Penne alla Vodka (Amerika)

Penne alla Vodka

Penne alla votka, penne makarna, krema, domates sosu ve tüm yemeğe eşsiz bir tat katan votkadan oluşan popüler bir yemektir. Kökenleri oldukça belirsiz, bu nedenle bazı gıda tarihçileri İtalya’nın Bologna kentinde icat edildiğini iddia ederken, diğerleri New York’ta icat edildiğini söylüyor.

Bu İtalyan-Amerikan veya Amerikan-İtalyan yemeğinin yapımı oldukça basittir ve kolayca bulunabilen malzemeler içerir. Hazırlık, soğan ve sarımsağın ısıtılmış zeytinyağında sotelenmesiyle başlar. Bir sonraki adım, yarı yarıya azalana kadar kaynaması gereken ezilmiş domates ve votka eklemektir. Daha sonra sosa parlak turuncu bir renk verecek şekilde krema karıştırılır. İtalyan mutfağında domates ve krema kombinasyonu nadiren görülür, çünkü domateslerin asitliği kremadan çıkan yağın ayrılmasına neden olabilir. Votka malzemeleri homojen tutacak bir emülgatör görevi görür. Bu arada makarna (tercihen boru şeklindeki penne makarna) kaynar tuzlu suda al dente olana kadar pişirilir. Parmesan gibi rendelenmiş peynirler sosla karıştırılabilir veya bitmiş yemeğin üzerine serpilebilir. Makarna, servis yapmadan önce birkaç dakika sosta kaynamaya bırakılmalıdır ve bazı tarifler pastırma veya sosis eklemeyi önerir.

Penne alla votka popülerliğinin zirvesine 1980’lerin sonlarına kadar ulaşsa da buluşları hakkında en az yarım düzine teori var. “Nihai Makarna Yemek Tarifleri” nin yazarı Pasquale Bruno Jr., İtalya’nın Bologna kentindeki Dante restoranında penne alla votka icat edildiğini iddia ediyor. Bazı yemek tarihçileri, bu yemeğin yazarının Columbia Üniversitesi mezunu James Doty adında bir adam olduğunu iddia ediyor. Öte yandan, Amerikan hukuk profesörü Paula Franzese, babası Luigi Franzese’nin (1931’de Napoli’de doğdu) bu yemeği 1970’lerde popüler New York City restoranı Orsini’de ilk hazırlayan kişi olduğunu savunuyor. Luigi Franzese, sosta votka varlığına atıfta bulunarak buna Penne alla Rusya adını verdi. Bir yemek kitabı “The Williams-Sonoma Essentials of Italian”, markasının İtalya’daki popülaritesini artırmak isteyen bir votka şirketi için 1980’lerde Romalı bir şef tarafından icat edildiğini belirtir. 1984 tarihli “Arkadaşlar İçin Yemek” adlı kitabında Barbara Kafka, penne alla votkanın New York’taki Joanna’s Restaurant’ı menüye koymadan önce İtalya’da bir trend olduğunu ve onları Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler yaptığını yazıyor. Son olarak, Roma’da tanışan ve bu yemeğin tarifini içeren bir yemek kitabı yazan iki Amerikalı diplomatın eşleri hakkında da bir hikaye var.

Kökeni ne olursa olsun, sıcak servis edilen, genellikle birkaç fesleğen yaprağı ve rendelenmiş parmesan ile süslenen popüler bir makarna yemeği olmaya devam ediyor.

Penne alla Vodka Tarifi

Penne alla Vodka İçin Gerekli Malzemeler / 6 kişilik

1 kilo domates
450 gr penne makarna
60 gr sızma zeytinyağı
10 diş sarımsak, soyulmuş
Ezilmiş acı kırmızı biber
60 gr votka
115 gr krema
60 gr tuzsuz tereyağı veya zeytinyağı
60-70 gr doğranmış taze maydanoz
150 gr taze rendelenmiş Parmigiano-Reggiano
Tuz

Penne alla Vodka Nasıl Yapılır

6 litre tuzlu suyu 8 litrelik bir tencerede yüksek ateşte kaynatın.

Domatesleri sıvılarıyla birlikte bir mutfak robotuna koyun. İnce doğranana kadar domatesleri işleyin.

Penneyi kaynar suya ekleyin. Makarnayı yarı kapalı tencerede ara sıra karıştırarak 8-10 dakika pişirin.

Makarna pişirilirken geniş bir tavada zeytinyağını orta ateşte ısıtın. Bıçağın kenarıyla sarımsak dişlerini bastırıp kızgın yağa atın. Sarımsak hafifçe kızarana kadar yaklaşık 3 dakika pişirin.

Domatesleri dikkatlice tavaya kaydırın. Kaynatın, hafifçe tuz ve bolca kırmızı biberle baharatlayın ve 2 dakika kaynatın. Votkayı dökün, ateşi kısın ve makarna hazır olana kadar pişirin.

Sarımsakları sosun içinden çıkarın ve kremayı dökün. 2 yemek kaşığı tereyağı veya sıvı yağ ekleyin. Sosu ve makarnayı karıştırın.

Maydanozu makarnanın üzerine serpin ve sos makarnaya yapışacak kadar azalana kadar kaynatın.

Tencereyi ocaktan alın, makarnanın üzerine peynir serpin ve karıştırın. Hemen servis yapın, tadına göre ilave peynir ekleyin.

Pişirme İpuçları

Makarna: Bu yemek için en iyi penne türü sosu üzerinde tutmaya yardımcı olan yüzeyinde küçük çentikler bulunan penne rigatedir. Tuzlu suda pişirilmeli ve genel kural 100 gram makarna başına 1 litre su kullanılmasıdır. Bunları al dente pişirmek için üreticinin talimatlarını izleyin. Makarnanın pişirildiği su nişasta yönünden zengin olduğu için sosa az bir miktar ilave edilerek daha dolgun bir tat elde edilebilir.

Domates: Penne alla votka için hem taze hem de konserve domatesler kullanılabilir ve dokusu beğeninize göre değişir – onları kabaca doğrayabilir veya daha pürüzsüz bir sonuç için domates püresi kullanabilirsiniz. Konserve bütün domates kullanıyorsanız, geldikleri suyu ekleyin; pişirme sırasında azalacaktır.

Votka: Alkolün çoğu pişirme sırasında buharlaştığı için pahalı votka markalarının kullanılması zorunlu değildir. Votka yerine üzüm esaslı bir likör olan İtalyan grappasını da kullanabilirsiniz.

Servis: Bu yemeği ısıtılmış tabaklarda servis edin ve üzerine biraz taze rendelenmiş parmesan ve biraz taze fesleğen yaprağı serpin.