Molten Chocolate Cake (Amerika)

Molten Chocolate Cake

Şef Jean-Georges Vongerichten yanlışlıkla çikolatalı pandispanyasını fırından çıkardığında, bunun bir lütuf olduğunu bilmiyordu. Dıştaki süngeri kestikten sonra sızan bir sıvı çikolata patlamasıyla karşılaştı.

Ve bir Fransız şef ve çikolatacı olan Jacques Torres, böyle bir pastanın Fransa’da zaten var olduğunu iddia etse de erimiş çikolatalı pastayı, popüler lakaplı lav pastasını, ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan küresel bir sansasyon yapan Vongerichten’di. Daha sonra pasta sayısız saygın ve üst düzey restoran menüsünde yer almaya başladı.

Tatlı, tereyağı, yumurta, şeker ve çikolata içeren bir malzeme listesiyle sufle ve unsuz pasta unsurlarını bir araya getiriyor.

Molten Chocolate Cake Tarifi

Kökleri Fransız çikolatalı sufle ve çikolatalı keke dayansa da, daha çok lav keki olarak bilinen erimiş çikolatalı kekin hazırlanması oldukça basittir. Bitter çikolata benmaride kaynayan suyun üzerinde tereyağı ile eritilir ve aynı zamanda yumurta, yumurta sarısı, şeker ve bir miktar un köpük kıvamına gelene kadar karıştırılır. Bu karışıma eritilmiş çikolata ve tereyağı eklenip homojen olana kadar karıştırılır. Bir sonraki adım, karışımı, tereyağlı ve un serpilmiş tek porsiyonluk kalıplara dökmektir. Eriyen çikolatalı kek daha sonra önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 12 dakika pişirilir ve en önemli şey ortası sıvı haldeyken en doğru zamanda fırından çıkarmaktır. Kekler daha sonra bir tabağa alınır ve genellikle biraz vanilyalı dondurma ile servis edilir.

Molten Chocolate Cake İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

115 gr tuzsuz tereyağı
175 gr bitter çikolata
2 yumurta
2 yumurta sarısı
60 gr şeker
Bir tutam tuz (1-2 gr)
20 gr çok amaçlı un

Molten Chocolate Cake Nasıl Yapılır

Fırını önceden 220 C’ye ısıtın. Dört krema bardağına pişirme spreyi sıkın ve bir fırın tepsisine koyun.

Tereyağını çikolata ile birlikte kaynayan su üzerinde eritin. Yumurtaları yumurta sarısı, şeker ve tuzla orta bir kapta yüksek hızda kalın ve soluk sarı olana kadar çırpın.

Çikolatayı çırpın ve hızla unla birlikte yumurta karışımına ekleyin. Bir kaşık kullanarak hamuru kaplara aktarın ve 12 dakika pişirin. Kekleri 1 dakika soğumaya bırakın. Hala sıcakken servis yapın.

Pişirme İpuçları

Çikolata: Bu kek için en az % 60 kakao içeren bitter çikolata en iyi seçenektir. Jean-Georges Vongerichten’e göre sütlü çikolata da kullanılabilir, ancak aromalar o kadar yoğun olmayacak. Erimiş çikolatalı kek söz konusu olduğunda, alabileceğiniz en kaliteli çikolatayı tercih etmelisiniz. Tereyağında eritme sürecini azaltacak keskin bir bıçak kullanarak bloklara ayırın veya doğrayın. Ayrıca direkt ateş çikolatanın yanmasına neden olabileceğinden benmari tekniği ile yapılmalıdır.

Pişirme: Bu tarif, ayrı porsiyonlar gerektirdiğinden, erimiş çikolatalı kek, bireysel boyutlu metal veya porselen kalıplarda pişirilir. Gerekirse, istenen dokuyu elde etmek için pişirme süresini ayarlayın. Pişirmeden önce biraz tereyağı ve biraz un sürün ve pişirme işleminden sonra ters çevirip kekleri tabaklara aktarmadan önce bir dakika bekletin.

Servis: Genellikle bir kaşık vanilyalı dondurma ile servis edilmelerine rağmen, erimiş çikolatalı keklere biraz çırpılmış krema veya dut bazlı soslar eşlik edebilir.