Spring Rolls – Çin Böreği (Çin)

Spring Rolls

Spring Rolls (Çin böreği), çeşitli malzemelerle doldurulmuş, daha sonra sıcak ve derin yağda kızartılmış ince hamur tabakalarından oluşan geleneksel Çin atıştırmalıklarıdır. Dolgu için daha yaygın olan bazı içerikler arasında kıyılmış domuz eti, karides, mantar ve lahana bulunur.

Bu lezzetli atıştırmalıklar genellikle çok sayıda dip sos, çay veya kahve eşliğinde meze olarak servis edilir. Başlangıçta, Çin böreği, baharın başlangıcını simgeleyen bahar yemeği olarak adlandırıldı. İlkbahar yemeği eskiden arkadaşlara veya akrabalara bahar hediyesi olarak gönderilirdi ve genellikle sadece sebze ve meyvelerle doldurulurdu.

Yemek, Doğu Jin hanedanı döneminde ortaya çıktı ve bahar yemekleri daha sonra bahar keklerine dönüştü. Aşçılık becerilerinin gelişmesiyle birlikte geleneksel bahar kekleri, Çin imparatorluk menülerinde yaygın olarak bulunan Çin böreği haline geldi.

Çin’deki chūn juǎn ifadesinden tam anlamıyla tercüme edilen Çin böreği, Çin menşeli olduğuna inanılmasına rağmen çoğu Asya ulusal mutfağında mevcuttur. Tarihçesi, aynı zamanda ilkbaharın ilk günü olan ay yılının ilk gününün, chun tava denilen sarımsak ve frenk soğanı gibi taze bahar sebzeleriyle kutlandığı MS 3. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bu sebzeleri tüketmenin hayati organların qi enerjisini temizlediğine inanılıyordu; dolayısıyla bu geleneğin güçlü bir sembolik anlamı vardı. Tang hanedanlığı döneminde (MS 7-10. Yüzyıl), sebzeler ince krep parçalarıyla servis edildi ve zamanla dolgular daha baharatlı ve daha karmaşık hale geldi. Kızarmış Çin böreği, 13. ve 14. yüzyılda yazılı kayıtlarda yer aldı. O dönemden bir tarif, ruloları kuzu, zencefil, taze soğan, kuru meyveler, lotus sapı ve şekerlenmiş fındık ile doldurmayı önerdi. Chun juan (Çin böreği) adı Çin’in son hanedanı Qing döneminde icat edildi ve o zamandan beri yemek tüm dünyaya yayıldı. Hemen hemen her Asya ülkesinin, her Çin bölgesinde olduğu gibi kendi versiyonu vardır. Örneğin, Şangay’da, bir tavada kısa süre pişirilmiş buğday unu hamurundan yapılır. Tipik dolgular arasında domuz eti, frenk soğanı, ıspanak, fasulye filizi ve bambu filizleri bulunur ve ruloların kendileri küçük, parmak kadar ince ve kırılgandır. Öte yandan, Guangdong eyaleti, yumurta ile sarma hamurundan daha büyük rulolar yapar ve daha sonra domuz eti, sebze ve karides ile doldurulur. Bugün, Çin Yeni Yılı gibi özel günler için geleneksel olarak Çin böreği yeniyor, çünkü altın külçelere benzedikleri için hayatınıza refah ve zenginlik çektiklerine inanılıyor.

Çin lokantalarının çoğunda Çin böreği bulunmasına rağmen, günümüzde dünya çapında, özellikle Tayvan, Hong Kong, Vietnam, Güney Kore, Endonezya ve Avustralya’da çok sayıda Çin böreği çeşidi bulunmaktadır.

Çin Böreği Tarifi

Çin Böreği İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

Hamur

250 gr un
1 yumurta
Su

Dolgu

2 mantar
100 gr havuç
300 gr kereviz
80 gr soya peyniri kabuğu
Zencefil, tat vermek için
5 diş sarımsak
Yeşil soğan
1 yumurta
60-70 gr kızartma yağı + 500 ml kızartma için
Tuz
Biber

Çin Böreği Nasıl Yapılır

Unu geniş bir kaseye eleyin ve ortasında bir çukur yapın. Yumurta ve biraz su ekleyin ve karıştırın. Yavaş yavaş su ekleyin ve elastik, pürüzsüz bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. 10 ila 15 dakika dinlendirin. Ardından hamuru yoğurun, tekrar sarın ve 10 ila 15 dakika daha dinlendirin.

Bu arada dolguyu yapın. Mantar, havuç, kereviz ve soya peyniri kabuğunu çok ince parçalar halinde doğrayın. Zencefili soyun ve rendeleyin. Sarımsak dişlerinden kabuğu çıkarın ve kıyın. Sebzeleri geniş bir kaseye koyun, susam yağı ekleyin ve iyice karıştırın. Yeşil soğanı ince ince doğrayıp bir kenara koyun. Yumurtayı küçük bir kaseye kırın, çırpın ve bir kenara koyun.

