Baguette Ekmeği (Fransa)

baget ekmeği

Muhtemelen Fransa’nın en ikonik görüntüsü, karakteristik olarak gevrek kabuğuyla bu uzun, hafif, havadar ekmek, buğday ve beyaz ekmeklerin artık zenginlerin ayrıcalığı olmadığı 19. yüzyıla kadar uzanıyor. Bagetler, adlarının icadından önce bile yapıldı.

Baget kelimesi ilk olarak 1920’de kullanıma girdi ve İtalyanca’da baccheto haline gelen sopa veya değnek anlamına gelen Latince kök baculumundan türetildi. Bagetler ilk olarak uzun, geniş somun ekmekler olarak pişirildi, ancak 1920 yasası işçilerin sabah 4’ten önce işe başlamasını engelledi ve fırıncıların ekmeği kahvaltıya yetiştirmesini imkansız hale getirdi.

Daha sonra pişirme sürecini hızlandırmak için bagetlere tipik uzun, ince şekillerini verdiler. Ekmek, ilk olarak bazı Fransız kaynaklarının bagetin icadıyla itibar ettiği August Zang adlı Avusturyalı tarafından Paris’e getirilen buharlı fırınlarda pişirildi.

Bagetin bir diğer özelliği de, fırında pişirilmeden önce somunların üzerine eğri bir bıçakla çapraz kesikler yapılarak yapılan, kabuğun üst kısmındaki tipik çiçek yapraklı tasarımıdır. Bugün, bagetler Fransa’nın her yerinde bulunabilir ve hemen hemen her fırında satışa sunulduğu gibi evde de pişirilir.

İyi bir bagetin dokusu ve tadı, herhangi bir sandviçi bir gurme yemeğine dönüştürebilir. Bagetler ayrıca esnektir, kruton veya sarımsaklı ekmeğe dönüştürülebilir, soslara veya atıştırmalık olarak zeytinyağına batırılabilir.

Baguette Ekmeği Tarifi

Baguette Ekmeği İçin Gerekli Malzemeler / 8 kişilik

1 kg un, ayrıca serpme için ekstra
18 gr tuz
720 ml su
10 gr maya

Baguette Ekmeği Nasıl Yapılır

Tüm malzemeleri hamur kancalı bir mikser kullanarak iyice karıştırın. Kaygan olana kadar 10 dakika yoğurun.

Hamuru 5 saat dinlendirin.

Dinlenen hamuru her biri 350 gr ağırlığında 3 parçaya bölün. Parçaları uzun bagetlere dönüştürmek için ellerinizi kullanın. Hamuru yarım saat daha dinlendirin.

Fırını 250 ºC’ye ayarlayın.

Parçalara biraz un serpin ve bir bıçak kullanarak bagetler boyunca uzunlamasına 5 çapraz çizgi oluşturun.

Ekmeği fırında 20 dakika pişirin. Bitmiş bagetler en iyi pişirme işleminden 3 saat sonra servis edilir.

Pişirme İpuçları

Un: Geleneksel Fransız baget, normal çok amaçlı undan daha az protein içeren (genellikle yaklaşık %11,5) tip 55 un ile yapılır. Tip 55, Fransa dışındaki marketlerde kolayca bulunamadığından, çevrimiçi olarak satın almayı deneyin veya sadece ağartılmamış çok amaçlı unu kullanın.

Yöntem: Hamuru yoğurmaktan kaçının. Bunun yerine, somunları şekillendirmeden önce en az iki kez katlayın. Hamurun çok yapışkan olması gerekir çünkü nemli kıvamı ekmeğin çiğneme yapısından sorumludur. Hamuru şekillendirdikten sonra fazla prova yapmadığınızdan emin olun. Prova yaparken, somunların şekillerini korumak için yanlardan desteklenmesi gerekir (yaslama yöntemi). Bunun için bir baget tava veya fırın bezi kullanın.

Otantik Özellikler: Otantik somun koyu altın kahverengi renkli bir dış yüzeye ve krem ​​renkli bir iç kısma sahip olmalıdır. Kabuğun çok gevrek olması gerekiyor. Kırıntı, düzensiz alveollere ve esnekliğe sahip olmalıdır, yani bir kez bastırıldığında geri yaylanmalıdır. Geleneksel türlerin hafif tatlı ve mayalı bir kokusu vardır.