Aşure (Türkiye)

Aşure

Aşure’nin dünyanın en eski tatlılarından biri olduğu sıklıkla söylenir. Meyvelerin, kuruyemişlerin ve bakliyatların tam kombinasyonu değişiklik gösterse de aşure genellikle kuru incir ve kayısı, sarı kuru üzüm, kuş üzümü, fındık, çam fıstığı, ceviz, nohut, kuru fasulye ve bulgur, arpa veya buğdayla hazırlanır. Muhteşem aroması limon veya portakal kabuğundan gelir.

Aşure en iyi soğutulmuş olarak tüketilir ve genellikle fındık, tohumlar ve diğer kuru meyvelerle süslenmiş olarak servis edilir.

Geleneksel Aşure Tarifi

Geleneksel Aşure İçin Gerekli Malzemeler / 12 adet

50 gr kuru fasulye
50 gr bakla
50 gr nohut
115 gr arpa, kabuğu çıkarılmış
50 gr pirinç
115 gr kuru kayısı
50 gr kuru üzüm
50 gr kuş üzümü
225 gr şeker
18 gr mısır nişastası veya pirinç unu
150 ml gül suyu
15 gr tarçın
4-5 kuru incir
4-5 kuru kayısı
15 gr yemek kaşığı kuru üzüm
30 gr yemek kaşığı ceviz
1/2 nar taneleri

Geleneksel Aşure Nasıl Yapılır

Kuru otları ve baklagilleri, nohutları ve arpayı gece boyunca veya en az 6 saat suda bekletin. Her tür bakliyat ayrı ayrı ıslatılmalıdır.

Kuru bakla ve nohutları süzün, ancak arpayı ıslattığı suda bırakın. Fasulyeleri arpa hariç tatlı suda ayrı ayrı pişirin. Bakla ve nohut yaklaşık 1 saat sürecektir; kuru fasulye 50 dakikada pişirilirken, arpa 45 dakika kaynatılır. Gerekirse arpaya daha fazla su ekleyin.

Pişmiş arpaya pişmiş kuru fasulye, bakla, nohut ve pirinç ekleyin. Kaynatın ve 15 dakika kısık ateşte pişirin.

Bu arada kuru kayısı, kuru üzüm ve kuş üzümü kaynar suda 10 dakika bekletin. Meyveleri süzün ve fasulyeyle birlikte tencereye ekleyin. Şekeri ekleyin ve ara sıra karıştırarak koyulaşana kadar pişirin.

Küçük bir kapta mısır nişastası veya pirinç ununu yeterince suyla karıştırarak kremsi bir macun yapın. Tavadan 2 yemek kaşığı sıcak sıvı ekleyin ve karıştırın. Şimdi bu koyulaştırıcı macunu tavaya geri koyun, gül suyu ekleyin ve 15 dakika pişirin. Karışım çok koyulaşana kadar ara sıra karıştırın.

Bu arada garnitürleri hazırlayın. Kuru incir ve kayısıları dilimleyin, cevizleri ezin ve 1/2 nar ayıklayın.

Son olarak aşureyi büyük bir servis kasesine aktarın. Yüzeyi düzleştirmek ve soğumaya bırakmak için hafifçe sallayın. Tarçın, kuru kayısı, incir ve kuru üzüm ile süsleyin. Ceviz ve nar taneleri serpin. Oda sıcaklığında servis yapın veya buzdolabında soğutun.

Pişirme İpuçları

Tahıllar: Aşure için en çok üç çeşit tahıl kullanılır: buğday, arpa ve bulgur. Genel kural her zaman aynıdır – hangi taneleri birleştirirseniz birleştirin, bol su ile yıkayın ve gece boyunca ıslatın. Bazı tarifler, tanelerin ıslatılmasından kalan suda aşure pişirmeyi önerir ve bu da serbest kalan nişastayı koyulaştırıcı olarak kullanır.

Fasulyeler: Kuru fasulye veya lacivert fasulye, bakla ve nohut gibi kuru bakliyatlar, aşure için en yaygın seçenekleridir. Tahıllar gibi, bunların da bir gece ıslatılması ve ayrı ayrı pişirilmesi gerekir. Bu, bakliyatların 45 dakika ile 1 saat arasında değişen farklı pişirme sürelerine sahip olması nedeniyle yapılır. Düdüklü tencere kullanılarak pişirme süresi önemli ölçüde kısaltılabilir. En iyi yöntem, fasulyelerin yeterince yumuşak olup olmadığını denemektir, ardından pişirmeye devam edebilirsiniz.

Pirinç: Aşureye bazen daha kremsi bir doku kazandırmak için normal beyaz pirinç eklenebilir. Pişirilmesi sadece 20 dakika sürdüğü için önceden pişirilmesine gerek yoktur.

Şeker: Aşüre pişirmenin yarısında toz şeker eklenir. Şekeri kısmen bal, pekmez veya kuru üzümlü sakız gibi diğer tatlandırıcılarla değiştirebilirsiniz.

Kurutulmuş Meyve: Kuş üzümü, kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısı genellikle aşureye eklenmeden önce rehidre edilir. Bunu yapmak için 10 dakika kaynar suda bekletin. İncir ve kayısı da daha küçük parçalara bölünür.

Tatlandırıcılar: Aşure, rendelenmiş portakal ve / veya limon kabuğu rendesi ve biraz gül suyu ile tatlandırılabilir ve her ikisi de pişirmenin sonunda eklenir. Diğer tatları bastırmaması için az miktarda kullanın.