Şimdi, sarmalayıcıları yapın. Plastik sargıyı hamurdan çıkarın ve yoğurun. Çalışma yüzeyini hafifçe unlayın ve neredeyse şeffaf olana kadar hamuru oklava ile açın. Hamuru 10 cm kareler halinde kesin.

Sonra dolguyu kızartın. Bir wokta 2 ila 3 yemek kaşığı kızartma yağı ısıtın, yeşil soğanları ekleyin ve 5 ila 10 saniye karıştırarak kızartın. Ardından sebze karışımını ekleyin ve 3 ila 5 dakika karıştırarak kızartın. Tuz ve karabiberle tatlandırın. Karıştırın ve bir kenara koyun.

Şimdi ruloları birleştirin. Her bir ambalajın ortasına biraz dolgu koyun. Alt köşeyi dolgunun üzerine katlayın, ardından sol ve sağdaki ile tekrarlayın. Rulo bu noktada açık bir zarfa benzemelidir. Ruloyu yuvarlayın ve daha önce çırptığınız yumurta ile kenarlarını kapatın.

500 ml kızartma yağını geniş bir tavada ısıtın. Çin böreğini, altın rengi olana kadar küçük gruplar halinde yaklaşık 2 dakika kızartın. Kağıt havluları boşaltın, biraz soğumaya bırakın ve ılık servis yapın.

Pişirme İpuçları

Et: Çin böreğinin vejetaryen olmayan versiyonlarına gelince, domuz eti en yaygın et seçeneğidir. Kol veya bonfile gibi yağsız parçalar, diğer malzemelerle karıştırılmadan veya pişirilmeden önce genellikle kıyılır veya küçük parçalar halinde kesilir. Genellikle et, şeker, biber, pirinç şarabı, istiridye sosu, susam yağı ve mısır nişastası veya un gibi koyulaştırıcı bileşenleri de içerebilen soya sosu bazlı bir karışımla marine edilir. Domuz eti en popüler seçenek olsa da, ördek ve tavukla da Çin böreği yapılabilir.

Deniz Ürünleri: Karides ve yengeç eti, Çin böreği için ana deniz ürünleri seçenekleridir. Taze kullanılıyorsa, karideslerin kabukları soyulmalı ve işlenmelidir. Deniz ürünleri domuz etinden daha hassas olduğu için biraz daha kısa marine edilir. Birçok Çin böreği çeşidi, doldurma için domuz eti ve deniz ürünlerinin karıştırılmasını önerir; bu durumda, ikisini de eşit büyüklükte parçalara ayırdığınızdan ve fazla pişirmediğinizden emin olun.

Lahana: Çin veya napa lahanası, Çin böreği dolgusu için en yaygın malzemelerden biridir. Yapraklar genellikle ince parçalar halinde kesilir ve yüksek ısıda karıştırılarak kızartılır, bu nedenle hafifçe solurlar, ancak gevrek kalırlar. Çin böreğinin Şangay versiyonu farklı şekilde hazırlanır – lahana, kalın bir püre oluşturana kadar suda domuz eti ile kavrulur.

Sebzeler: Çin böreği doldurmak için kullanılabilecek bir dizi sebze vardır ve en yaygın olanları havuç, fasulye filizi, bambu filizi, su kestanesi ve mantardır – shiitake veya mook yee. Sebzeler tek tip parçalar halinde kesilmelidir. Bambu filizleri ve mantarlar gibi konserve veya sulandırılmış sebzeler kızartılmadan önce iyice süzülmeli veya sıkılmalıdır.

Çeşniler: Tipik olarak Çin böreği dolgusu soya sosu, susam yağı, istiridye sosu, rendelenmiş zencefil, kıyılmış sarımsak veya sarımsak tozu, frenk soğanı, taze soğan ve beş baharat ile tatlandırılabilir – Çin mutfağında yaygın olarak yıldız anason içeren bir baharat karışımı , karanfil, tarçın, Sichuan biberi ve rezene tohumları.

Yufka: Pirinç veya buğday unundan marketten satın alınan yufkalarla Çin böreği yapmak oldukça yaygın olmasına rağmen, sıfırdan kolayca yapılabilir. Un, su ve bazen de yumurta ile karıştırılarak elastik bir hamur haline getirilir. Hamur daha sonra dinlenmeye bırakılır, kağıt kadar ince tabakalar halinde yuvarlanır ve kabaca 10 cm büyüklüğünde küçük kareler halinde kesilir. Doldurma işlemi sırasında hamurların ıslak bir bez altında tutulması tavsiye edilir çünkü kolayca kururlar.

Kızartma: Çin böreği, önceden 180 °C’ye ısıtılmış sıcak bitkisel yağda bir wok veya derin tavada kızartılır. Genel kural, onları küçük gruplar halinde kızartmaktır, böylece yapışmazlar. Ekstra gevrek yapmak için, pommes frites ile aynı tekniği kullanabilirsiniz. Orta sıcak yağda altın sarısı rengini alana kadar birkaç dakika kızartın, ardından kağıt havlu üzerinde süzün ve kısa süre sıcak yağda tekrar kızartın.

Servis: Çin böreği genellikle Çin sirkesi, acı biber sosu, tatlı biber ve hatta Worcestershire sosu ile servis edilir.