Tandoori Chicken (Hindistan)

Tandoori Chicken

Tandoori chicken (tavuk tandır), Hint mutfağının en popüler yemeklerinden biridir ve adı Farsça ateş anlamına gelen tannur kelimesinden türemiştir. Yemek, yoğurtla marine edilmiş, tandoori masala, hindistan cevizi ve kimyon ile terbiye edilmiş ve ardından şişlerin üzerine yerleştirilmiş tavuk etinden oluşur.

Hazırlanma şekli nedeniyle eşsiz bir yemektir, geleneksel olarak tandır adı verilen silindirik kil fırınlarda yüksek sıcaklıklarda pişirilir, sonuçta tütsülenmiş bir tada sahip et elde edilir. Popüler bir teori, Kundan Lal Gujral adlı bir adam tarafından Moti Mahal (İnci Sarayı) adlı restoranda icat edildiğini öne sürüyor.

Yeni bir yemek yapmak istedi, bu yüzden çoğunlukla naan denen ünlü Hint ekmeğini pişirmek için kullanılan tandırda tavuğu pişirmeyi denedi. Yemek, acıkan müşteriler tarafından anında çok beğenildi ve çıtır çıtır ama lezzetli tavuk yemeği, sık sık restoranda yemek yiyen Hindistan Başbakanı Jawaharial Nehru’nun bile dikkatini çekti.

Yukarıda belirtilen teori yakın geçmişe aittir, ancak tarihçiler tandırda pişirilmiş tavuğun aslında yemeğin o zamanlar devasa Hint bayramlarının bir parçası olduğu Babür dönemine dayandığını iddia ediyor. Tandır tavuğunun şöhreti, her ikisi de ülke genelindeki restoranlarda yaygın olarak bulunan chicken tikka masala ve butter chicken gibi birçok türe yol açtı.

Tandoori Chicken Tarifi

Tandoori Chicken İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

1 bütün tavuk, derisiz, yaklaşık. 1600-1700 gram

İlk Marinasyon

25 gr limon suyu
5 gr kırmızı biber tozu
5 gr tuz

İkinci Marinasyon

115 gr yoğurt
15 gr sarımsak (lasan) ezmesi
15 gr zencefil (adrak) ezmesi
3 gr siyah tuz (kala namak)
5 gr garam masala tozu
3 gr kurutulmuş çemen yaprağı
Rafine yağ

Tandoori Chicken Nasıl Yapılır

Önce tavuğu içten dışa yıkayarak hazırlayın, ardından hafifçe vurarak kurutun.

Tüm malzemeleri birleştirerek ilk marinasyonu hazırlayın ve tavuğa sürün, ardından bir saat marineye bırakın. Sonra ikinci marinasyonu yapın. Malzemeleri birleştirin ve tavuğa sürün, ardından sonraki üç saat boyunca marineye bırakın.

Tavuğu sabitlemek için bir şiş kullanın ve ardından önceden ısıtılmış fırında, ızgarada veya varsa tandırda 180 °C’de kızartın. Bunu 5-6 dakika yapın, ardından tavuğu süzün ve yağlayın; sonraki 3-4 dakika aynı sıcaklıkta pişirmeye devam edin. Bittiğinde şişleri çıkarın ve tavuğu kızartın.

Tavuğu soğan halkaları ve limon dilimleri ile servis edin.

Pişirme İpuçları

Tavuk: Tavuk, marine edilmeden ve şişlenmeden önce ikiye veya dörde bölünür. Bununla birlikte, onu kelebek de tutabilirsiniz, bu durumda baget ve göğüs etinin aynı anda pişirilebilmesi için daha küçük boyutlu tavuk kullanılması önerilir. Unutulmaması gereken bir şey, her zaman deriyi çıkarmanız gerektiğidir.

Marine: ete daha kolay nüfuz etmesine yardımcı olmak için göğüslere ve butlara birkaç kesi yaparak yapılan etin toplam yüzeyini arttırmanız gerekir. Ve yanlış bir şekilde doğru olduğuna inanılmasına rağmen, marinasyonun uzunluğu çok önemli değildir. Marine ile aşırıya kaçarsanız, eti mahvedersiniz çünkü daha fırına koymadan önce pişer ve sonunda lif gibi sert ete sahip olursunuz. Hem birinci hem de ikinci marine için beş saatten fazlası ideal değildir. Bu özel kırmızı rengi elde etmek için çoğu restoran kırmızı gıda boyası ekler, çünkü maalesef sadece baharatlarla elde edilen renk yeterince güçlü değildir.

Baharatlar: Hint mutfağının birçok yemeğinde olduğu gibi tandır tavuk da yoğun baharatlıdır. Baharatlar ete sürülen marinelere eklenir. Garam masala, Kaşmir kırmızı biber tozu, sarımsak, zencefil, kimyon, kırmızı biber ve zerdeçal geleneksel olarak kullanılır, ancak tariflerde ayrıca kurutulmuş çemen yaprağı, kişniş veya chaat masala ile karşılaşacaksınız.

Yöntem: Geleneksel olarak bir tandır fırında pişirilmesine rağmen, bugün çoğu tarif normal bir fırın veya ızgara kullanılarak hazırlanabilir.

Servis: Meze veya ana yemek olarak yenen tavuk tandır, dilimlenmiş soğan, limon veya misket limonu dilimleri ve Hint ekmeği naan ile servis edilir. Naan yerine pilavla da servis edebilirsiniz.