Maqluba (Filistin)

Maqluba

Maqluba, Filistin’in ulusal yemeğidir, ancak Irak, Suriye ve Ürdün’de de bulunabilir. Bu katmanlı tek kaplık yemeğin birçok çeşidi vardır, ancak temel ilke servis yapmadan önce ters çevirmektir, bu da maqluba kelimesinin anlamıdır.

Malzemeler arasında pirinç, sebzeler (genellikle havuç, patates, domates, karnabahar, soğan), otlar ve baharatlar (genellikle zerdeçal ve sumak) ve tavuk veya kuzu eti gibi etler bulunur, ancak yemek et olmadan da yapılabilir. Malzemeler pişirilir ve katmanlanır, ardından sıvı kalmayana kadar kaynatılır.

Servis yapmadan önce, maqluba ters çevrilir ve daha sonra genellikle üstü çam fıstığı veya kıyılmış maydanozla süslenir. Yemeğin yanında salatalık ve domates salatası, zeytin ve yoğurt ile servis edilmesi önerilir.

Maqluba Tarifi / Maklube Tarifi

Maqluba İçin Gerekli Malzemeler / 6-8 kişilik

8 gr öğütülmüş zerdeçal
5 gr öğütülmüş zencefil
5 gr toz tarçın
5 gr öğütülmüş yenibahar
5 gr kimyon
5 gr öğütülmüş kişniş
3 gr kakule
3 gr öğütülmüş karanfil
3 gr karabiber
1 orta boy soğan
Bitkisel yağ (mısır veya ayçiçeği)
1 kg tavuk (parçalar halinde kesilmiş 6-8 büyük parça but veya göğüs)
15 gr tuz
3-4 defne yaprağı
1 karnabahar
2 büyük havuç
1 büyük patates
450 gr pirinç (orta taneli pirinç en iyisidir, ancak uzun taneli de iyidir)

İsteğe bağlı: bir avuç dolusu çam fıstığı ve biraz kıyılmış maydanoz

Servis için: yoğurt, salatalık ve domates

Maqluba Nasıl Yapılır

Önce tuz ve öğütülmüş baharatların hepsini bir kasede karıştırın ve bir kenara koyun.

Bir sonraki adım tavuk suyunu hazırlamaktır. Soğanı kabaca doğrayın, iki yemek kaşığı bitkisel yağı büyük bir tencerede veya güveç kabında ısıtın ve soğanı orta ateşte yaklaşık 5 dakika kızartın. Bütün bir tavuk yapıyorsanız, parçalara ayırın. Tercih ederseniz, kızartmadan önce tavuğun derisini çıkarabilirsiniz. Tavuğu tencereye ekleyin ve her iki tarafta eşit şekilde yaklaşık 5 dakika kızartın. Tavuğun renk almaya başladığında tavaya yaklaşık 1,3 litre su dökün ve tavuğun tamamen kaplanmasını sağlayın. 3-4 adet defne yaprağı, 1 çay kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı baharat karışımını atıp kaynatın, ardından kapağı kapatın ve orta ateşte 45 dakika pişirin. Yemek pişirirken su yüzeyinde bir miktar köpük oluşabilir. Bunu bir kaşıkla çıkarmak en iyisidir, bu yüzden kaynarken kontrol etmeye devam edin.

Tavuk pişirirken sebzeleri hazırlayın. Havuçları ve patatesi soyun ve yaklaşık 1 cm’lik dilimler halinde kesin. Karnabaharı büyük parçalar halinde doğrayın ve yıkayın. Bir tavada, bol miktarda bitkisel yağı (yaklaşık 0,5 cm ila 1 cm derinliğinde) ısıtın. Tüm sebzeleri her iki tarafta altın kahverengi olana kadar küçük gruplar halinde kızartın. Yağı emmek için kağıt havlu kullanın.

Nişastayı çıkarmak için pirinci akan su altında iyice durulayın. Bazı pirinç türlerinin önceden suda bekletilmesi gerekebilir, bu nedenle paketin üzerindeki talimatları kontrol edin.

Tavuğunuz piştikten sonra et suyundan parçaları çıkarın ve bir kenara koyun. Et suyunu bir süzgeçten ayrı bir kaseye dökün, sadece maqlubayı pişirmek için kullanacağınız suyu saklayın.

Artık maqluba’yı birleştirebilirsiniz. Et suyunu yapmak için kullanılan aynı tencerede tavuğu, sonra sebzeleri koyun ve son olarak pirinci sebzelerin üzerine dağıtarak üç eşit katman yapın. Pirinç üzerine biraz daha baharat karışımı (küçük bir çorba kaşığı) ve 1.5 çay kaşığı tuz serpin. Şimdi et suyunu pirinçle aynı seviyeye veya 0,5 cm üstüne gelene kadar tavaya dökün (yaklaşık 700/800 ml et suyuna ihtiyacınız olacak). Pirincin üzerine küçük bir tabak koyun – bu, pişerken hepsini yerinde tutacaktır. Malzemeleri karıştırmayın. Kaynatın, ardından örtün ve orta ateşte yaklaşık 20 dakika veya hiç sıvı kalmayıncaya kadar kaynamaya bırakın.

Yanmamasına dikkat edin – su kalmadığında ateşten alın ve kapağı kapalı olarak 10/15 dakika dinlenmeye bırakın.

Son adım, yemeği ters çevirmektir. Tavayı açın ve küçük tabağı çıkarın. Tavanın üzerine büyük bir tepsi veya tabak koyun, sıkıca tutun ve maqluba tepsiye veya tabağa geçecek şekilde ters çevirin.

Pek çok insanın, hazır olduğunda maqlubanın üzerine bir avuç çam fıstığı (küçük bir tavada hızlıca kızartabileceğiniz) ve maydanoz serpme eğiliminde olduğunu unutmayın.