Chiffon Cake (Amerika)

Chiffon cake

Şifon cake, tereyağlı kek ile pandispanya arasında bir melezdir. Tereyağlı kek gibi yağ içerir, ancak hafif çırpılmış yumurta akı ilave edilerek kabarık dokusu elde edilir, prosedür pandispanya tarifinden ödünç alınmıştır. Tereyağlı keklerde yaygın olarak kullanılan tereyağı, margarin veya domuz yağı yerine chiffon cake bitkisel yağ kullanır.

Bu kek, 1927’de California sigorta satıcısından fırıncıya dönen Harry Baker tarafından icat edildi. 1927’de bu tutkulu hobi aşçısı, kek tarifinde tereyağı yerine bitkisel yağ kullanma fikrini ortaya attı. Onun fikri, tereyağlı kekin zenginliğini pandispanyanın hafifliğiyle birleştirmekti. Sonuç, süngerimsi, havadar, narin bir pastaydı ve ona chiffon cake adını verdi ve onu bir restoran zinciri The Brown Derby’nin yanı sıra lüks Hollywood partileri için hazırlamaya başladı. Tarifini yirmi yıl boyunca, karşı koyamayacağı bir teklif alana kadar gizli tuttu. Minneapolis’e çağrıldı, burada yerleşik bir gıda şirketi General Mills, Betty Crocker markasıyla pastasını tanıtmasını teklif etti. Betty Crocker, Fortune dergisine göre o zamanlar Amerika’da en popüler ikinci kadın olan kurgusal bir karakterdi. Radyoda yemek pişirme şovları ve basılı dergilerdeki mutfak tavsiyeleri, nesiller boyu ev kadınlarını etkiledi ve Harry Baker tarifini açıklanmayan ancak önemli bir miktarda satmaya karar verdi. 1940’ların sonları ile 1960’ların başları arasında, çeşitli chiffon cake tarifleri dergilerde yayımlandı ve bu zarif kek hala her Amerikan yemek kitabının önemli bir parçası.

1950’lerin sonunda chiffon ülke çapında bir sansasyon haline geldi. Temel tarifin yanı sıra, varyasyonlar limon, portakal ve ananas gibi meyvelerin yanı sıra çikolata, ceviz, akçaağaç, balkabağı ve yenibaharı da içeriyordu. Chiffon kek bugün bile aynı derecede popüler olmaya devam ediyor ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 29 Mart Ulusal Limonlu Chiffon Cake Günü olarak kutlanıyor.

Chiffon Cake Tarifi / Şifon Kek Tarifi

Chiffon Cake İçin Gerekli Malzemeler / 16 adet

315 gr un
300 gr şeker
25 gr kabartma tozu
5 gr tuz
115 gr sıvı yağ
5 orta boy yumurta sarısı,
180 gr soğuk su
10 gr vanilya
7-8 yumurta akı
2,5 gr krem tartar

Chiffon Cake Nasıl Yapılır

Kuru malzemeleri (un, şeker, kabartma tozu ve tuz) bir karıştırma kabına eleyin ve ortasında bir çukur açın.

Islak malzemeleri – yağ, yumurta sarısı, su, vanilya ve limon kabuğunu birer birer ekleyin. Hamur tamamen pürüzsüz olana kadar tahta kaşıkla karıştırın.

Başka bir kapta yumurta beyazlarını ve krem tartarı sert tepeler oluşana kadar çırpın.

Çırpılmış yumurta beyazlarını, hamura ekleyerek karıştırın.

Karışımı yağsız bir kek kalıbına aktarın. 25 cm uzunluğunda ve 10 cm derinliğinde bir kalıp kullanıyorsanız, 160 ˚C’de 55 dakika pişirin. Sıcaklığı 175˚C’ye yükseltin ve 10-15 dakika daha pişirin. Pasta süngerimsi hale gelinceye pişmiş olacaktır.

Kalıbı ters çevirin, keki soğumaya bırakın ve yavaşça kalıptan alın.

Pişirme İpuçları

Yağ: Her bitkisel yağ pandispanya için mükemmel değildir. Kanola ve ayçiçek yağı ile badem ve ceviz yağı en iyi sonucu verir. Deney yapmaktan hoşlanıyorsanız, zeytinyağını bile deneyebilirsiniz, ancak daha tatlı olan çeşitleri seçin.

Pişirme: Şifon kekin süngerimsi ve nemli olması gerektiğinden, önerilen pişirme sıcaklığına (160-175˚C) uymak çok önemlidir. Orta veya alçağa yerleştirilmiş bir fırın rafında pişirin ve mümkünse sıcaklığın doğru olduğundan emin olmak için bir fırın termometresi kullanın. Hamurdaki nispeten yüksek yağ içeriği nedeniyle, pişirme işleminden önce tavayı yağlamak veya tereyağı yapmak gerekli değildir.

Yumurtalar: Başarılı bir tatlı yapımının anahtarı hassasiyettir ve yumurta söz konusu olduğunda, boyutları çok farklı olabilir. Çoğu Amerikan tarifi büyük (60 gr) yumurtalara göre ayarlanmıştır. Yumurtalar olabildiğince taze olmalı ve oda sıcaklığına ısıtılmalıdır. Yumurta beyazını çırpmadan önce, yumurta akı karını bozacağından geride tek damla yumurta sarısı kalmadığından emin olun. Ayrıca özellikle nemli günlerde şifon kek veya benzeri beze bazlı kek yapmaktan kaçınılması tavsiye edilir çünkü yumurta beyazları neme duyarlıdır.

Limon Glaze Şifon Kek Tarifi

Limon Glaze Şifon Kek İçin Gerekli Malzemeler / 16 adet

Kek

300 gr un
300 gr toz şeker
3 çay kaşığı kabartma tozu
1 çay kaşığı tuz
3 su bardağı soğuk su
1/2 su bardağı sıvı yağ
2 çay kaşığı vanilya
2 çay kaşığı rendelenmiş limon kabuğu
7 yumurta sarısı
1 su bardağı yumurta akı (8 yumurta)
1/2 çay kaşığı krem tartar

Limon Glaze

75 gr tereyağı veya margarin
280 gr pudra şekeri
1/2 çay kaşığı rendelenmiş limon kabuğu
2-4 yemek kaşığı sıcak limon suyu

Limon Glaze Şifon Kek Nasıl Yapılır

Fırını 160 °C’ye önceden ısıtın ve fırın rafını indirin. Kuru malzemeleri (un, şeker, kabartma tozu ve tuz) geniş bir kapta karıştırın. Soğuk su, yağ, vanilya, limon kabuğu ve yumurta sarısını ekleyin ve yumuşayana kadar karıştırın.

Elektrikli bir karıştırıcı kullanarak yumurta beyazlarını ve krem tartarı başka bir kapta yüksek hızda çırpın. Karışım, sert tepeler oluştuğunda hazırdır. Yumurta sarısı karışımını çırpılmış yumurta beyazlarının üzerine yavaşça dökün ve karıştırılıncaya kadar kauçuk bir spatula kullanarak karıştırın. Bir kek kabına dökün.

1 saat 15 dakika pişirin. Kalıbı ters çevirin ve yaklaşık 2 saat soğutun.Bir bıçak veya metal bir spatula kullanarak pastayı tavadan çıkarın

Yağı kısık ateşte eritin, pudra şekeri ve limon kabuğunu ekleyin. Yavaş yavaş limon suyunu ekleyin. Karışımı üste yayın ve bir kısmının yanlara doğru akmasına izin verin.