Biltong (Güney Afrika)

Biltong

Biltong, benzersiz bir şekilde kurutulmuş geleneksel bir Güney Afrika sığır aperatifidir. Amerikan kurutulmuş dana etine benzemekle birlikte, lezzet ve hazırlama yöntemi bakımından oldukça farklıdır.

Sığır eti, eti iyileştiren ve doku ve lezzet katmanları ekleyen sirke ile kurutulur. Tuz, karabiber ve kişniş ile tatlandırılır ve et, kurutulmuş dana etinden çok daha kalındır. Başlangıçta, Hollandalı yerleşimciler Güney Afrika’ya geldiğinde bir hayatta kalma yemeği gerekliliğinden dolayı yaratıldı. İklim aşırı derecede sıcak olduğu için eti muhafaza etmeleri gerekiyordu, bu yüzden kuruması için asıp dışarıda sertleştiğini, içten ise lezzetli olduğunu gördüler. Ve böylece, biltong doğdu.

Biltong Tarifi

Biltong İçin Gerekli Malzemeler

Sığır eti (tercihen arka bacağın dış kısmı – silverside)
Kaya tuzu
Kalın öğütülmüş karabiber
Kalın öğütülmüş kişniş
Sirke

Biltong Nasıl Yapılır

Önce sığır etini hazırlayın: Eti 15 cm uzunluğunda ve 1,5 cm kalınlığında şeritler halinde kesin.

Eti her iki tarafına tuz ekleyin. Biltongunuzun daha tuzlu olmasını istiyorsanız bir saat veya daha uzun süre bırakın. Ardından, fazla tuzu kazımak için bir bıçak kullanın.

Bir kaseye biraz sirke koyun – istediğiniz şekilde elma sirkesi veya başka bir sirke kullanabilirsiniz. Etin üzerine sirke sürün ama eti sirkeye daldırmayın.

Daha sonra, etin her tarafını biber ve kişnişi ovalayarak baharatlayın.

Aşağıdaki yöntemlerden birini seçerek eti kurutun: ya kuru ve serin bir yere asın ve vantilatörü açın ya da eti bir biltong kutusunda – 60 w ampullü, delikli, kapalı bir tahta veya karton kutu – kurutun.

Eti 3-4 gün kurutun – dışı sert, içi biraz nemli olmalıdır. Et yeşile dönerse tüketmeyiniz.