Mooncake (Çin)

Mooncake

Ay keki olarak bilinen Ağustos Ortası Festivali veya Ay Festivali sırasında yenen bu eski Çin lezzeti, geleneksel olarak kırmızı fasulye ile birlikte siyah susam veya nilüfer tohumu ezmesi ile doldurulan yueh ping denilen kısa kabuk ile yapılan turta benzeri bir hamur işidir.

Günümüzde, mooncakelerin bazıları bal özü, litchi veya ananas gibi meyveler olan çeşitli tatlı ve tuzlu dolgularda mevcuttur. Yuvarlak şekilleri sadece ayı anımsatmakla kalmaz, aynı zamanda Çin felsefesinde tamamlanma, birlik ve mükemmellik anlamına gelen bir geri dönüş veya tam bir çember sembolüdür.

Mooncake insanlar arasında paylaşılır, bu nedenle tipik olarak küçük dilimler halinde dilimlenir ve genellikle Çin çayı ile servis edilir.

Antik kökenli bir yemek olan ay keki, muhtemelen MÖ 11. yüzyılda Batı Zhou Hanedanlığı döneminde kaydedilen Ay Tanrıçası’na kurban sunma geleneğinden geliştirildi. Mooncake, Yuan Hanedanlığı döneminde (13-14. Yüzyıl) Ay Festivali’nin bir parçası oldu. Efsaneye göre, Çinliler, Çin’in Moğol hükümdarlarını ay keklerinde gizli mesajlar kaçırarak devirmeyi başardılar. Bazıları, süslenmiş üst parçanın küçük bir bulmaca görevi gördüğünü söylüyor; bu, bir araya getirildiğinde, 8. ayın 15. gününde meydana gelen Han Çin isyanını koordine etme hakkında bilgi içeriyor – aynı gün şimdi Ay Festivali olarak kutlanıyor. Mooncake, tatlı veya tuzlu olabilen çok sayıda bölgesel çeşide dönüştü ve geleneksel dolgular çikolata, yeşil çay, kahve, dondurma ve krem ​​peynirle genişletildi. Mooncake artık Japonya, Endonezya, Malezya, Vietnam, Singapur ve Tayland gibi çoğu Doğu Asya ülkesinde yapılmaktadır.

Resmi tatil ve somut olmayan bir kültürel miras olarak listelenen Sonbahar Ortası Festivali veya Ay Festivali, dolunayın en parlak ve en yakın olduğu söylenen 8. ayın 15. gününde kutlanan Çin’in en önemli geleneklerinden biridir.

Mooncake Tarifi

Mooncake İçin Gerekli Malzemeler / 20 adet

Lotus Tohumu

150 gr kurutulmuş lotus tohumları
120 gr pudra şekeri
80 gr bitkisel yağ
1/2 çay kaşığı tuz

Hamur

180 gr sade un
125 gr bal
0,5 gr diyet alkali
55 gr yer fıstığı yağı

Dolgu

20 tuzlu yumurta. Tuzlu yumurta tarifi için tıklayınız.

Yumurta Üstüne Sürmek İçin

1 yumurta sarısı
1 yemek kaşığı yumurta akı

Mooncake Nasıl Yapılır

Öncelikle lotus tohumlarını 6-8 saat suda ıslatarak hazırlayın. Yumuşadıklarında, her bir tohumu parmaklarınızla ikiye bölün. Yarımlar arasında filizler bulursanız, onları çıkarın.

Islatılmış lotus tohumlarını bir tencereye koyun ve üzerini suyla kapatın. Kaynatın; daha sonra ısıyı düşürün. Üzerini örtün ve 2 saat su süte dönene ve lotus tohumları parçalanana kadar pişirin.

Pişmiş lotus tohumlarını ve sıvılarını bir karıştırıcıya aktarın ve pürüzsüz ve kadifemsi olana kadar karıştırın. Ardından bu karışımı yapışmaz bir tavaya aktarın ve orta ateşte ısıtın.

