Ayva Tatlısı (Türkiye)

Ayva tatlısı

Ayva tatlısı geleneksel olarak kış aylarında hazırlanan klasik bir Türk tatlısıdır, çünkü ayva en çok Türkiye’de bol olduğu Ekim’den Ocak başına kadar tüketilen mevsimlik bir meyvedir.

Ayva tamamen olgunlaştığında lezzetlidir ve çiğ olarak da tüketilebilir, ancak biraz ekşi tadının üstesinden gelinmesi biraz zor olabilir, bu yüzden bu güzel kokulu meyve pişirilir. Şeker şurubunda haşlanmış ayvalar, yoğun, çiçeksi ve pembe bir aroma yayarken, yavaş yavaş muhteşem koyu kehribar rengini alarak tatlı ve yumuşak hale gelir. Böylesine şaşırtıcı bir dönüşümün sırrı yavaş ve nazik kaynatmada yatıyor. Ayva tatlısı geleneksel olarak üzerine manda kaymağı, dövülmüş fıstık veya ceviz serpilerek yenir.

Batı Asya kökenli ayva, Orta Doğu’da çok uzun bir geçmişe sahiptir. Meyvesi Mezopotamya’ya özgüdür ve Ayva, Antik Yunan’a ve nihayet günümüz Türkiye’sine yayıldıktan sonra dünyanın dört bir yanına ulaşmıştır. Ayva tatlısı, ülkede yetişen meyve ve sebzelerin bolluğunu korumak için haşlama ve karamelize etme yöntemlerinin kullanıldığı zengin Türk tatlılarından sadece biridir. Basit bir haşlanmış meyve olmasına rağmen, tatlı yapım sürecine büyük önem verilir.

Ayva Tatlısı Tarifi

Ayva Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

2 orta boy ayva
150 gram şeker veya daha tatlı tercih ederseniz 20-30 gr daha
6 karanfil
460 gr su
30 gr limon suyu
30 gr toz tarçın
Kaymak
Öğütülmüş fıstık veya ceviz

Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır

Yıkanmış ayvaları ikiye bölün ve çekirdeğini alın. Ayvaların kabuklarını soyun. Ayvaların kararmasını önlemek için limon suyuyla ovalayın.

Tencereye ayva kabuklarını altını kaplayacak şekilde bir katman halinde yayın, ardından ayva yarımlarını oyuk tarafı yukarı bakacak şekilde üste koyun, ayvaların sığacağı kadar büyük bir tencere kullanın. Ayvaların üzerine şekeri eşit olarak yayın ve ayva çekirdeğini, karanfilleri ve suyu ekleyin.

Her şeyi kaynatın, bir kapakla örtün ve ısıyı kısın. 40 dakika kaynatın, sonra ayvaları ters çevirip toz tarçını ekleyin. 40 dakika daha veya ayvalar pişene kadar üstü kapalı kısık ateşte pişirmeye bırakın.

Ateşi kapatın ve ayvaları tencerede soğumaya bırakın. Soğutulduğunda şurup ve rengi koyulaşır.

Kaymak ile bir tabakta soğutulmuş olarak servis edin ve üzerine dövülmüş fıstık veya ceviz serpin.

Pişirme İpuçları

Lezzet: Karanfilin eklenmesinin ana nedeni, ayvaların kendine özgü rengine ulaşmasına yardımcı olmalarıdır, ancak ekstra lezzet arıyorsanız, tarçın, limon veya portakal kabuğu da ekleyebilirsiniz.

Renk: Ayvaların renklerini geliştirmelerinin uzun zaman aldığı, hatta bazen altı saate kadar sürdüğü göz önüne alındığında, birçok tatlı yapımcısı bu imza yakut kırmızısı rengini elde etmek ve pişirme süresini kısaltmak için yapay renklendirme kullanır. Ayvanın rengi çok parlak ise renklendiricilerin kullanıldığını fark edebilirsiniz, ancak ayvayı dilimlediğinizde içi soluk kalır.

Ne Zaman Yapılır: Mevsimlik bir kış tatlısı olduğu için ayvaların mevsim meyvesi olmasından dolayı en iyi ayva tatlısı ekimden aralık ayına kadar yenebilir.

Ayva Çeşitleri: Tüm ayva çeşitleri sert ve ekşi değildir. Hangisini kullandığınıza bağlı olarak, pişirme süresini ve kullanılan şeker miktarını ayarlamanız gerekir. Doğal olarak, ayva ne kadar sert ve ekşi olursa o kadar fazla şeker ve pişirme süresi gerekir.

 

Fırında Ayva Tatlısı Tarifi

Fırında Ayva Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler / 8 kişilik

4 ayva
6 adet rendelenmiş yeşil elma
600 gr şeker
12 karanfil
Gerektiği kadar su

Fırında Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır

Ayvaları ikiye bölün ve çekirdeklerini çıkarın. Bir tülbentten bir poşet yapın ve karanfilleri yapılan poşetin içine yerleştirin.

Ayvaları kesilmiş bir tepsiye koyun, poşeti ekleyin ve ayvaların deliklerini rendelenmiş elma ile doldurun.

Şimdi tepsinin ¾’üne gelene kadar suyu ekleyin ve ayvalar yumuşayana kadar yavaşça pişirin.

Şekeri ekleyin ve eridiğinde önceden ısıtılmış 180 °C fırında iki saat pişirin.