Makizushi Nedir (Japonya)

Makizushi

Makizushi veya rulo suşi, muhtemelen geleneksel Japon yemeğinin en ünlü versiyonudur. Nori rulo anlamına gelen norimaki olarak da bilinen makizushi, tipik olarak kurutulmuş deniz yosunu (nori) ile sarılmış, pirinç ve balık, deniz ürünleri, yumurta, sebze ve mantar gibi çeşitli dolgu malzemelerinden oluşan bir suşi çeşididir. Diğer bazı seçenekleri arasında soya, salatalık, ince bir omlet veya perilla yaprakları bulunur. Yemek, pirinç sirkesi, şeker, tuz ve bazen kombu ve sake karışımı ile hazırlanan beyaz kısa taneli Japon pirinci olan suşi-meshi ile yapılır ve daha sonra oda sıcaklığına soğutulur. Bu yapışkan pirincin bir tabakasını kuru bir deniz yosunu tabakasına yerleştirdikten sonra, dolgu malzemeleri pirincin ortasına dizilir ve bükülebilir bir bambu hasır yardımıyla yuvarlanır.

Makizushi servis edilmeden önce geleneksel olarak 6 veya 8 parçaya bölünür. Makizushi’nin futomaki, hosomaki, chumaki, temaki ve uramaki gibi birçok alt türü vardır. Normal çapı 5 ila 6 santimetre olan büyük, yuvarlak bir parça olan Futomaki, genellikle deniz yosununa sarılır ve birkaç tamamlayıcı bileşenle doldurulur. Dolgu genellikle vejetaryendir, salatalık şeritleri, takenoko bambu filizleri, marullar, turp turşusu, lotus kökü, tamagoyaki omlet veya kanpyō kabağından oluşur. Vejetaryen olmayan varyasyonlar ayrıca küçük balık yumurtası, balık kekleri, karides, yengeç eti ve doğranmış ton balığı gibi malzemeleri de içerecektir. Ayrıca peynir, öğle yemeği eti, domuz pastırması, sosis, baharatlı pişmiş kalamar ve kamaboko (bir tür surimi), her zamanki bileşenlere olası eklemelerden bazılarıdır. Hosomaki, daha küçük, 2,5 cm çapında, nori sarılı yuvarlak bir parçadır ve genellikle salatalık, ton balığı, umeboshi ezmesi (turşu ume meyveleri) veya nattō (fermente soya fasulyesi ile yapılan bir yemek) gibi tek bir dolgudan oluşur. Salatalık dolgulu bir hosomaki türü olan Kappamaki, geleneksel olarak çiğ balık ve diğer tür yiyecekler arasında bir damak temizleyici olarak tüketilir. Diğer bazı hosomaki çeşitleri arasında tekkamaki (çiğ ton balığı ile doldurulmuş), negitoromaki (taze soğan ve doğranmış ton balığı ile doldurulmuş) ve tsunamayomaki (mayonezle karıştırılmış konserve ton balığı ile doldurulmuş) bulunur. Temaki, koni şeklinde, yaklaşık 10 cm uzunluğunda, nori sarılı, genellikle parmakla yenen bir parçadır. Uramaki veya içten dışa rulo, Japonya’da nadir görülen bir makizushi çeşididir; başlangıçta nori’yi rulonun içinde saklayarak Batı damak zevkine uyacak şekilde icat edildi. Avokado, yengeç eti, ton balığı ve havuç gibi iki veya daha fazla dolgudan oluşur, nori’ye sarılır ve daha sonra bir pirinç tabakasıyla kaplanır.

Evde oldukça kolay hazırlanmasına ve dünya çapında çok sayıda markette önceden paketlenmiş olarak bulunmasına rağmen, en iyi geleneksel Japon restoranlarında bir suşi ustası tarafından taze olarak hazırlanan ve ardından otantik Japon pirinç şarabı olan sake ile yemek en iyisidir.

Makizushi Çeşitleri

Temaki

Temaki, konik şekli ile karakterize edilen, elle yuvarlanmış bir suşi türüdür. Yemek pirinç, çiğ balık ve bir parça nori deniz yosununa sarılmış sebzelerden oluşuyor. Hazırlık kolaylığı nedeniyle, temaki en çok evde yapılır ve Japonya’daki normal suşi restoranlarında bulmak biraz zordur.

Futomaki

Futomaki, büyük boyutu ve kullanılan malzemelerin sıkı dengesi ile karakterize edilen bir rulo suşi’dir. Rulolar genellikle farklı renklerde sebzelerle doldurulur ve genellikle deniz ürünleri içermez. Futomaki hem lezzetli hem de görsel olarak çekici olmalıdır ve içerikler görsel çekicilik ve lezzet açısından birbirlerine ne kadar iyi eşlik ettiklerine göre seçilir.

Hosomaki

Hosomaki en popüler makizushi çeşitlerinden biridir. Sadece tek bir bileşenle doldurulmuş ve daha sonra ince rulolar halinde şekillendirilmiş pirinç ile kaplanmış geleneksel kızarmış nori yapraklarından oluşurlar. Çok sayıda versiyonda görünseler de en ünlüleri tekkamaki ton balığı rulosu ve kappamaki salatalık rulosudur.

Tekkamaki

Geniş hosomaki suşi kategorisine giren tekkamaki ruloları en yaygın suşi çeşitlerinden biridir. Nori yaprakları, suşi pirinci ve çiğ ton balığı üç temel tekkamaki malzemesidir. Nori, preslenmiş ve kurutulmuş deniz yosunu tabakaları, tüm malzemeleri bir arada tutan bir sargı olarak kullanılır.

Kappamaki

Kappamaki, nori deniz yosunu, sirke aromalı suşi pirinci ve dilimlenmiş salatalıklardan, tercihen ince ve çekirdeksiz Japon salatalıklarından oluşan en yaygın suşi çeşitlerinden biridir. Bu suşi çeşidi, geniş makizushi (rulo suşi) grubuna aittir ve geleneksel olarak ısırık büyüklüğünde dilimlenmiş ve soya sosu, turşu zencefil ve wasabi eşliğinde servis edilir.

Ehomaki

Ehomaki, nori deniz yosunu, sirkeli pirinç ve yedi farklı dolgudan oluşan bir suşi rulosudur. Dolgular değişebilir, ancak genellikle salatalık, kuru kabak, yılan balığı, shiitake mantarı, balık, omlet veya tofu içerir.

B.C. Roll

B. C. roll, suşi pirinci, mangalda pişmiş somon (veya mangalda pişmiş somon derisi) ve salatalık ile yapılan bir makizushi türüdür. B. C. roll adı, vahşi Pasifik somonu ile tanınan British Columbia’yı ifade eder. Bu Kanada lezzeti, Hidekazu Tojo adlı Japon bir şef tarafından 1974’te Vancouver’da icat edildi.

Soba maki

Soba maki, soba’nın maki suşi ile buluştuğu geleneksel bir Japon yemeğidir. Yemeği hazırlamak için suşi pirinci, karabuğday unundan yapılan soğutulmuş soba eriştesi ile değiştirilir. Wasabi ezmesi, zencefil turşusu, doğranmış taze soğan, kişniş, kızarmış susam tohumları, soya sosu ve susam yağı gibi malzemeler karıştırılırken, bir rulo nori yosunu tabakası bir döner mat üzerine yerleştirilir.