Sans Rival (Filipinler)

Sans Rival

Hiç şüphesiz Fransız kökenli olmasına rağmen, sans rival klasik bir Filipin tatlısıdır ve gerçekten ismine uyan tüm zamanların favorisidir. Sans rival, tarife bağlı olarak bütün kaju fıstığı ile zenginleştirilebilen Fransız tereyağlı kreması ile doldurulmuş üç ayrı kaju fıstıklı beze katmanından oluşur. Daha sonra, pasta kalan tereyağı kreması ile kaplanır ve üzerine doğranmış kaju fıstığı serpilir. Zengin, tereyağlı krema, fındık beze ve serpilmiş kıyılmış kaju fıstığı arasındaki kontrast, tatlıya eşsiz dokusunu verir. Gerçek bir sans rival pastanın çıtır beze katmanları olması gerektiğinden, servis yapmadan önce dondurucuda saklanmalıdır.

Sans rival’in 1920’ler ve 1930’lar arasında, birçok Filipinlinin eğitim görmek için Avrupa’ya gittiği ve Filipinler’e döndükten sonra, yurtdışında okurken öğrendikleri yemek pişirme ve pastane tekniklerinden bazılarını kullanmaya başladıkları zaman icat edildiği söyleniyor.

Sans Rival Tarifi

Sans Rival İçin Gerekli Malzemeler / 8 adet

Beze

6 yumurta akı
3/4 su bardağı (175 g) şeker
210 gr kaju fıstığı, ince doğranmış
5 gr vanilya

Dolgu

230 gr şeker
160 ml su
6 yumurta sarısı
225 g tereyağı
60 gr rom
Süsleme için doğranmış kaju fıstığı

Sans Rival Nasıl Yapılır

Beze yapmak için, yumurtanın beyazlarını yumuşak tepeler oluşana kadar çırparak başlayın, ardından yavaş yavaş şekeri ekleyin ve her eklemeden sonra karışması için iyice çırpın. Yumurta beyazlarını sertleşene kadar çırpın.

Bu aşamada, kaju fıstığı ve vanilyayı karıştırın, ardından yağlanmış ve unlanmış pişirme tepsisine ince bir şekilde yayın. 150 °C önceden ısıtılmış fırında 20 dakika veya kızarana kadar pişirin. Hâlâ sıcakken, bezeleri soğuması için düz bir yüzeye fırın tepsilerinden alın.

Fransız tereyağı kreması için önce şekeri ve suyu şurup kıvamına gelene kadar kaynatın ve yumurta sarılarını koyulaşana kadar iyice çırpın.

Hala sıcak olan şeker şurubunu ince olarak yumurta sarılı bir kaseye sürekli çırparak dökün ve soğumaya bırakın.

Tereyağını krema haline getirin ve üzerine yumurta sarısı karışımını ve romu ekleyin; iyice karıştıklarından emin olmak için karıştırın.

Beze katmanlarının her birini krema ile kaplayıp üst üste koyarak pastayı birleştirin. Kremayı bir araya getirdiğiniz pastanın üstüne ve yanlarına yayın ve üzerine doğranmış kaju fıstığı serpin. Servis yapmadan önce soğumaya bırakın.

Pişirme İpuçları

Beze: Bezenizin içi çiğnenmesi için beyazlara mısır unu ilave etmeniz önerilir. Ayrıca, beze çökmesini önlemeye yardımcı olmak için yumurta beyazına genellikle sirke veya limon suyu eklenir. Başka bir ipucu da yumurta akını fazla çırpmamak ve beze pişirildikten sonra fırında soğumaya bırakmaktır.

Krema: Krema yapılırken, yumurta sarısının kesilmesini önlemek için çırpılmış yumurta sarısına ince bir şekilde dökülmesi önemlidir.