Migas (İspanya)

Migas

Migas, İspanyol ve Portekiz mutfağında geleneksel eski bir yemektir. Temelinde yağda pişirilmiş yumuşatılmış ekmekten yapılır. Migas, kelimenin tam anlamıyla kırıntılara çevrilir ve temel içeriği olan ekmek kırıntılarına atıfta bulunur.

İspanya’da içerikler bölgeden bölgeye değişir. Yemek genellikle suya batırılmış ekmek, sarımsak, kırmızı biber ve zeytinyağından oluşur. Bölgesel çeşitler ıspanak, chorizo ve pastırma gibi malzemeleri içerir. Genellikle ana öğünden önce meze olarak servis edilir.

Portekiz’de migas, buğday veya mısır ekmeği kırıntıları, sarımsak ve zeytinyağı ile yapılır. Yemeğin bölgesel çeşitleri arasında kuşkonmaz, domates, kişniş, lahana, fasulye veya pirinç gibi malzemeler bulunur ve çok sayıda et bazlı ana yemeğe garnitür olarak servis edilir.

Efsaneye göre migas, fakir bir ailenin yanlışlıkla yağmurda bir somun ekmek bırakıp ıslatılmış ekmek kırıntılarını biraz yağ ve sarımsakla kızartarak lezzetli bir yemeğe dönüştürmeyi başardığında icat edilmiş olmasıdır. Bununla birlikte, bu yemeğin, Hz. Muhammed’in en sevdiği yemek olduğu iddia edilen ve Arap yönetimi başladığında İspanya’ya tanıtılan, sebze veya et suyuna batırılmış ekmek parçalarından yapılan bir yemek olan Arapça tharid’den türetilmiş olması daha olasıdır. 8. yüzyıldan. Pratikliği ve hazırlanışının basitliği nedeniyle, migas kısa sürede tüm İber Yarımadasında çobanlar tarafından benimsendi ve her bölge kendi çeşitliliğini geliştirdi. Esas olarak kırsal bir yemek olarak kabul edilmesine rağmen, günümüzde migas popüler bir uzmanlık alanına yeniden yerleştirilmiştir. İspanya ve Portekiz’de hem geleneksel hem de modern restoranların menülerinde ve hazır olarak satıldığı süpermarketlerde bulunabilir.

Migas oldukça kalorili bir yemek olmasına rağmen, genellikle son derece lezzetli ve hazırlaması kolay olan harika kış yemeği olarak sevilir.

Migas Tarifi

Migas İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

500 gr artık ekmek
150 gr et
4 diş sarımsak
60 gr sızma zeytinyağı
Su
Tuz
15 gr kırmızı biber

Migas Nasıl Yapılır

Başlamak için ekmeği dilimler halinde kesin, bir kaseye koyun ve üzerini suyla kapatın. Emmeye bırakın, sonra suyu boşaltın ve bir kenara koyun.

Pişmiş eti küçük parçalar halinde kesin. Et miktarını tadına göre ayarlayın – ancak ekmek kırıntılarının geçerli olması gerektiğini unutmayın.

Yağı bir tavada ısıtın, sarımsak ekleyin ve altın rengi olana kadar kızartın. Ardından eti ekleyin ve orta ateşte 5 ila 10 dakika ısıtın. Kırmızı biber ve tuz ekleyin ve biraz su ile nemlendirin.

Şimdi süzülmüş ekmeği atın ve tüm su buharlaşana kadar tahta kaşıkla kuvvetlice karıştırın. Isıyı düşürün ve ekmek kırıntıları altın rengi kahverengi olana kadar kızartmaya devam edin. Sıcak servis yapın.