Quẩy (Vietnam)

Quẩy

Quẩy, popüler bir Çin lezzeti olan youtiao‘dan esinlenerek derin yağda kızartılmış bir atıştırmalıktır. Hazırlanması ve şekli daha popüler kuzenine çok benzese de quẩy, Vietnam’da ulusal bir mutfak hazinesi olarak kabul edilir.

Sade un, kabartma maddeleri, tuz, su ve şeker hazır olana kadar saatlerce dinlenmeye bırakılan temel hamuru oluşturur. Atıştırmalık, kısa süre kızartılmış iki parça hamurun altın rengi kahverengi olana kadar birleştirilmesiyle oluşturulur. Uzun hazırlık prosedürü, yağ ile temas halinde olan ve ortada bağlanan iki ayrı çubuğa benzemesi için hafifçe ayrılan bir  hamurla sonuçlanmalıdır.

Quẩy her boyutta gelir, ancak her porsiyon için bir ön koşul, gevrek bir dış kısım ve yumuşak, hafif içi boş bir merkezdir. Vietnam’da insanlar genellikle pirinç lapası, pho, papaya daldırma sosu veya erişte ile birleştiren bir sokak yemeği olarak severler.

Bütün ve sade olarak servis edilebilir, ancak diğer yemeklerle birlikte sunulduğunda genellikle daha küçük parçalara bölünür. Quẩy, her yaştan insan tarafından sevilen ucuz ve doyurucu rahat yemek olarak kabul edilir, ancak özellikle Vietnamlı öğrenciler arasında popülerdir.

Her zaman taze hazırlandığı ve sıcak servis edildiği için genellikle kış dönemiyle ilişkilendirilir, ancak tüm yıl boyunca bulunabilir. Benzer youtiao varyasyonları birçok Güneydoğu Asya ülkesinde yaygındır.

Çin mutfağından gelen bu yemek, Vietnam’da Kantonca adı olan yàuhjagwái’nin (yağda kızartılmış şeytan) anlamı olan bánh quẩy, quẩy nóng, dầu chéo quẩy ve dầu cháo quẩy gibi çeşitli isimlerle bilinir. Bir Çin efsanesine göre, Yue Fei adında cesur bir general, Qin Hui adlı yetkili ve eşi Wang tarafından düzenlenen bir komplo nedeniyle hayatını tehlikeye attı. Bu nedenle, iki parça hamur, çifti temsil eder ve onları kızgın yağda kızartmanın sembolik bir etkisi vardır. Vietnam’a gelince, yemek ülke genelinde çoğunlukla aynıdır, burada sokak yemeği tezgahlarında servis edilir ve çorba, pirinç lapası ve çeşitli soslarla yenir. Ayrıca, pathongko veya cakwe olarak adlandırılan Tayland ve Endonezya’da da popülerdir.

Quay Tarifi

Quay İçin Gerekli Malzemeler / 12 adet

500 gr çok amaçlı un
5 gr tuz
15 gr şeker
250-300 ml su
5 gr kabartma tozu
10 gr karbonat
Kızartmalık yağ

Quay Nasıl Yapılır

Kabartma tozunu iki ayrı kaseye koyun. Her kaseye 50 ml (yaklaşık 3 yemek kaşığı) su ekleyin ve birleştirin.

Büyük bir kapta un, tuz, şeker, çözülmüş kabartma tozu ve kalan suyu karıştırın. Bir spatula ile iyice karıştırın, böylece sıvı tamamen emilir.

Hamuru ellerinizle veya yoğurma kaşıkları bulunan elektrikli mikser ile 1-2 dakika yoğurun. Hamuru aşırı yoğurmayın: Hamurun yüzeyi pürüzsüz değil pürüzlü olmalıdır.

Hamuru ıslak bir mutfak bezi veya bir parça streç filmle örtün ve 20 dakika dinlendirin.

Bundan sonra hamuru 1-2 dakika daha yoğurun ve 20 dakika daha dinlendirin.

Hamuru 3 kez yoğuruncaya kadar işlemi tekrarlayın.

Hamuru bir çalışma tahtası yüzeyine aktarın, kısa bir süre yoğurun ve ardından 1-1,5 cm kalınlığında düz bir disk şeklinde açın.

Hamuru nemli bir bezle örtün ve 2,5-4 saat dinlendirin.

Bundan sonra, kapağını çıkarın ve hamuru 1/2 cm kalınlığında açın.

Hamuru 7,5-10 cm genişliğinde bantlar halinde kesin. Daha sonra her bandı 2,5 cm genişliğinde daha küçük şeritler halinde kesin. 2,5×7,5 cm veya 2,5×10 cm boyutlarında küçük hamur dikdörtgenleri elde edeceksiniz.

Bir bambu çubuğu suya batırın ve uzunlamasına sığ bir çukur elde etmek için hamur dikdörtgenlerinin ortasına bastırın. Bunu hamur dikdörtgenlerinin sadece yarısıyla yapın.

Çentikli hamur dikdörtgenlerini girintili olanların üzerine yerleştirin. Şimdi, aynı tekniği kullanarak üstüne bir çukur açın.

Büyük bir wok’ta yağı 180˚C’ye ısıtın. Yağın en az 5 cm derinliğinde olduğundan emin olun.

Her birini yavaşça gerin, ardından sıcak yağa koyun. Genişleyip altın oluncaya kadar yemek çubukları veya mutfak maşasıyla sürekli çevirin. Pişirme sırasında bir miktar genişlemezse, hamuru biraz daha dinlendirin.

Kızarttıktan sonra, kağıt havlu veya bir tel raf üzerinde hızlıca süzün. İyi kızartılmış hamurun dışı gevrek, içi boş olmalıdır.

Pirinç lapasıyla sıcak olarak servis yapın veya pho veya banh canh gibi erişte çorbalarına batırın.

Pişirme İpuçları

Un: Normal, çok amaçlı buğday unu, hızlı bir hazırlık için en iyi seçimdir. Genellikle bu tür unların protein oranı %10-11’dir. Bu sayı %10’un altındaysa, muhtemelen tarifte önerilenden daha az su kullanmanız gerekecektir. 500 g un için 235 ile 300 ml arasında suya ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Yoğurma: İdeal olarak hamur, her yoğurma arasında 20 dakikalık dinlenme aralıkları ile üç kez yoğurulmalıdır. Yoğurma kısa olmalı, elle 1-2 dakika veya elektrikli karıştırıcı ile 30 saniye olmalıdır. Hamur, her yoğurma ve dinlendirme turunda daha pürüzsüz hale gelecektir, bu nedenle başlangıçta hamuru fazla yoğurmayın.

Dinlenme: Hamur açıldıktan sonra en az 2,5, 4 saate kadar dinlenmeye bırakılmalıdır. Kurumasını önlemek için hamurun nemli bir bezle örtüldüğünden emin olun. Ayrıca bu işlemi kısaltmaya çalışmayın çünkü hamur düzgün bir şekilde genişlemeyecektir.

Kızartma: Hızlı kızartmak için sebze, kanola veya soya fasulyesi yağı kullanabilirsiniz. Bir wok veya geniş bir tencereye koyun ve yaklaşık 5 cm derinliğinde olduğundan emin olun, böylece hamur serbestçe yüzebilir. Hızlı kızartmaya başlamadan önce yağ 180˚C’ye ısıtılmalıdır. Pişirme termometreniz yoksa, içine kuru bir yahta kaşık batırarak yağın yeterince sıcak olup olmadığını kontrol edin – kabarcıklar belirirse, kızartmaya başlayabilirsiniz.