Gateau St. Honoré (Fransa)

St. Honoré Cake

Fransız fırıncıların koruyucu azizi Saint Honoré’den adını alan bu karmaşık tatlı, Fransız tatlı sanatının gerçek bir temsilidir. Saint Honoré pastası, Fransız pasta yapımının tüm temel özelliklerini birleştirir.

19. yüzyılda Paris’te icat edilen St. Honoré pastası, ilk olarak Chiboust kreması ile doldurulmuş halka şeklinde bir çörekti. Chiboust’un fırıncılarından biri, tatlıya kusursuz profiterol tacını ancak daha sonra verdi. 19. yüzyılın sonlarında, St. Honoré pastası bugünkü şeklini aldı ve St. Honoré Caddesi’ndeki Chiboust Pastanesi artık mevcut olmasa da geriye bir azize uygun bir tatlı bıraktı.

Tatlı 19. yüzyılda icat edilmiş olmasına rağmen, hala Fransa’nın en sevilen tatlılarından biri olarak kabul edilmektedir. Tatlıyı düzgün bir şekilde hazırlamak büyük çaba ve beceri gerektirir, bu nedenle genellikle özel günler, kutlamalar ve bayramlarda yapılır.

Bu klasikteki modern zaman varyasyonları bazen alışılmadık tatlar veya tropikal meyveler içerir, ancak temel vanilya aromalı Saint Honoré Cake hala en popüler olanıdır.

Gateau St. Honoré Tarifi

Gateau St. Honoré İçin Gerekli Malzemeler

Taban

125 gram çok amaçlı un
1 yumurta sarısı
50 gram yumuşatılmış tereyağı
15 gram toz şeker
30 gr su
Bir tutam tuz

Choux 

250 ml su
50 gram tereyağı
15 gram pudra şekeri
125 gram sade un
4 yumurta

Karamel Sos

250 gram toz şeker
100 ml su

Chiboust Krema

15 gram jelatin
5 yemek kaşığı soğuk su
1 litre süt
1 vanilya çubuğu
6 yumurta sarısı
200 gram pudra şekeri
75 gram mısır nişastası
4 yumurta akı
Pudra şekeri
1 yumurta, çırpılmış, kaplama için

Gateau St. Honoré Nasıl Yapılır

Önce tüm malzemeleri birleştirerek pürüzsüz bir hamur haline getirip kekin tabanını hazırlayarak başlayın. Hamuru buzdolabında saklayın ve choux hamurunun yapımına devam edin.

Bir tavada su, tereyağı, pudra şekeri ve bir tutam tuzu kaynayana kadar ısıtın, bu noktada unu hemen ekleyin, karıştırın ve ocaktan alın.

Hamur bir top haline getirildiğinde, soğumaya bırakın ve bir çırpıcı ile teker teker dört çırpılmış yumurta ekleyin.

Tereyağlı bir fırın tepsisine, taban için açılmış hamuru 20 cm çapında ve 3 mm kalınlığında bir daire şeklinde yerleştirin. Hamur tabanını bir çatalla delin ve çırpılmış yumurta ile kenarını fırçalayın.

Choux hamurunun üçte birini bir parmak genişliğinde pürüzsüz bir ucu olan krema poşetine aktarın, ardından tabanın kenarından 3 mm’lik bir kenarlık çekin. Sınırı çırpılmış bir yumurta ile fırçalayın.

Kalan choux macunu bir krema poşeti kullanarak ceviz büyüklüğünde 20 top yapın. Tabanı ve choux toplarını 200 °C’de önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 25 dakika pişirin. Tamamlandığında tamamen soğumaya bırakın.

Karamel sos için şeker ve suyu 145 °C’ye gelene kadar pişirin. Hala sıcakken, choux toplarını karamel içine daldırın, birbirine değdiğinden emin olarak karamel tarafını kenarın üzerine yapıştırın.

Sonuncusu Chiboust krema dolgusudur. Ayrı bir kapta jelatini 5 yemek kaşığı soğuk suda yumuşatın.

Yumurta sarılarını pudra şekeri ile beyaz ve koyulaşana kadar çırpın ve mısır nişastasını ekleyin.

Bir vanilya çubuğu ile birlikte sütü kaynatın ve sütü yumurta sarısı karışımının üzerine dökün. Her şeyi bir tencereye geri koyun, her zaman çırparken kaynatın.

Yumuşatılmış jelatini tamamen eriyene kadar ekleyin. Kremayı bir kez daha kaynatın ve daha önce çırptığınız yumurta beyazlarının üzerine dökün. Beyazları ve kremayı metal bir kaşıkla karıştırın ve priz noktasına gelene kadar soğumaya bırakın.

Pastanın ortasını krema ile doldurun, üzerine pudra şekeri serpin ve altın rengi olana kadar kısa süre pişirin. Servise hazır olana kadar serin bir yerde saklayın.