / Tako Çeşitleri

Tako çeşitleri hakkında detaylı bilgi almak için tako isimlerine tıklayınız.

Carne asada tacos

Carne asada tacos

Gringas

Gringas

Tacos al pastor

Tacos al pastor

Breakfast Tacos

Breakfast Tacos

Tacos de canasta

Tacos de canasta

Tacos de pescado

Tacos de pescado

Tacos al carbon

Tacos al carbon

Tacos Arabes

Tacos Arabes

Mulita

Mulita

Navajo Tacos

Navajo tacos

Tacos de papa

Tacos de papa

Tacos de cabeza

Tacos de Cabeza

Tacos de camarones

Tacos de camarones

Tacos de lengua

Tacos de lengua

Tacos gobernador

Tacos gobernador

Puffy Taco

Puffy Taco

Mission-Style Tacos

Mission-Style Tacos

Tacos de Adobada

Taco Tarifi / Tako Tarifi

Taco İçin Gerekli Malzemeler / 6 adet

Marine

2-3 diş sarımsak, dilimlenmiş
1 çay kaşığı taze kırılmış biber
1 çay kaşığı kaşar tuzu
½ çay kaşığı Meksika kekiği
1 büyük misket limonu suyu
60 gr zeytinyağı

Avocado Salsa

1 büyük avokado
1-2 serrano biber, kabaca doğranmış
2 yemek kaşığı kişniş
2 yemek kaşığı beyaz soğan
1 büyük misket limonu suyu
¾ bardak soğuk su
Tat vermek için tuz

Diğer

450 gr biftek
18 küçük mısır ekmeği
1 küçük beyaz soğan, ince doğranmış
150 gr doğranmış kişniş
½ dilimlenmiş turp
2 adet limon, dilimler halinde

Taco Nasıl Yapılır

Bir karıştırıcıda, tüm marinasyon malzemelerini pürüzsüz olana kadar karıştırın. Gerekirse daha fazla tuz ekleyin. Karışımı plastik bir torbaya dökün ve bifteği içine koyun. Buzdolabında 2 saat bekletin.

Blenderi temizleyin ve avokado salsa için malzemeleri ekleyin. Kremsi hale gelene kadar karıştırın, gerekirse daha fazla tuz ekleyin ve servis tabağına dökün. Biraz plastik filmle örtün ve servis zamanına kadar buzdolabında saklayın.

Garnitürleri hazırlayın – soğanı ve kişnişi doğrayın, turpları dilimleyin ve limonları dilimleyin. Servise hazır duruma gelene kadar örtün ve soğutun.

Izgara yapmadan önce etin en az 40 ila 50 dakika oda sıcaklığına gelmesine izin verin. Dış ızgarayı kapak kapalıyken yaklaşık 8 ila 10 dakika orta / yüksek ısıda önceden ısıtın. Izgaraları biraz yağ ile fırçalayın. Etten fazla marinasyonu alın ve ızgaraya yerleştirin. Bifteğin kalınlığını dikkate alarak yaklaşık 7 ila 10 dakika ızgara yapın. Pişirme işleminin yarısında çevirin. Bifteğinizin orta / az pişmiş olmasını istiyorsanız, iç sıcaklık 65-70 ºC’ye ulaşana kadar ızgara yapın. Orta pişmiş bir biftek için, sıcaklığın 75 °C’ye ulaşmasına izin verin.

Bifteği bir kesme tahtası üzerine yerleştirin ve bir miktar folyo kağıtla gevşek bir şekilde örtün. 5 ila 7 dakika dinlendirin. Bu arada ekmeği ısıtın.

Eti ince dilimler halinde dilimleyin, ardından küçük ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kesin. Tacoları üst üste iki ekmeği ile birleştirin. Üzerine avokado salsa, soğan, kişniş, turp ve misket limonu ekleyin.

Pişirme İpuçları

Tortilla: Masa harina ile yapılan mısır ekmeği geleneksel seçenek olsa da buğday unları da yaygın olarak kullanılmaktadır. Sıfırdan yapmak istemiyorsanız marketten satın alınan sürümleri kullanabilirsiniz. Soğutulmuş veya dondurulmuş olanları bulmaya çalışın.

Yağ: Kaliteli bir yağ seçin. Sarımsak ve baharatlarla sotelemek için zeytinyağı ve kızartmak için fıstık yağı kullanmayı deneyin. Bitkisel veya kanola yağı, nötr, tatsız bir seçeneğe ihtiyacınız olduğunda iyi seçimdir.

Dolgu: Genel bir kural olarak, denge için çaba gösterin. Tamamlayıcı sosların temel malzemeyi baskılamadığından ve birbirine güzel bir şekilde uyduğundan emin olun. Çok fazla soğuk malzeme eklerseniz, yemek soğuyabilir. Benzer şekilde, çok fazla sıvı element eklemek, yumuşak bir taco ile sonuçlanabilir.