Flatkaka (İzlanda)

Flatkaka

Yassı kek anlamına gelen Flatkaka, düz görünümü ve yüzeyindeki çatal izleri ile karakterize geleneksel bir İzlanda çavdar ekmeğidir. Ekmek mayasızdır ve bir tavada pişirilir, ardından dörde bölünmüş olarak servis edilir. Geçmişte sıcak taşlarda pişirilirdi, ancak bugün insanlar onları evde elektrikli ocaklarda bile yapıyor.

Ekmeğin üzerine genellikle tereyağı, somon füme, füme kuzu eti veya ringa balığı eklenir. Flatkaka’nın hafif olması, ancak enerji ile dolu olması nedeniyle, İzlanda’da mükemmel bir yürüyüş atıştırmalığıdır.

İzlanda’da yassı ekmek geleneğinin 9. yüzyıla ve İzlanda yerleşimine kadar uzandığı düşünülmektedir. Tahıl kıt olduğu için, geçmişte İzlanda yosunu olan fjallagrös genellikle bir ikame olarak kullanıldı.

Flatkaka Tarifi

Flatkaka İçin Gerekli Malzemeler / 10 adet

1 kg çavdar unu
Ilık su

Flatkaka Nasıl Yapılır

Çavdar ununu büyük bir kaseye ekleyin, ardından kuru bir hamur elde edinceye kadar karışımı yoğururken yavaş yavaş ılık suyu ilave edin.

Bir top haline getirin, örtün ve gece boyunca buzdolabında saklayın.

Hamuru 10 parçaya bölün, ardından her bir parçayı 2 mm kalınlığında bir daire şeklinde açın.

Hamuru bir çatalla delin.

Her iki tarafını da bir tavada kızartın.

Pişirme İpuçları

Yöntem: Hamurun suyu ılık olmalı ve doğrudan tavada veya ocakta yağ ilave edilmeden pişirildikleri için pişirme sırasında çok fazla duman bekleyebilirsiniz, bu nedenle mutfağın havalandırmasının çok iyi olduğundan emin olun.

Ek Malzemeler: Geleneksel olarak sadece çavdar unu ve suyla yapılmasına rağmen, genellikle ticari üreticiler tarafından yapılan, elde edilen flatkaka’yı sadece çavdar unu ile yapılan flatkaka ile karşılaştırıldığında daha kuru ve daha kalın hale getiren hamura buğday unu eklemek yaygın bir uygulamadır.

Saklama: Yassı ekmekleri yumuşak ve esnek tutmak için, her birini hızlı bir şekilde ılık suya batırın, ardından istifleyin ve nemli bir bezin altında tutun. Birkaç gün taze kalmaları için hava geçirmez bir kapta saklayın.