Peach Cobbler (Amerika)

Peach Cobbler

En iyi yaz tatlılarından biri olan Peach cobbler, kalın bir bisküvi hamur kabuğu ile kaplı kokulu şeftali dolgulu, kalın hamurlu bir meyveli turtadır. Bu tatlı, 19. yüzyılda erken Amerikalı yerleşimciler tarafından icat edildi.

Pek çok büyük icat doğaçlama olarak başladı ve peach cobbler bu kuralın bir istisnası değil. Avrupa mutfak geleneklerini ve Amerikan becerikliliğini bir araya getiren peach cobbler, muhtemelen 19. yüzyılda, sırf teçhizattan ve gerçek, sağlam bir mutfağa sahip olmadıkları için lezzetli turta tatlılarından vazgeçmek istemeyen Amerikalı öncüler tarafından icat edildi. Temel olarak, geleneksel, fırında pişmiş turtaları, cobbler dedikleri geçici bir versiyona basitleştirdiler. Görünüşü biraz daha az göz alıcıydı, ancak en az dört avantajı daha vardı: tadı ev yapımı turta kadar güzeldi, basit ve hızlıydı, hemen hemen her meyveyi, taze meyveyi, konserveyi kullanabilirdi.  İlk tarif 1839 yılına dayanıyor. 19. yüzyılın sonlarında, alt hamur kabuğu tariflerden yavaş yavaş kayboldu, sulu şeftalileri altta ve üstte altın bir hamur tabakası bıraktı.

Peach cobbler, bir kepçe vanilyalı dondurma ile inanılmaz derecede iyi gider.

Peach Cobbler Tarifi

Peach Cobbler İçin Gerekli Malzemeler / 6 kişilik

Dolgu

675 gr şeftali, soyulmuş ve dilimlenmiş
100 gr toz şeker
60 gr tereyağı, küçük parçalar halinde doğrayın + pişirme kabına tereyağı sürmek için daha fazlası

Hamur

140 gr un
18 gr kabartma tozu
15 gr toz şeker
5 gr tuz
60 gr tereyağı
115 gr yoğun krema

Peach Cobbler Nasıl Yapılır

Taze, olgun şeftalileri alın, soyun ve dilimler halinde kesin. 1/4 su bardağı tereyağını küçük parçalar halinde kesin.

1/2 litre pişirme kabına tereyağı koyun ve altını bir kat şeftali ile örtün. Daha sonra toz şekeri şeftalilerin üzerine serpiştirin ve küçük tereyağı ile tamamlayın.

Kabuğu yapmak için önce kuru malzemeleri karıştırın. Ardından tereyağını karıştırın ve yavaş yavaş yoğun krema dökün.

Çalışma yüzeyine biraz un serpin ve hamuru açın. Şeftalileri kapatmak için hamuru kullanın.

Peach cobbler bir fırına koyun ve 190˚C’de 35 dakika pişirin.

Pişirme İpuçları

Şeftali: Konserve şeftaliler kullanılabilse de, bu tatlıyı yapmanın en iyi yolu taze, olgun, yaz şeftalileriyle hazırlamaktır. Şeftaliler soyulabilir veya soyulamaz – bu kişisel bir tercih meselesidir – ancak çekirdek çıkarılmalı ve et dilimler veya küpler halinde kesilmelidir. Pişirme sırasında iki ana teknik uygulanabilir: Birincisi, 10 dakika boyunca şeker ve tereyağı ile gezdirilmiş şeftalileri pişirmek ve ardından bunları hamurla kaplamak, veya iki, şeftalileri ve hamuru aynı anda pişirmek.

Dolguya İlaveler: Bazı tarifler tatlılıklarını dengelemek için şeftalilere limon suyu ekler. Mısır nişastası bazen pişirme sırasında açığa çıkan sosu koyulaştırmak için eklenir. Küçük hindistan cevizi ve tarçın tatlarını güzel bir şekilde vurgular ve deney yapmaya yatkın olanlar için burbon ve badem özü küçük miktarlarda kullanılabilir.

Pişirme: Pişirme sırasında bazen taştığı için, peach cobbler pişirildiği derin kabın daha büyük, sığ bir fırın tepsisine veya tepsisine yerleştirilmesi şiddetle önerilir.

Hamur: Önce un, şeker, kabartma tozu ve tuz gibi kuru malzemeler birleştirilir ve ardından tereyağı karıştırılır. Hepsini birbirine bağlamak için az miktarda sıvı – süt veya krema – eklenir. Yaygın bir hata, hamurun aşırı karıştırılmasıdır – bu, glüten oluşmasına yardımcı olur ve böylece hamuru sertleştirir. Hamurun dokusunun tamamen pürüzsüz olmasına gerek olmadığını unutmayın.