Eggs Benedict (Amerika)

Eggs Benedict

Eggs benedict, bir dilim jambon veya domuz pastırması, haşlanmış yumurta ve hollandaise sosuyla doldurulmuş İngiliz çöreklerinin kızarmış yarımlarından oluşan bir kahvaltı veya brunch yemeğidir. Yemeğin menşei hakkında çok sayıda teori olmasına rağmen, çoğu insan aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk restoran olan Delmonico’s Restaurantt’a yapıldığı konusunda hemfikirdir.

Delmonico’nun Charles Ranhofer adlı şefinin, yeni bir şeyler yemek isteyen Bayan LeGrand Benedict adlı bir müşteri için yemeği 1860’larda icat ettiğine inanılıyor. Ranhofer, tarifi 1894’te yayınlanan The Epicurean adlı yemek kitabında bile yayınladı.

Ustaca bir buluş, tarihi bir bulmaca, birçok yazarın övdüğü bir yemek, sofistike bir kahvaltı ya da brunch…. tüm bu özellikler Benedict yumurtalarını tanımlamaya neredeyse yetmez. Standart tarif, ikiye kesilmiş, çıtır Kanada pastırması veya jambonla kaplanmış ve üzerine haşlanmış yumurta ve Fransız mutfağının ana sos repertuarından beş sosdan biri olan bir kaşık dolusu Hollandaise sosuyla hafifçe kızartılmış ve tereyağlı bir İngiliz çöreği içerir. Hazırlık bir dizi teknik içerir: yumurtalar haşlanır, İngiliz çörekleri pişirilir, pastırma kızartılır ve Hollandaise sosu pişirilir. Bu doyurucu yemek Amerika Birleşik Devletleri’nde o kadar beğenilmektedir ki 16 Nisan Ulusal Eggs Benedict Günü’dür.

Mucitten bağımsız olarak, Eggs benedict günümüzde dünya çapında Mornay, Florentine, Blanchard, Hussarde ve Cochon yumurtaları gibi çok sayıda varyasyonda bulunur.

Eggs Benedict Tarifi

Eggs Benedict İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

Yumurta

Tuz
60 gr beyaz sirke
4 yumurta
2 İngiliz çöreği, bölünmüş
90 gr tereyağı
4 dilim Kanada pastırması

Hollandaise Sosu

180 gr tuzsuz tereyağı
3 yumurta sarısı
2-3 yemek kaşığı taze limon suyu
Tuz
Taze çekilmiş beyaz biber

Eggs Benedict Nasıl Yapılır

Yumurtaları hazırlamak için bir tavada tuzlu suyu orta ateşte kaynatın ve sirke ekleyin. Yumurtaları kırın ve her birini ayrı küçük bir kaba koyun. Onları kaynayan suya atın. Ateşi kapatın, tavayı örtün ve yaklaşık 4 dakika pişirmeye devam edin. Yumurtaların beyazları sertleştiğinde işlemi sonlandırın. Daha sonra yumurtaları buz gibi soğuk suya koyun.

Fırını önceden 200 °C’ye ısıtın. Çörekleri kızartın ve hafifçe tereyağı sürün. Sıcak tutmak için tekrar fırına koyun. Kalan tereyağını eritin ve pastırmayı ekleyin. Pastırmayı 5 dakika kızarana kadar pişirin. Pastırmayı keklerin üzerine koyun ve fırına geri atın.

Hollandaise için, tereyağını küçük bir tavada kısık ateşte eritin. Yumurta sarısı, limon suyu, 1 yemek kaşığı su, tuz ve karabiberi karıştırın. Soluk sarı olana kadar çırpılmaları gerekir. Sürekli çırparak yaklaşık 8 dakika orta-kısık ateşte pişirin. Tavayı ocaktan alın. Sos kalın bir kıvama gelene kadar her seferinde 1 çorba kaşığı tereyağı ekleyin.

Bir tavada kaynayan su hazırlayın ve yumurtaları 1 dakika yeniden ısıtın. Daha sonra bunları kağıt havluların üzerine boşaltın. Yumurtaları yavaşça pastırmanın üzerine koyun ve üzerine Hollandaise sosunu gezdirin. Süslemek için maydanoz kullanılabilir.

Pişirme İpuçları

Yumurtalar: Mükemmel şekilde haşlanmış yumurtalar bu tarif için çok önemlidir. Her şeyden önce, yumurtaların olabildiğince taze olması gerekir çünkü daha taze yumurtalar daha tutarlı yumurta beyazlarına sahiptir. Haşlama için kullanılan bir tencerenin geniş olması ve yarısına kadar tuzlu suyla doldurulması gerekir. Yumurta akı proteinlerinin daha çabuk pıhtılaşması için suyun kaynamaması ve sirke eklenmesi gerekir. Haşlama sırasında yumurtaları bir arada tutmak için, onları küçük tabaklar kullanarak suya atmak en kolay yoldur. Haşlama işlemini bitirmek için üç ila dört dakika yeterlidir – suyu atmayın çünkü servis yapmadan önce yumurtaları yeniden ısıtmanız gerekebilir. Ayrıca yumurtaları servis yapmadan bir gün önce haşlayabilir ve buzdolabında saklayabilirsiniz.

Pastırma: Jambon, Kanada veya normal pastırma seçerseniz, sıcak bir tavada kızarttığınızdan emin olun. Tereyağında kızartmak ekstra gevreklik ve lezzet sağlayacaktır.

İngiliz Çörekleri: Eggs benedictin tabanı, ikiye kesilmiş, önceden ısıtılmış fırında hafifçe kızartılmış ve biraz tereyağı ile kaplanmış İngiliz çörekleridir. Bunları kızarmış ekmek veya yuvarlak bir dilim ekmekle değiştirebilirsiniz.

Hollandaise Sosu: Mükemmel bir Hollandaise için iki anahtar, sürekli çırpmak ve orta-düşük ısıda hazırlamaktır, çünkü yüksek sıcaklık, emülsifikasyon sürecini olumsuz etkileyecektir.