Bitkisel yağı her seferinde üçte bir oranında yavaş yavaş ekleyin ve emilene kadar sürekli karıştırın. Daha sonra tuz ve pudra şekeri ekleyin ve şeker tamamen eriyene kadar karıştırın. Daha tuzlu bir dolgu tercih ediyorsanız, tuz miktarını artırın. Macun koyulaşana ve sıvı buharlaşana kadar karıştırmaya devam edin. Hamur kıvamına geldiğinde hamur hazırdır. Bir tabağa aktarın ve soğumaya bırakın.

Bu arada, ay keki hamurunu hazırlayın. Diyet alkalisini geniş bir kaseye koyun ve çözünene kadar 1/2 çay kaşığı su ile karıştırın. Bal ve yer fıstığı yağı ekleyin ve karışana kadar çırpın. Ardından, yumuşak ve yapışkan bir hamur oluşana kadar bir spatula kullanarak unu katlayın.

Hamuru büyük bir streç filme aktarın, sarın ve oda sıcaklığında 1-2 saat dinlenmeye bırakın.

Tuzlu yumurtaları küçük bir kaseye tek tek kırın. Yumurta sarısını oluklu bir kaşıkla veya file kaşıkla yavaşça çıkarın ve yumurta akı kalıntılarını çıkarmak için büyük bir kaseye doldurun. Sarıları süzün, bir kağıt havluyla hafifçe kurulayın ve bir tabağa yerleştirin.

Şimdi, ay keklerini birleştirin. 50 gr ay keki için, toplam dolgu ağırlığı (yumurta sarısı + lotus tohumu ezmesi) 35 gr olmalıdır. Örneğin, 15 gr yumurta sarısı için 20 gr lotus tohumu ezmesine ihtiyacınız olacak. İlk olarak, her bir yumurta sarısının ağırlığını bir mutfak ölçeğinde ölçün. Ardından, yeterli miktarda lotus tohumu ezmesi ekleyin, böylece toplam ağırlık 35 g olur.

Lotus tohumu ezmesinin her bir kısmını bir top halinde yuvarlayın, ardından düz bir disk oluşturmak için avucunuzun içinde bastırın. Ortasına tuzlu bir yumurta sarısı koyun ve baş parmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak lotus tohumu ezmesinin kenarlarını yavaşça toplayın, böylece macun yumurta sarısını sarar. Bir top haline getirin ve kalan yumurta sarıları ve lotus tohumu ezmesi porsiyonları ile tekrarlayın.

Şimdi hamuru 15 gramlık porsiyonlara bölün. Bu tarifteki hamur miktarı 20 ay keki için yeterlidir, Hamur kısımlarını temiz bir tabağa yerleştirin, bir tane alın ve kalanını streç filmle kapatın.

Ellerinizi hafifçe unlayın. Hamurun bir porsiyonunu top haline getirin, ardından düz bir disk elde etmek için avucunuzun içiyle bastırın. Dolgu topunu ortaya yerleştirin ve baş parmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak hamurun kenarlarını hafifçe gerin, böylece hamur dolguyu tamamen sarar. Üstteki kenarları kapatın, böylece dikiş görünmez ve bir top haline gelir. Kalan hamur kısımları ve dolgu topları ile tekrarlayın ve her ay kekini hafifçe unlayın.

Fırını önceden 180 ˚C’ye ısıtın. Fırın tepsisine fırın kağıdı veya silikon fırın pedi koyun.

Fırın ısınırken, ay keki presini kullanarak ay keklerini şekillendirin. Her ay kekini, ay keki presinizin ağzına uyan uzun bir top haline getirin. Ay kekini yavaşça prese yerleştirin ve bir fırın tepsisine bastırın. Ay kekleri arasında yeterince yer bırakın. Fırın tepsisini fırına koyun ve 5 dakika pişirin.

