Salchipapas (Peru)

Salchipapas

Salchipapas, fakir bir adamın yemeği olarak başlayan, çok popüler bir Peru sokak yemeğidir. Yemeğin adı, ana bileşenlerinin isimlerinden, salchicha (sosis) ve papastan (patates) türetilmiştir. Çok sayıda sokak satıcısı tarafından satılan salchipapas, ince dilimlenmiş sosislerin kızartılması ve patates kızartması ile birleştirilmesiyle yapılır.

Geleneksel olarak dört daldırma sosuyla servis edilir: ketçap, aji biber sosu, hardal ve mayonez. Yemek, kızarmış yumurta, peynir, domates veya marul gibi ek garnitürlerle değiştirilebilir.

İddiaya göre, salchipapap’ler ilk olarak 1960’larda Peru, Lima sokaklarında ortaya çıktı. Başlangıçta picada olarak adlandırıldı ve gece yarısı atıştırması olarak yiyecek tezgahlarından satıldı. Bugün yemeği özellikle Ekvador, Kolombiya ve Bolivya gibi diğer Latin Amerika ülkelerinde de bulabilirsiniz.

Peru’da Kasım ayının her üçüncü Pazar günü Ulusal Salchipapas Günü olarak kutlanıyor.

Salchipapas Tarifi

Salchipapas İçin Gerekli Malzemeler / 2 kişilik

1 patates, soyulmuş ve çubuklar halinde kesilmiş
Kızartmalık yağ
Tuz
4 dana sosisi
Ketçap
Hardal
Aji amarillo ezmesi
Mayonez
Garnitür için doğranmış maydanoz

Salchipapas Nasıl Yapılır

Patatesleri toplu halde sıcak yağda yüksek ateşte kızartın, ardından kağıt kaplı bir tabağa koyun ve üzerine tuz serpin.

Sosisleri yuvarlak veya oval dilimleyin, ardından bir çay kaşığı sıvı yağda altın rengi ve gevrek hale gelene kadar karıştırarak kızartın.

Şimdi, kızartmaları sosislerle birlikte tavaya ekleyin.

Ketçap, mayonez, hardal ve aji amarillo ezmesi ile sıcakken servis yapın.