Cobb Salad (Amerika)

Cobb Salad

Amerikan yaratıcılığının parlak bir örneği olan cobb salad, 1930’larda, sahibi Robert Cobb’un mutfakta bazı artıkları (haşlanmış yumurta, salata yeşillikleri, tavuk göğsü, avokado, doğranmış pastırma, domates ve rokfor peyniri) bulduğu ünlü bir Los Angeles restoranı olan The Brown Derby’de icat edildi.

Tüm malzemeleri biraz tuz, karabiber ve zeytinyağı, kırmızı sirke, limon suyu, sarımsak ve Worcestershire sosundan oluşan bir salata sosu ile birleştirdi ve cobb salatad şöhrete doğru yola çıktı. Oluşturulan salatanın popülaritesi, tamamen sulu ve gevrekten kremsiye kadar her bir bileşenin ve bunların farklı dokularının dikkatlice hazırlanmasına dayanır.

Ekmeksiz bir BLT sandviçine benziyor ve Clark Gable ve Lucille Ball gibi restoranda yemek yiyen çeşitli film yıldızları sayesinde, salata Kaliforniya mutfağının sembolü haline geldi. Restoran bugün kapalı olsa da cobb salatası tüketme geleneği Amerikan yemeklerinin temelini oluşturuyor.

Cobb Salad Tarifi

Cobb Salad İçin Gerekli Malzemeler / 6 kişilik

Salata

1/2 göbek marul
1/2 demet su teresi
1 küçük demet hindiba
1/2 roman marulu (uzun marul)
2 orta boy domates, soyulmuş
2 haşlanmış tavuk göğsü
6 şerit gevrek domuz pastırması
1 avokado
2 pişmiş yumurta
60 gr kıyılmış frenk soğanı
70 gr ince rendelenmiş rokfor peyniri

Sos

225 gr su
225 gr kırmızı üzüm sirkesi
5 gr şeker
1/2 limon suyu
35 gr tuz
15 gr öğütülmüş karabiber
30 gr Worcestershire Sos tarif için tıklayınız.
9 gr İngiliz hardalı
1 diş doğranmış sarımsak
200 ml su bardağı zeytinyağı
200 ml bardağı salata yağı

Cobb Salad Nasıl Yapılır

Önce su, sirke, şeker, limon suyu, tuz, karabiber, Worcestershire sosu, hardal ve sarımsağı karıştırarak sosu hazırlayın. Zeytin ve salata yağlarını ilave edin. Cam bir kaba aktarın ve buzdolabında soğumaya bırakın.

Göbek marul, tere, hindiba ve roman marullarını iyice yıkayın. Salata yeşilliklerini kurutun, ince ince doğrayın ve büyük bir salata kasesine aktarın.

Domatesleri ikiye bölün ve çekirdeklerini çıkarın. Domatesleri küçük küpler halinde kesin ve bir şerit oluşturacak şekilde salatanın üzerine koyun.

Sonra tavuk göğsünü küçük küpler halinde kesin ve salata kasesine ekleyin.

Pastırmayı ince parçalar halinde kesin ve üstüne atın.

Avokadoyu ince ince doğrayın ve parçaları salata kasesinin kenarına yerleştirin.

Yumurtaları ve frenk soğanını ince parçalar halinde doğrayın ve rokfor peynirini rendeleyin. Salatanın üzerine serpin.

Sosu buzdolabından çıkarın ve kuvvetlice sallayın. Salatanın üzerine dökün ve iyice karıştırın. Hemen servis yapın.

İpuçları

Salata Yeşillikleri: Gerçek bir Cobb salatası yapmak için dört çeşit salata yeşili kullanmanız gerekecek: göbek marul, roman marulu, su teresi ve hindiba. Otantik tarif, hindibayı bileşenlerden biri olarak aktarır, ancak bu aslında Cichorium cinsinden yapraklı sebzelerden biri olan kıvırcık hindiba (Cichorium endivia) anlamına gelir. Hazırlık söz konusu olduğunda, tüm salata yeşillikleri iyice yıkanmalı ve kurutulmalı ve ardından ince parçalar halinde kesilmelidir.

Domates: Domates söz konusu olduğunda, kurallar salata yeşilliklerindeki kadar katı değildir. Taze, sert etli, olgun domatesleri kullanabilirsiniz. Ortadaki tohumları çıkarın ve küpler halinde kesin. Dilerseniz hafifçe tuz serpebilir ve fazla sıvıyı diğer malzemelerle karıştırmadan önce süzebilirsiniz.

Tavuk Göğsü: Tavuk göğsünün önceden bol miktarda hafif tuzlu suda pişirilmesi tavsiye edilir. Dilerseniz biraz defne yaprağı, kekik, karabiber ve limon suyu ekleyerek eti daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Suyu kaynatın ve tavuk göğsünü yaklaşık 7 dakika pişirin. Etin tamamen piştiğinden emin olmak için en kalın kısma bir pişirme termometresi yerleştirin: 800 ˚C göstermelidir. Et soğuduğunda derisini ve kemiklerini çıkarın ve ince ince doğrayın.

Pastırma: Pastırmayı diğer malzemelerle karıştırmadan önce orta ateşte çıtır hale gelene kadar 15 ila 20 dakika pişirin. Ardından kağıt havluların üzerine boşaltın, küçük parçalar halinde kesin, biraz soğumaya bırakın ve salata kasesine ekleyin.

Yumurtalar: Tıpkı tavuk göğsü gibi yumurtalar da önceden hazırlanabilir. Yumurtaları soğuk suya koyun, kaynatın, ocaktan alın, üzerlerini örtün ve aktı olana kadar 10 ila 12 dakika bekletin. Akan su altında soğutun, soyun ve ince ince doğrayın.

Avokado: Avokadonun yeterince olgun olup olmadığını kontrol etmek için gövdeyi üstten çıkarın. Kolayca çıkarabilirseniz ve altı yeşilse, avokado olgunlaşmıştır. Bununla birlikte, altı kahverengi ise, avokado olgunlaşmıştır. Sap kolayca çıkmazsa, avokadonun olgunlaşması için biraz daha zamana ihtiyacı vardır. Doğru avokadoyu seçtikten sonra ikiye bölün, çekirdeğini çıkarın, kabuğunu soyun ve meyveyi ince küpler halinde kesin. Kahverengileşmesini önlemek için üzerine biraz limon suyu serpebilirsiniz.

Peynir: Orijinal Cobb salad Roquefort peyniri gerektirir. Dışı beyaz ve soluk parlak bir parça seçin. Peynir, ince rendelenebilir veya küpler halinde kesilebilir.

Sos: Cobb salad  sosu hazırlamak için kırmızı üzüm sirkesi, şeker, limon suyu, tuz, karabiber, Worcestershire sosu, hardal ve ince kıyılmış sarımsağı bir kasede karıştırdıktan sonra zeytin yağı ve salata yağı ekleyin. Doku çok kalınsa, biraz su ekleyebilirsiniz. Salataya eklenmeden önce sos buzdolabında soğutulmalıdır. Eğer sosu hava geçirmez bir cam kavanozda saklarsanız bir haftaya kadar taze kalır.