Haggis (İskoçya)

Haggis

Haggis, koyun midesi, kuzu yüreği ve ciğerleri, dana eti, soğan, yulaf ve baharatlardan yapılan, besin değeri yüksek bir tür baharatlı kıymadır. İskoçya’nın ulusal yemeği ve mükemmel bir lif, demir ve karbonhidrat kaynağıdır.

Bazılarına göre haggis kelimesi, parçalamak veya karıştırmak anlamına gelen Fransızca hacher kelimesinden gelmektedir. Başlangıçta, karaciğer ve böbrekler bağırsaklarla doldurulmuş fakir bir adamın yemeğiydi ve hiçbir etin boşa gitmemesi için birçok insanı beslemek için iyi bir yol sağlıyordu.

Lezzeti en iyi baharatlı, ufalanmış, topraksı, etli, tuzlu, biberli, nemli ve yulaflı olarak tanımlanabilir. Ayrıca çeşitli sebzeler, mantarlar, yulaf ezmesi, soğan ve tohumlar içeren vejetaryen bir haggis versiyonu da vardır. Yemek, her yıl 25 Ocak’ta İskoçya’nın ünlü şairi Robert Burns onuruna düzenlenen Burns Supper kutlamalarının önemli bir parçası.

İskoçya’nın ulusal yemeği olarak bilinmesine rağmen, haggis, yemek tarihçilerine göre tarifi İngiliz Adalarına getiren ve yerel malzemelerle iyileştiren eski Yunanlılar ve Romalılar tarafından zaten biliniyordu. Örneğin, meşhur Yunan epik şiiri Homeros’un Odyssey’inde haggis’e benzer bir yemekten bahsedilirken, antik Yunan oyun yazarı Aristophanes MÖ 5. yy’da haggis benzeri bir sosisten bahsetmiştir. Tarif zaman içinde neredeyse değişmeden kaldı ve muhtemelen saf ihtiyaçtan icat edildi. Günümüzde haggis, barlarda ve restoranlarda olduğu gibi ev yapımı bir spesiyalite olarak aynı derecede popülerdir.