Penne All’arrabbiata (İtalya)

Penne all'arrabbiata

Roma mutfağının bir diğer klasiği penne all’arrabbiata, domates, zeytinyağı, sarımsak ve kırmızı biberle yapılan acı sosla hazırlanan bir makarna yemeğidir. Penne yokluğunda ziti rigati veya rigatoni de kullanılabilir. Geleneksel olarak bir başlangıç yemeği veya primo piatto (İtalyan mutfağında ilk tabak) olarak beğenilse de bu basit ama lezzetli makarna tarifi kesinlikle bir başlangıçtan daha fazlasıdır.

Efsaneye göre penne all’arrabbiata, 20. yüzyılın başında İtalyan başkentinde yaratıldı. Bucatini all’Amatriciana’ya bir alternatif sunmak isteyen bir şehir tavernası penne all’arrabbiata’yı icat etti. Pancetta ve soğanı çıkardılar, sarımsak eklediler ve bucatini’den penne makarnaya geçtiler. 1980’lerde çok popüler bir restoran seçimi olduktan sonra penne all’arrabbiata yavaş yavaş popülerliğini kaybetmeye başladı. Bazı uzmanlar, basitliği nedeniyle yemeğin bir kenara atıldığına inanıyor. Ancak, basit bir yemeğin bile birinci sınıf malzemelerle hazırlandığında harika olabileceğini de vurguluyorlar. Penne all’arrabbiata, İtalyan sinemasında birçok kez kutlandı. Yemek Marco Ferreri’nin “La Grand Bouffe” filminde, Federico Fellini’nin “Roma” filminde ve Luca Verdone’un “7 kilos in 7 days” filminde görünür.

Penne All’arrabbiata Tarifi

Penne All’arrabbiata İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

380 gr penne makarna
400 gr soyulmuş konserve domates
1 diş doğranmış sarımsak
75 gr sızma zeytinyağı
1-2 doğranmış acı biber
60 gr taze doğranmış maydanoz

Penne All’arrabbiata Nasıl Yapılır

Bir blender kullanarak konserve domatesleri bir kasede karıştırın. Yağlı bir tavada sarımsak ve acı biberi hafifçe kızartın. Çok uzun süre kızardığında yemeğe acı bir tat veren sarımsağı fazla pişirmemeye dikkat edin. Domates sosu ekledikten sonra her şeyi biraz tuzla baharatlayın. Sos kalınlaşana kadar pişirin (15-20 dak.).

Bu arada, penne al dente kaynar tuzlu suda pişirin. Süzün ve sosu ekleyin. Makarnayı ve sosu iyice karıştırın. Biraz taze maydanoz doğrayın ve üstüne serpin. Tekrar karıştırın ve servis yapın.