Bu arada 1 yumurtanın sarısını 1 yemek kaşığı yumurta akı ile çırparak yumurtayı hazırlayın. 5 dakika pişirdikten sonra, her ay kekini hazırladığını yumurta ile hafifçe fırçalayın. Ay keklerini fırına geri koyun ve 15 dakika daha pişirin.

Bir tel ızgara üzerindeki ay keklerini oda sıcaklığına soğutun. Ardından, ay keklerini bir yemek kabına aktarın ve iyice kapatın. Yumuşak ve nemli hale gelmeleri için 1-2 gün beklettikten sonra servis yapın.

Pişirme İpuçları

Hamur: Birkaç çeşit moonkace hamuru vardır, ancak en çok un, altın şurup (yani ters şeker şurubu) veya bal, sodalı su veya alkali çözelti ve bitkisel yağ ile hazırlanır. Hamur yumuşak ve yağlı olup, işlenmesi kolaydır. Ancak, moonkaceleri birleştirmeye başlamadan önce hamurun 1-2 saat dinlendirilmesi gerekir. Pişirildiğinde hamur biraz çiğnenebilir ve kırmızımsı kahverengi olur ve bu hamur çeşidi daha çok Kanton tarzı tariflerde kullanılır. Tayvan ve Suzhou vilayetinde, dokuları puf böreğine benzeyen hamur türünü tercih ederken, mooncakelerin modern versiyonları jöleli hamur veya pirinç unlu pişirilmemiş hamur içerir. .

Altın Şurup: Hamura altın şurup veya ters şeker şurubu ilave edilerek şeker, su ve limon suyundan oluşur. Amacı, kabuğa altın rengi vermek ve nemini korumasına yardımcı olmaktır. Balla değiştirebilirsiniz, sert. hafif aromalı çeşitleri seçin ve balın akıcı olduğundan ve kristalleşmediğinden emin olun.

Dolgular: Moonkace dolguları tatlı veya tuzlu olabilir, ancak hangi dolguyu seçerseniz seçin, pişirme sırasında kabuğun çatlamasına neden olabileceğinden çok nemli olmamasına dikkat edin. Fasulye veya nilüfer tohumlarından dolgu yaparsanız, bunların ıslatılması ve pişirilmesi, bir macun haline getirilmesi ve tüm sıvı buharlaşana ve macun kuruyana ve yapışkan olmayana kadar yağ ve şekerle bir tavada pişirilmesi gerekir.

Tuzlu Yumurta Sarısı: Tuzlu ördek veya tavuk yumurtasının sarısı, genellikle ayı simgelediği için moonkacelerin merkezine konulur. Yumurta sarısını hazırlamak için yumurtaları kırın ve sarıları soğuk suyla yıkayın. Tuzlu sarılar çiğ olanlardan daha serttir, ancak yine de nazikçe işlenmeleri gerekir.

Kalıplar: Geleneksel moonkace kalıpları ahşaptan yapılırken, modern versiyonları plastikten yapılır ve genellikle ay kekinin üstünü süslemek için değiştirilebilir damgalar içerir. Çoğunlukla yuvarlaktırlar, ancak dikdörtgen kalıplar, balık veya çiçek şeklinde olanlar da vardır. Ay kekinin yapışmasını önlemek için kalıp hafifçe unlanmalıdır. Kalıbı çok nazikçe bastırın; aksi takdirde dolgu kabuktan dışarı çıkacaktır.

Pişirme: Moonkace, fırın kağıdı kaplı normal bir fırın tepsisinde 180˚C’de pişirilir. Pişirme iki aşamaya ayrılır: İlk aşamada moonkace kabuk sertleşmeye başlayana kadar kısa süre pişirilir, ikinci aşamada ise yumurta ile fırçalanır ve altın sarısı kahverengi olana kadar tekrar pişirilir.