Guacamole (Meksika)

Guacamole

Guacamole, 1500’lerin Aztek imparatorluğuna kadar uzanan dünyaca ünlü tereyağlı bir dip sostur. Olgun avokado püresi, soğan, acı biber, isteğe bağlı domates, deniz tuzu ve kişniş gibi seçilmiş baharatların sağlıklı bir karışımıdır.

Bu inanılmaz derecede basit yemeğin yıldızı, doymamış yağ, potasyum, vitamin, mineral ve protein bakımından zengin olan avokadodur, adı Aztekçe ahuacatl’den gelmektedir.

Guacamole bazen, soğan, acı biber ve tuzun bir macun haline getirildiği ve kaba püre haline getirilmiş avokadolara eklendiği geleneksel bir Meksika havanı olan molcajete’de hazırlanır. Tabii ki guacamole sadece hazırlandığı avokadolar kadar iyidir ve en iyileri arasında ceviz ve kremsi Hass ve pürüzsüz Fuerte avokadoları vardır.

Başlangıçta “avokado sosu” anlamına gelen āhuacamolli olarak adlandırılan bu avokado bazlı sos, 14. yüzyılda Aztekler tarafından icat edildi. Avokadonun afrodizyak özellikleri ve yüksek yağ içeriği onları Aztekler arasında yaygın olarak tüketilen bir gıda maddesi haline getirdi ve 16. yüzyılda Meksika’yı kolonileştiren İspanyollar tarafından da çok sevildi. Amerika Birleşik Devletleri’nde avokado üretimi 20. yüzyılın başlarında başladı ve ABD hükümetinin artan Latin nüfusunun yanı sıra avokado ithalatına yönelik yasağı kaldırmasıyla guacamole de Amerikan mutfağının ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Genellikle yanında mısır cipsi veya ekmeği eşlik eder, bu nedenle guacamole garnitür veya dip olarak kullanılır. Masadaki konumu ne olursa olsun, önemli olan tek şey oksitlenmeden ve canlı yeşil rengini daha koyu kahverengi bir tona dönüştürmeden önce taze olarak servis etmektir.

Guacamole Tarifi

Guacamole İçin Gerekli Malzemeler / 8 kişilik

1 küçük sarı soğan, kabaca doğranmış
1 serrano biber, kabaca doğranmış
100 gr ince doğranmış kişniş yaprağı, bölünmüş
10 gr koşer tuzu
4 adet olgun avokado
30 gr lime suyu

Guacamole Nasıl Yapılır

Acı biberi, kişnişin yarısını, soğanı ve tuzu havanda dövün. Alternatif olarak, pürüzsüz bir macun elde edene kadar bunları bir karıştırıcıda işleyebilirsiniz – bunu tercih ederseniz, karışıma limon suyunun yarısını da ekleyin.

Avokadoları ikiye bölün, çekirdeğini çıkarın ve etli kısmını bir kaşıkla bir kaseye alın.

Daha önce yaptığınız macunu söz konusu kaseye ekleyin, ardından kalan kişnişi ve limon suyunu ekleyin ve kalın bir kitle elde edene kadar ezin.

Gerekirse daha fazla tuz ve limon suyu ekleyin.

Hemen tortilla cipsiyle servis yapın.

Pişirme İpuçları

Saklama: Avokado, oksidasyona son derece duyarlıdır. Guakamole’nizi daha uzun süre taze ve yeşil tutmaya yardımcı olmak için kaseyi streç filmle kapatın veya kızarmayı önlemek için fazladan limon suyu ekleyin. Bununla birlikte, daha da iyi bir yöntem guakamole biraz su dökmektir. Bu su tabakası, oksijenin nüfuz etmesini tamamen engelleyecek ve guacamole’u buzdolabında üç güne kadar taze tutacaktır.

Avokado Çeşitleri: Yüzlerce avokado çeşidinden, çoğu tarif, Hass veya Fuerte avokadolarının kullanılmasını önerir. Hass çeşidi özellikle tavsiye edilir çünkü guacamole inanılmaz derecede kremsi bir doku veren daha yüksek bir yağ içeriğine sahiptir.

Yöntem: Guacamole hazırlamanın iki yolu vardır. Ya bir havanda ya da bir çatalla malzemeleri ezerek. Püre yapmak istemiyorsanız, mutfak robotu veya blender kullanmamalısınız.