Popara (Sırbistan)

Popara

Türkiye’de papara veya ekmek makarnası olarak da bilinen, ekmek ezmesinin Balkan versiyonu olan Popara, artık ekmekleri değerlendirmek ve bu süreçte tüm aileyi beslemek için hızlı ve kolay bir çözüm olarak büyük beğeni toplayan eski bir yemektir. Bölgedeki birçok ülkede yenildiği için hazırlanmasının birçok farklı yolu vardır.

İki önemli bileşen, doğranmış veya daha küçük parçalara bölünmüş ekmek ve ekmeği yumuşak bir kütleye çevirmek için kullanılan genellikle süt, su veya çay olan sıvıdır. Sıvı tipik olarak daha önemli bir yemek sağlamak için tereyağı, bitkisel yağ veya domuz yağı ile karıştırılır.

Ekmek, sıvı ve yağ kombinasyonunda kısa süre kızartılabilir ve bazı versiyonlarda ısıtılmış karışım ekmeğin üzerine dökülür ve iyice harmanlanana kadar karıştırılır. Geleneğe ve tercihe bağlı olarak popara tamamen homojen ve kremsi olabilir veya çiğneme gerektiren ekmek parçalarıyla dolu iri bir kıvamda olabilir.

Sade popara hafif ve nötr bir tada sahip olduğu için hem tuzlu hem de tatlı olarak hazırlanabilir. Bu besleyici yemeği iyileştirmek için yaygın olarak kullanılan ek bileşenler arasında soğan, sarımsak, tam yağlı krema, taze süzme peynir, kırmızı biber veya şeker bulunur.

Bu basit ve doyurucu yemeğin nereden ortaya çıktığını tam olarak belirlemek zordur, ancak birçok malzemenin kıt veya elde edilmesinin zor olduğu zamanlarda icat edildiğine inanılmaktadır. Günümüzde popara, birçok Balkan ülkesi ve bölgesinde popüler bir kahvaltı yemeği olmaya devam etmektedir.

Popara Tarif

Popara İçin Gerekli Malzemeler / 10 kişilik

1 litre su
1 somun ekmek
1 çay kaşığı tuz
1 yemek kaşığı bitkisel yağ

İsteğe Bağlı

100 gr şeker
100-150 gr peynir

Popara Nasıl Yapılır

Suyu, tuzu ve yağı büyük bir tencerede biraz kaynatmadan ısıtın, ardından doğranmış ekmeği ekleyin.

Isıyı düşük seviyeye ayarlayın, ardından ekmeğin sıvının çoğunu emip emmediğini kontrol edin. Varsa, birkaç dakika daha pişirmeye bırakın.

Bu şekilde servis edebilir veya isteğe bağlı malzemeleri ekleyebilirsiniz.

İlave malzemeleri eklemeye karar verirseniz, önce püreyi ikiye bölün.

Tatlı popara için şekeri yarısına, tuzlu popara elde etmek için diğer yarısına peynir ekleyin.

Pişirme İpuçları

Yöntem: Bir numaralı kural, ekmek ne kadar kuru olursa o kadar iyidir. İdeal olarak, 3-5 günlük ve tercihen ev yapımı. Ayrıca, pişirme sırasında parçalanabileceği için ekmeği çok küçük parçalar halinde bölmeyin veya kesmeyin. Genellikle ekmek suya eklenir ve su buharlaşana kadar pişirilir, ancak daha fazla lezzet ve doku için ekmek, suyla dökülmeden ve püre haline getirilmeden önce yağda kısaca sotelenebilir.