Oil Down (Grenada)

Oil Down

Oil down, mütevazı bir ülkeden mütevazı bir yemek olan ve yerel sebzeler, nişastalı yumrular, yeşil muzlar, tuzlu et ve çeşitli baharatların karışımından oluşan lezzetli bir tek kaplık yemek olan Grenada’nın ulusal yemeğidir.

Yemek, hindistan cevizi sütünde pişirilmiş tuzlu et veya balık ile birlikte kök sebzeler, nişastalı yumrular, taro yaprakları, etli hamur ve genellikle yeşil muzlardan oluşur. Yemek zerdeçal, kekik ve acı biberle bolca tatlandırılır, ancak çeşniler tadına göre ayarlanabilir. Yemek için geleneksel et seçimi genellikle domuz burnu veya kuyruğu gibi artıklardır, morina balığı ve ringa balığı gibi tuzlu balıklar da sıklıkla kullanılır. Özellikle daha yeni tariflerde tavuk ve hindi de yaygındır. Pişirmeden önce, fazla tuzu çıkarmak için et ıslatılır, diğer malzemeler soyulur, doğranır ve katmanlar halinde tencereye eklenir. İlk katmanı et ve ekmek meyvelerinden, ikincisi sebzelerden, üçüncü ve son kat ise taro yaprakları ve köfte oluşturuyor. Tabakaların üzerine su ve hindistan cevizi sütü dökülür, pişirme kabı kapatılır ve yemek kaynatılarak tüm sıvı emilene kadar pişirilir. Yemek geleneksel olarak sahilde açık ateşte pişirilir.

Oil Down adı, yemeğin hazırlanma şeklinden gelir, tüm sıvı emildikten sonra, tavanın tabanı bir hindistancevizi yağı tabakasıyla kaplanır. Yağda kullanılan malzemeler ve pişirme süreci Grenada’nın geçmişini yansıtıyor. Uzun süre bir koloni olduğu için Avrupalı yerleşimciler, Asyalı göçmenler ve Afrikalı köleler yemeğe bir şeyler kattı. Bugün, oil down Grenada’nın ulusal yemeği ve yemeğin renkleri ülkenin bayrağına yansıyor.