Kumru (Türkiye)

İzmir Kumrusu, İzmir Kumru Ekmeğinin içerisine İzmir Tulum Peyniri, domates, biber konulması suretiyle hazırlanarak soğuk servis edilen veya kömürde pişirilmiş sucuk, salam ve kaşar peyniri ile domatesin konulması suretiyle sıcak servis edilen üründür. İzmir Kumru Ekmeği nohut mayası kullanılarak veya kullanılmadan yapılabilir. Orta kısmı daha geniş ve uç kısımlarına doğru incelen yapısıyla şekil olarak kuşun gövdesine benzediği için kumru ekmeği tabir edilen sandviç ekmeği, İzmir Kumrusuna en önemli özelliğini veren unsurdur.

Yaklaşık 150 yıldır İzmir’de üretilen ve İzmirliler tarafından hemen hemen her gün tüketilen kumru önceleri soğuk olarak tüketilirken, 1940’lardan sonra sandviç gibi arasına sucuk, salam ve peynir konularak sıcak olarak da tüketilmeye başlanmıştır.

Yapıldığı ilk dönemlerde kumru ekmeğinin içerisine sadece peynir, domates ve yeşilbiberin konulduğu, ancak günümüzde “Çeşme Kumrusu” olarak da bilinen ve farklılaşan sucuk, salam ve eritilmiş peynir ilavesiyle ve tost makinesinde ısıtılmasıyla malzemesi daha bol ve doyurucu çeşitleri de mevcuttur. İzmir Kumrusu günümüzde daha çok öğleden sonra, öğle yemeğine yetişemeyenlerin yediği ya da akşamüstü çaylarının atıştırmalığı, içinde görünen tulum peyniri, domatesi ve yeşilbiberi ile iştah açıcı bir lezzettir.

İzmir Kumrusunun ayırt edici özelliği, yapımında kullanılan İzmir Kumru Ekmeğinin İzmirli fırıncı ustaları tarafından uzun yıllardır süregelen yöntemlerle pek çok aşama içeren imal usulü kullanılarak üretilmesinden ve ürünün geçmişten gelen ünü ve bilinirliği ile İzmir ili ile özdeşleşmiş olmasından kaynaklanmaktadır.

İzmir Kumru Tarifi

Kumru İçin Gerekli Malzemeler / 4 adet

Ekmek

250 gr un
1/2 paket kuru maya
1 yumurta
110 gr süt
5-6 gr sıvı yağ
Tuz
40 gr şeker
Susam

Dolgu

125 g sucuk
125 gr dana salamı (isteğe bağlı)
100 gr kaşar peyniri
2 domates
2 adet sivri biber (isteğe bağlı)

Kumru Nasıl Yapılır

Un, tuz, maya ve şekeri geniş bir kapta karıştırın, ardından yoğururken yumuşak bir hamur yapmak için sütü, yağı ve gerektiği kadar suyu ekleyin.

Hamuru dörde bölün, ardından her parçayı sivri uçlu somunlar halinde şekillendirin. Somunları kağıt ile kaplı bir fırın tepsisine koyun. Her birinin ortasına uzun bir çizgi yapın, ardından üzerlerine su sürün ve üzerine susam serpin.

Fırını önceden 40 °C’ye ısıtın ve tepsiyi fırına koyun, böylece somunlar 10 dakika kabarabilir.

Fırından çıkarın ve fırını önceden 180 °C’ye ayarlayın. Altın rengi olana kadar pişirin, yaklaşık 20-25 dakika.

Somunları soğuması için bir tel rafa yerleştirin. Soğuduktan sonra uzunlamasına ikiye dilimleyin ve bir tavada kızartın.

Sucuk, salam ve kaşarı dilimleyin ve orta ateşte tavada ızgara yapın. Domates ve biberleri dilimleyin.

Somunları sucuk, salam (isteğe bağlı), kaşar peyniri, domates ve biberle (isteğe bağlı) doldurup servis edin.