Gözleme (Türkiye)

Gözleme

Hem en sevilen sokak yemeği hem de Türk kahvaltısının bir parçası olan Anadolu gözlemesi, geleneksel olarak mayasız hamur ile yapılır ve peynir, ıspanak, patates, patlıcan ve kıyma gibi çeşitli dolgulara sahip olabilir. Hazırlık, hamurun sadece un, su ve tuzdan yapılmasıyla başlar, ancak bazı tarifler ayrıca hamurun pişirildikten sonra daha az kırılgan olmasını sağlayan maya, yağ ve yoğurt içerebilir. Hamur daha küçük porsiyonlara bölünür, daha sonra ince bir şekilde açılır, doldurulur ve ikiye veya zarf olarak katlanır. Daha sonra sac plaka üzerinde pişirilir. Pişirme esnasında hamuru nemlendirmek için tereyağı sürülür. Gözleme genellikle ayran veya çay ile servis edilir.

Başlangıçta gözleme kahvaltıda veya öğleden sonra hafif atıştırmalık olarak servis ediliyordu, ancak bugün yemek arabalarında ve kafelerinde bulunabilen popüler bir fast food statüsüne sahiptir.

Gözleme Tarifi

Gözleme İçin Gerekli Malzemeler / 2 adet

Hamur

140 gr un
70 gr soda
5 gr tuz

Peynir

100 gr beyaz peynir, ufalanmış
40 gr doğranmış maydanoz

Kaplama

15 gr eritilmiş tereyağı

Kıyma

150 gr yağsız kıyma
1 küçük soğan, doğranmış
Biber ve tuz
Maydanoz, doğranmış

Ispanak

150 gr dondurulmuş doğranmış ıspanak, çözülmüş
1 küçük soğan, doğranmış
15 gr zeytinyağı
50 gr beyaz peynir, ufalanmış
1 tutam ezilmiş biber
Biber ve tuz

Patates

1 adet sarı patates, haşlanmış, soyulmuş, ezilmiş
1 küçük soğan, doğranmış
1 yemek kaşığı zeytinyağı veya tereyağı
50 gr beyaz peynir, ufalanmış
1 tutam ezilmiş biber
Biber ve tuz

Patlıcan

1 orta boy patlıcan, kavrulmuş, soyulmuş, süzülmüş
50 gr kaşar veya mozzarella peyniri, rendelenmiş
15 gr zeytinyağı
1 tutam ezilmiş biber
Biber ve tuz

Gözleme Nasıl Yapılır

Un ve tuzu bir kapta karıştırın, ardından yavaş yavaş suyu ekleyin. Hamuru hafifçe unlanmış bir çalışma yüzeyine alın ve 10 dakika yoğurun. Nemli bir bezle örtün ve hamur 15 dakika dinlendirin.

Hamuru aynı büyüklükte dört parçaya bölün, ardından her bir parçayı 25 cm çapında açın.

Beyaz peynir ve maydanozu karıştırın ve dolguyu ortasına yerleştirin, ardından karşılıklı iki tarafı, ardından ikinci iki tarafı katlayın.

Yapışmaz tavayı orta ateşte ısıtın.

Tavaya bir gözleme koyun ve kahverengi beneklerle kabarana kadar pişirin, sonra ters çevirin ve eritilmiş tereyağı sürün.

Bir tarafı pişirildikten sonra çevirin ve üstüne tereyağı sürün.

Diğer tarafta da pişirildiğinde, o tarafa da eritilmiş tereyağı sürün.

Bir bardak ayran ile ılık servis yapın.

Et dolgusunu yapmak için, tüm malzemeleri pişirin ve ardından bir tutam kıyılmış maydanozla bitirin.

Ispanak dolgusu için önce soğanları zeytinyağında kavurduktan sonra beyaz peynir hariç tüm malzemeleri ilave edip 4-5 dakika soteleyin. Isıyı alın ve beyaz peynirde karıştırın.

Patates dolgusu için önce soğanı zeytinyağında kavurun, ardından kalan malzemeleri ekleyin.

Kavrulmuş patlıcan dolgusunu yapmak için tüm malzemeleri birleştirin.

Pişirme İpuçları

Yöntem: Hamuru yaparken en önemli şey mümkün olduğunca ince açmaktır. Dolgu düzgün, ince bir tabaka halinde yayılmalıdır – hamur kırılacağından dolguyu aşırıya kaçmayın. Birleştirme sırasında iki yol vardır. Yarım ay şekli elde etmek için hamuru ikiye katlayabilir veya zarf olarak katlayabilirsiniz. Hamuru nemli tutmaya yardımcı olduğu için gözleme pişirmeden önce ve sonra bile tereyağı veya sıvı yağ ile fırçalamak çok önemlidir.

Patatesli Gözleme Tarifi

Patatesli Gözleme İçin Gerekli Malzemeler / 8 adet

Hamur

450 gr sade un
8 gr kurumu maya
Bir tutam tuz
45 ml zeytinyağı
30 ml sade doğal yoğurt (tercihen tam yağlı süt)
Yaklaşık 260 ml su

Dolgu

3 orta boy patates, pişmiş, kabuğu soyulmuş ve ezilmiş
5 ml pul biber veya 2 çay kaşığı kırmızı biber salçası (isteğe bağlı)
200 g beyaz peynir, ufalanmış.
28 gr doğranmış maydanoz
30 ml zeytinyağı
Tat vermek için tuz ve öğütülmüş karabiber

Patatesli Gözleme Nasıl Yapılır

150 ml ılık suyu maya ve tuzla karıştırın, ardından üzerini kapatın ve beş dakika boyunca ılık bir yerde bekletin, böylece maya aktive olur.

Unu büyük bir kapta eleyin, ardından ortasında bir çukur açın ve maya karışımını, zeytinyağını, yoğurdu ve kalan suyu ekleyin.

Hamuru elde edene kadar yoğurun, ardından sekiz eşit parçaya bölün ve her birini yoğurup bir top gibi şekillendirin.

Hamur parçalarını unlu bir yüzeye yerleştirin, nemli bir bezle örtün ve sonraki 30 dakika boyunca hamurun boyutunu ikiye katlayın.

İç malzemeyi hazırlamak için patates püresini ufalanmış peynir, kıyılmış maydanoz, kırmızı biber salçası veya pul biber ve zeytinyağı ile karıştırın. Tuz ve karabiber ekleyin.

Hafifçe unlanmış bir yüzeyde 40 cm çapında bir hamur parçası açın. Hamurun iki zıt tarafını ortada buluşacak şekilde katlayın. 2  – 3 yemek kaşığı dolguyu hamurun ortasına eşit bir tabaka halinde yayın. Kalan iki tarafı dolgunun üzerine katlayın, kenarları kapatmak için bastırın ve dolgunun kapalı olmasına ve düşmemesine dikkat edin. Kalan hamur parçaları için de aynısını yapın.

Yapışmaz tavayı ısıtın, gözlemenin bir tarafını fırçalayın ve fırçalanmış tarafı aşağı bakacak şekilde tavaya yerleştirin. Yaklaşık 2-3 dakika kabarana kadar pişirin. Üstünü fırçalayın, ardından ters çevirin ve 2-3 dakika pişirin. Bittiğinde her iki tarafına da biraz zeytinyağı sürün. Kalan gözlemeler için de aynısını yapın.