Danish Pastry (Danimarka)

Danish Pastry

Danimarka’da bir pazar kahvaltısının özü, Danish pastry olarak bilinen çıtır ve tatlı bir hamur işidir. Hamurun tekrar tekrar tereyağı ile kaplandığı ve kendi üzerine katlandığı lamine hamurdan yapılır. Sonuç, milföy hamuruna oldukça benzeyen bir hamur işi ortaya çıkar.

Hamur, farklı şekillerde şekillendirilir ve lezzetli, kremsi dolgularla doldurulur. Elma ve ahududu, vanilyalı muhallebi ve badem ezmesi gibi geleneksel meyve dolguları Danimarka’nın favorileridir.

Danish pastry’nin 1850’deki fırıncı grevi sırasında Danimarka’da işe alınan Avusturyalı fırıncılar tarafından yaratıldığı ve ülkeye lamine hamur hazırlama geleneği getirdiklerine inanılıyor. Bugün Danish pastry olarak bilinen şeyi yaratmak için daha fazla tereyağı ekleyerek tarifi değiştirdiler.

Karmaşık tasarımları ve çeşitli tatlarıyla, her fırının temel hamur işini ve birçok insanın favori tatlı kahvaltısını temsil eder.

Danish Pastry Tarifi

Danish Pastry İçin Gerekli Malzemeler / 10 adet

Hamur

245 gr un
115 gr süt
100 gr şeker
1 yumurta
90 gr tereyağı
8 gr maya
200 gr tereyağı, buz gibi

Dolgu

60 gr badem ezmesi
60 gr şeker
30 gr yumuşatılmış tereyağı
5 gr vanilya özü

Üzeri

1 yumurta
15 gr süt
Serpmek için şeker

Danish Pastry Nasıl Yapılır

Şekeri, tereyağını, yumurtayı ve sütü geniş bir karıştırma kabına koyun. Ardından un ve mayayı ekleyin ve iki dakika hamur olana kadar karıştırın.

Kalan unu bir çalışma yüzeyine koyun, ardından hamuru unun üzerine koyun ve hamurun tamamı unu işleyene kadar 3-4 dakika yoğurun.

Hamuru yağlı bir kaseye koyun, kaseyi streç filmle örtün ve boyutu iki katına çıkana kadar 45-60 dakika ılık bir yerde saklayın.

Hafifçe unlanmış bir yüzeyde, hamuru geniş bir bant gibi iki kat daha uzun olması gereken bir dikdörtgen şeklinde açın.

Buz gibi tereyağını doğrudan hamurun yarısına parçalayın. Hamurun diğer yarısını tereyağı ile katlayın ve kenarlarını sıkıştırın.

Hamuru biraz bastırın, üzerine un serpin ve ardından yavaşça yuvarlayın. Geniş olduğundan iki kat daha uzun olmasını istiyorsunuz.

Hamuru aşağıdaki gibi üç kez katlayın – hamurun üçte birini katlayın, böylece hamurun orta kısmını örtün, ardından hamurun üçte birini diğer taraftan iki hamur katmanının üzerine katlayın. Bir dikdörtgen şeklinde açın ve katlama ve yuvarlama işlemini iki kez daha tekrarlayın. İsteğe bağlı olarak daha iyi sonuçlar için hamurun arada dinlenip soğumasına izin verebilirsiniz. Hamuru en son katladığınızda geniş, uzun bir hamur şeridi oluşturduğunuza dikkat edin.

Hamurun her iki yanında 45 derece açıyla kesim yapın, böylece 1,5-2 cm genişliğinde eğimli hamur şeritleri elde edersiniz. Hamurun orta kısmını kesmemeye dikkat edin, çünkü dolgu oraya gidecektir.

Dolgusu için malzemeleri küçük bir kapta karıştırın, ardından hamur şeridinin her iki ucunun da açık kalmasına dikkat ederek hamurun orta kısmına yayın. Hamuru örmeye başlayın. Uçları ve yanları üst üste katlayın.

Örgüyü tereyağlı ve unlu bir fırın tepsisine yerleştirin. Tepsiyi örtün ve 30 dakika buzdolabında saklayın.

Bu arada, fırını ön ısıtmaya 200 °C’ye ayarlayın. Örgüyü bir yumurta süt karışımı ile (1 yumurta + 1 yemek kaşığı süt) fırçalayın, ardından bolca şeker serpin. 25-30 dakika fırında pişirin.

Pişirme İpuçları

Hamur: Geleneksel hazırlama yönteminin yanı sıra, hamuru soğuk tereyağıyla büyük parçalara sahip olana kadar hızla karıştırdığınız hızlı bir yöntem de vardır. Daha sonra kuru malzemeleri, daha önce çırpılan ıslak olanlara (yumurta, süt, şeker) hamur oluşana kadar katlanır. Hamur daha sonra 4 ila 12 saat soğutulur ve ardından geleneksel hamur yapma yönteminde olduğu gibi kıvırma ve katlama işlemine devam edilir.

Yöntem: Hamura tereyağı sürdükten sonra sıcakta bırakmamanız önemlidir çünkü tereyağı eriyecek ve o zaman lapa lapa hamur işlerini unutabilirsiniz. Ayrıca, tereyağı ile çalışmaya başladığınızda buz gibi soğuk olmalıdır. İnce dilimleyebilir veya parçalayabilirsiniz. Hamuru daima yırtılmaması için yavaşça yuvarlayın. Yırtılması durumunda yüzeye yapışmaması için bol miktarda un serpin. Hamur şekillendirildikten sonra, parlaklık veren ancak aynı zamanda herhangi bir tohumun veya pulun hamurun yüzeyine yapışmasına yardımcı olan bir yumurta sürme ile sırlanmalıdır.

Dolgu ve Dekorasyon: Geleneksel dolgu, şeker, tereyağı ve fındık veya badem ezmesi karışımıdır, ancak reçel ve muhallebi ve hatta meyve de dolgu olarak kullanılabilir. Ayrıca, hamur işini susam ve haşhaş tohumu, badem gevreği gibi çeşitli tohumlar veya bir krema veya çikolata serpme ile süsleyebilirsiniz.

Saklama: Hamurun daha uzun süre taze ve gevrek kalmasına yardımcı olmak için plastik bir torba veya hava geçirmez bir kapta saklayın.