Kasutera (Japonya)

Kasutera

Kasutera, şeker, un, yumurta ve nişastalı şurupla yapılan geleneksel bir Japon sünger kekidir. Bu Nagasaki spesiyalitesi, tereyağı veya yağ eklenmeden yalnızca yumurta köpüğü ile yapılır ve yumuşak, nemli ve süngerimsi bir dokuya sahiptir.

Kek aynı zamanda Castella olarak da bilinir ve 16. yüzyılda Portekizli tüccarlar tarafından Japonya’ya getirilmiştir. Başlangıçta şekerin fiyatı yüksek olduğu için kek lüks bir ürün olarak kabul edildi, ancak uzun süre taze kalabildiği için denizciler arasında oldukça popülerdi.

Adı, Castille’den ekmek anlamına gelen pao de Castela’dan türemiştir. Bugün, Nagasaki kasutera’yı çikolata, yeşil matcha çayı, esmer şeker veya bal gibi aromalarla birçok varyasyonda bulunur. Sevilen bir hediye ve arkadaşlara veya akrabalara verilecek güzel bir hatıradır.

Kasutera, Japon mutfağına o kadar uyarlanmıştır ki, geleneksel olarak çok sayıda Japon festivali için hazırlanan pastanın küçük boyutlu bir versiyonu olan bir bebek kasutera bile vardır.

Kasutera Tarifi

Kasutera İçin Gerekli Malzemeler / 8 adet

8 büyük (55 g) yumurta
300 gr şeker, artı serpmek için biraz fazla şeker
200 gr çok amaçlı veya ekmek unu
100 ml süt
60 gr bal, artı üstüne 15 gr.

Kasutera Nasıl Yapılır

Fırını 165 °C’ye önceden ısıtın. 9 cm x 19 cm kek kalıbını alüminyum folyo ve ardından fırın kağıdı ile kaplayın.

Yumurta beyazlarını karıştırma kabına koyun ve yüksek hızda 30 saniye köpürene kadar çırpın. Sert zirveler oluşana kadar şekeri 2 ila 3 artışla yaklaşık 4 dakika ekleyin.

Sarıları orta derecede düşük hızda iyice birleşene kadar birer birer ekleyin, yaklaşık 1 dakika. Elenmiş ekmek unu ekleyin ve birleşene kadar çırpın.

Bal karışımını dökün ve 1 dakika çırpmaya devam edin.

Hamuru bir elekten geçirerek kek kalıbına dökün. Hamurun elekten geçmesine yardımcı olmak için bir spatula ile bastırın. Hava kabarcıklarını gidermek için tezgahtaki tavaya dokunun. Bir spatula kullanarak, kalan kabarcıkları gidermek için hamurun üst kısmını düzleştirin.

Önceden ısıtılmış fırında 45 dakika veya üstü eşit şekilde kızarana kadar pişirin. Kek içerisine yerleştirilen kürdan temiz çıkmalıdır.

Tavayı fırından çıkarın ve tezgaha bırakın.

Kek işlenecek kadar soğuduğunda tavadan çıkarın. Fırın kağıdını soyun ve yeni bir fırın kağıdına ters çevirin. Kekin içindeki nemi korumak ve aromanın oluşması için streç filmle sarın ve gece boyunca oda sıcaklığında bırakın.

Servis yapmak için, çok keskin bir bıçakla üst ve alt hariç tüm kenarları kesin. Kalın dilimler halinde kesin.

Pişirme İpuçları

Ekipman: Kasutera, geleneksel olarak, ısıyı yavaşça aktaran ve yumuşak ve pürüzsüz bir kek elde eden ahşap bir çerçeve içinde pişirilir. Standart bir fırın tepsisi işe yaramayacağından, kendiniz bir tane yapın. İstenilen ölçülerde bir karton kutu yapın ve iç ve dış kısımları alüminyum folyo ile kaplayın.

Varyasyonlar: Tipik olarak kasutera balla tatlandırılır, ancak kakao, matcha, esmer şeker, mirin ve pirinç şarabı gibi diğer aromalar da kullanılabilir.

Saklama: Saklamak için her bir kek parçasını plastiğe sarın ve oda sıcaklığında 3-4 gün taze kalacaktır. Buzdolabında saklanırsa saklama süresi 5-7 gün olurken, donmuş kasutera yaklaşık bir ay saklanabilir.