Fufu (Gana)

Fufu

Fufu’nun yapılması çok zordur, manyok ve olgunlaşmamış muzu büyük bir tahta direkle birlikte dövüp su eklerken onları ezmekle başlar. Şiddetli bir şekilde karıştırılması gerektiğinden, genellikle iki kişinin yapması gerekir – biri vurur, diğeri vurma arasında hareket ettirir.

Karışım pürüzsüz hale geldikten sonra küçük toplar haline gelir ve ardından bir güveç veya etli çorbaya konur. Tanzanya ugalisine benzer şekilde, topun içinde sosu toplamak için kaşık ile bir girinti yapılır. Doku oldukça yapışkan ve esnektir, ancak tadı yumuşaktır, ancak bir tencere yemeğinin içine eklemek fufu’ya biraz fıstığı andıran baharatlı bir tat verir.

Fufu’nun tarihi 16. yüzyılda Portekizli tüccarların Brezilya’dan Afrika’ya manyok getirmesiyle başlar. Manioc veya yuca olarak da adlandırılan bu bitki, kuraklıklara karşı çok dayanıklı olduğunu kanıtladı ve kısa süre sonra Batı’dan Doğu ve Güney Afrika’ya yayıldı. Fufu’nun Gana’da icat edildi ve adını tahta tokmağın vurma sırasında çıkardığı sesten almıştır. Fufu, Afrikalı kölelerin getirildiği Karayipler’de de popülerdir. Günümüzde fufu, evde geleneksel veya modern bir şekilde hazırlanabilen veya yerel restoranlardan sipariş edilebilen günlük bir garnitürdür. Gana’nın ulusal yemeklerinden biri olarak, 6 Mart Bağımsızlık Günü’nde de düzenli olarak tüketilmektedir.

Bu nişastalı garnitür, çeşitli güveçlere ve sos bazlı yemeklere önemli bir eşlik eder ve Batı ve Orta Afrika’da düzenli olarak yenir.

Fufu Tarifi

Fufu İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

300 gr olgunlaşmamış muz
460 gr manyok
350-450 ml karıştırmak için su
50 ml buharda pişirmek için su

Fufu Nasıl Yapılır

Önce, muzu soyun ve küpler halinde kesin. Manyokları soyun ve kazıyın, iplerini çıkarın ve ayrıca küpler halinde kesin.

Sonra, manyok ve muzunu karıştırıcıya yerleştirin. Su ekleyin: Şimdilik fufu’nun daha sıkı olmasını istiyorsanız 350 ml, daha yumuşak olmasını istiyorsanız 450 ml kullanın.

Karıştırıcıyı açın ve malzemeleri pürüzsüz bir macun haline getirin.

Ardından, macunu orta ateşte bir tencerede ısıtın. Kalıntıları gidermek için tahta bir spatula ile 8 ila 10 dakika sürekli karıştırın.

Şimdi kalan 50 ml suyu karışıma ekleyin. Isıyı en düşük seviyeye indirin, bir kapakla örtün ve 8 ila 10 dakika daha buharlayın.

Bundan sonra, ısıyı orta dereceye yükseltin ve karıştırın. Fufu çok yumuşak görünebilir, ancak soğudukça daha sıkı hale gelecektir.

Fufu bir kaseye aktarın ve bir film oluşmasını önlemek için yüzeye bir çay kaşığı su serpin. Tamamen soğumasını bekleyin.

Fufu’yu bir top haline getirin ve seçtiğiniz çorba veya tencere yemeği ile servis edin.