English Breakfast (İngiltere)

English Breakfast

Tam kahvaltı olarak da bilinen bu geleneksel İngiliz yemeği, birkaç temel özellik ve bazı bölgesel eklemelerle her yerde görülür.

Birincisi, et – genellikle sosis ve domuz pastırması kombinasyonu. Sonra sebzeler ve baklagiller – her ikisi de yüksek ateşte pişirilmiş pişmiş fasulye ve domates. Domateslerdeki tatlılık ve asitlik dengesi, tabağın diğer tarafındaki yağlılığı güzelce dengeler. Son olarak, bütün yemeği birbirine bağlamak için çıtır çıtır bir parça kızarmış ekmek ve iki veya üç yumurta vardır.

Bu doyurucu kahvaltının yanında genellikle bir fincan çay, ketçap veya kahverengi sos ve güzel bir meyve reçeli bulunur. İsteğe bağlı olarak kişisel zevkinize ve bölgesel tercihlere bağlı olarak kızartmalara black pudding (bir çeşit sosis), böbrekler, mantarlar ve patates eklenebilir.

Geleneksel olarak bir kahvaltı tabağı olmasına rağmen, tam bir İngiliz kahvaltısı, gün ortası bir öğün olarak hizmet edecek kadar doyurucu olmaktan daha fazlasıdır.

İngiliz kahvaltısı, İngiliz seçkinleri tarafından başlatılan ve 1300’lerin başına kadar uzanan bir gelenektir. Sadece ülke mutfağını da içeren geleneksel İngiliz kır yaşam tarzının geleneklerini korumak konusunda kararlı değillerdi, aynı zamanda kendi mülklerinde üretilen bir dizi çok yönlü yiyecek ve malzemeyi sergileyerek zenginliği sergilemenin bir yolu olarak kahvaltıyı da kullandılar. Victoria döneminde, tüccarlar, sanayiciler ve işadamlarından oluşan sosyal sınıf yükselişteyken, eşrafın sosyal sınıfı düşüşteydi. Victorialılar, seçkinliği sadece arzulayacakları bir ideal olarak görmekle kalmadılar, aynı zamanda birçok alışkanlıklarını ve geleneklerini benimsediler. Kahvaltının yükseltilmesi ve rafine edilmesinin yanı sıra malzemeleri standartlaştırdılar ve bugün tam İngiliz kahvaltısı olarak bildiğimiz şeyi icat ettiler. Sanayi Devrimi sırasında, yemek işçi sınıfının temelini oluşturdu ve popülaritesi 1950’lerde İngilizlerin neredeyse yarısının güne tam bir İngiliz kahvaltısı ile başlayacağı zaman zirveye ulaştı. Yemek için ilk tarifler 1840 civarında ortaya çıktı, ancak malzemeler sabit değildi ve tariften tarife değişiyordu.

English Breakfast Tarifi

English Breakfast İçin Gerekli Malzemeler / 1 kişilik

2 domuz sosisi
1 domates
2 yemek kaşığı tereyağı
2 dilim pastırma
110 gr mantar
220 gr konserve kuru fasulye
1 büyük yumurta
2 dilim beyaz veya esmer ekmek
Biber ve tuz
1 dal maydanoz

English Breakfast Nasıl Yapılır

Fırını 220 °C ön ısıtmaya ayarlayın

Bir tavayı orta ateşe koyun ve ısındıktan sonra sosislerin her tarafını kızartın ve beş dakika pişirin. Daha sonra fırın tepsisine dizip fırında 10 dakika pişirin.

Bir bıçakla domatesin dibine çarpı işareti koyun ve sosislerle birlikte fırın tepsisine çapraz tarafı yukarı gelecek şekilde yerleştirin. Domatesleri ve sosisleri 10 dakika pişirin, ardından altını kapatın ve sıcak kalmaları için fırının içinde bırakın.

Sosisleri kızarttığınız aynı tavada önce bir yemek kaşığı tereyağını eritin, ardından mantarları ve pastırmayı yüksek ateşte yedi dakika kızartın. Mantarlar yumuşadığında ve pastırma çıtır çıtır olduğunda, sıcak kalmaları için onları fırına aktarın.

Fasulyeleri küçük bir tencereye ekleyin ve orta ateşte sürekli karıştırarak pişirin.

Son olarak yumurtayı, sarısının dağılmamasına dikkat ederek kızartın ve ekmeği kızartın, kalan tereyağını tostların üzerine yayın.

Sosis, domuz pastırması, fasulye, domates, mantar, sahanda yumurta ve kızarmış ekmek gibi malzemeleri ılık bir tabağa koyun, ardından tuz ve karabiberle tatlandırıp servis yapın.

Pişirme İpuçları

Domuz Pastırması: İngilizler için geleneksel domuz pastırması seçimi, kısmen domuz filetosu, kısmen domuz göbeği olan ve Amerikan (domuz eti) ve Kanada (domuz filetosu) ile değiştirebileceğiniz domuz pastırmasıdır. Domuz pastırması yapıyorsanız, et ve yağında kesikler ve dilimler yapın, böylece kıvrılmaz ve eşit şekilde pişer.

Sosis: İngilizlerin tercih ettiği seçim, Cumberland sosisi veya Lincolnshire sosisidir. Birincisi kıyılmış domuz eti ve baharatlardan yapılırken, ikincisi kıyılmış yerine kaba kıyılmış et içerir. Bunların yerine çok otlu olmayan herhangi bir yerel sosis kullanabilirsiniz.

Fasulye: Günümüzde neredeyse aynı şekilde kullanılan fasulyeler, kısa süre sonra yeniden ısıtılan konserve fasulyelerdir, ancak uygun ve daha zahmetli bir yol, kuru fasulyelerinizi sıfırdan yapmak olacaktır.

Yöntem: İngiliz kahvaltısını oluşturan bileşenlerin çoğu geleneksel olarak kızartılmış olsa da her zaman kızartılması gereken sosisler dışında ızgara da yapılabilir.

Ekstra Malzemeler: Yemeği daha da lezzetli hale getirmek için İngilizler, çeşni olarak ketçap veya kahverengi HP sosu eklemeyi sever. Tariflerde genellikle kızarmış peynirlere rastlayabilirsiniz, ancak bunlar yemeğin geleneksel bir bileşeni değildir.

Servis: İngiliz kahvaltısı geleneksel olarak çayın yanında kahve veya portakal suyu ile servis edilir. Ek olarak, tereyağlı ve marmelatlı bir dilim tost da servis edilebilir, ancak bir bardak çay ile birlikte yenir.