Kıvam: İdeal aşure kıvamı diye bir şey yoktur – bazıları sıvı olmasını tercih ederken, diğerleri puding kadar kalın olması gerektiğine inanır. Klasik aşure tarifleri bu tatlıyı sadece su ile yapmayı öneriyor, ancak bazıları süt de ekliyor. Kıvam arttırıcı maddeler olarak mısır nişastası veya pirinç unu eklenebilir. Aşure soğudukça kalınlaşacağını unutmayın.

Süsleme: Aşure süslemesi olarak kullanılabilecek pek çok malzeme var. Ne kadar çok renk ve doku kullanırsanız o kadar iyidir. Ceviz, fındık, çam fıstığı, antep fıstığı ve yer fıstığı gibi kuruyemişleri birleştirin; incir, kayısı, kuru üzüm ve kuş üzümü gibi kuru meyveler; kurutulmuş hindistan cevizi, bal ve susam. Son bir dokunuş ise aşure üzerine tarçın ve parlak kırmızı nar taneleri serpmektir.

Sütlü Aşure Tarifi

Sütlü Aşure İçin Gerekli Malzemeler / 12 adet

400 gr tam buğday taneleri
125 gr küçük beyaz fasulye
125 gr nohut
150 gr kuru kayısı
200 gr kuru üzüm
150 gr kuru incir
1 yemek kaşığı portakal kabuğu
800 gr şeker
4,5 litre su
1 yemek kaşığı ayçiçek yağı
3/4 su bardağı süt
1 çay kaşığı gül suyu (isteğe bağlı)

Garnitür

Çam fıstığı
Kuş üzümü
Ceviz
Kuru kayısı, doğranmış
Kuru incir, doğranmış
Nar taneleri

Sütlü Aşure Nasıl Yapılır

Aşureyi hazırlamadan bir gün önce buğdayı ılık suda, beyaz fasulyeleri soğuk suda, nohutları ılık tuzlu suda bekletin.

Ertesi gün bakla ve nohutları süzün, bol tatlı suyla durulayın ve bol soğuk su ile ayrı tencerelere koyun. Kaynatın, örtün ve yumuşayana kadar kısık ateşte pişirin. Nohutun suyunu süzün, hafifçe soğutun ve kabuklarını çıkarın.

Şimdi meyveyi hazırlayın. İncir ve kayısıları fındık büyüklüğünde parçalara ayırın. Kuş üzümü saplarını çıkarın, 10 dakika kaynatın ve süzün.

Büyük bir tencere hazırlayın ve üzerine ıslatılmış buğday, 5 litre su ve 1 yemek kaşığı ayçiçek yağı doldurun. Kaynamaya başlayana kadar yüksek ateşte koyun, ardından ateşi düşürün ve sürekli karıştırarak pişirin.

Buğday yumuşayınca kuş üzümü ekleyip 5 dakika pişirin. Rendelenmiş portakal kabuğu, nohut ve beyaz fasulyeyi ekleyip 5 dakika daha pişirmeye devam edin. Süt ekleyin ve son kıvam sıvı olacak şekilde karıştırın. Gerekirse daha fazla su ekleyin.

Şimdi kuru incir ve kayısıları karıştırın ve sürekli karıştırarak 5 dakika pişirin. Yarısı kapalı olarak soğumaya bırakın ve derinin yüzeyde oluşmasını önlemek için ara sıra karıştırın. Aşure’nin son kıvamı çok kalınsa, biraz sütle seyreltin.

Aşureyi ayrı servis kaselerine dağıtın. Çam fıstığı, ceviz, fındık, kuş üzümü, kıyılmış kuru kayısı ve incir ve nar taneleri ile süsleyip servis edin.

Bulgurlu Aşure Tarifi

Bulgurlu Aşure İçin Gerekli Malzemrler / 20 adet

1 su bardağı arpa
1/4 su bardağı kuru fasülye
1/4 su bardağı nohut
1 yemek kaşığı pirinç
1 yemek kaşığı bulgur
400 gr şeker
8 su bardağı su
100 gr doğranmış fındık
100 gr kıyılmış ceviz
100 gr doğranmış badem
140 gr kuru kayısı, doğranmış
140 gr doğranmış fıstık
140 gr kuru üzüm, yıkanmış ve süzülmüş
1/2 elma, doğranmış
1/2 portakal, küp küp doğranmış
1 yemek kaşığı susam
1 yemek kaşığı bal
Nar taneleri, yetecek kadar

Bulgurlu Aşure Nasıl Yapılır

Bir gün önceden arpa, fasulye ve nohutları yıkayıp süzün. Bir gecede ıslatın.

Tahılları ve bakliyatları 4 su bardağı su ile düdüklü tencereye koyun ve yumuşayana kadar pişirin.

Geniş bir tencereye aktarın ve 4 bardak su, pirinç, bulgur, fındık, badem, yer fıstığı, kayısı, kuru üzüm, elma, portakal, susam ve balı ekleyin.

Pirinç ve bulgur parçalanana kadar kısık ateşte pişirin. Daha sonra şekeri ve cevizleri ekleyip 5 dakika kısık ateşte pişirin.

Aşureyi tamamen soğumaya bırakın, nar taneleri ile süsleyin ve servis yapın.