Makizushi (Japonya)

Makizushi

Makizushi veya rulo suşi, muhtemelen geleneksel Japon yemeğinin en ünlü versiyonudur. Nori rulo anlamına gelen norimaki olarak da bilinen makizushi, tipik olarak kurutulmuş deniz yosunu (nori) ile sarılmış, pirinç ve balık, deniz ürünleri, yumurta, sebze ve mantar gibi çeşitli dolgu malzemelerinden oluşan bir suşi çeşididir. Diğer bazı seçenekleri arasında soya, salatalık, ince bir omlet veya perilla yaprakları bulunur. Yemek, pirinç sirkesi, şeker, tuz ve bazen kombu ve sake karışımı ile hazırlanan beyaz kısa taneli Japon pirinci olan suşi-meshi ile yapılır ve daha sonra oda sıcaklığına soğutulur. Bu yapışkan pirincin bir tabakasını kuru bir deniz yosunu tabakasına yerleştirdikten sonra, dolgu malzemeleri pirincin ortasına dizilir ve bükülebilir bir bambu hasır yardımıyla yuvarlanır.

Makizushi servis edilmeden önce geleneksel olarak 6 veya 8 parçaya bölünür. Makizushi’nin futomaki, hosomaki, chumaki, temaki ve uramaki gibi birçok alt türü vardır. Normal çapı 5 ila 6 santimetre olan büyük, yuvarlak bir parça olan Futomaki, genellikle deniz yosununa sarılır ve birkaç tamamlayıcı bileşenle doldurulur. Dolgu genellikle vejetaryendir, salatalık şeritleri, takenoko bambu filizleri, marullar, turp turşusu, lotus kökü, tamagoyaki omlet veya kanpyō kabağından oluşur. Vejetaryen olmayan varyasyonlar ayrıca küçük balık yumurtası, balık kekleri, karides, yengeç eti ve doğranmış ton balığı gibi malzemeleri de içerecektir. Ayrıca peynir, öğle yemeği eti, domuz pastırması, sosis, baharatlı pişmiş kalamar ve kamaboko (bir tür surimi), her zamanki bileşenlere olası eklemelerden bazılarıdır. Hosomaki, daha küçük, 2,5 cm çapında, nori sarılı yuvarlak bir parçadır ve genellikle salatalık, ton balığı, umeboshi ezmesi (turşu ume meyveleri) veya nattō (fermente soya fasulyesi ile yapılan bir yemek) gibi tek bir dolgudan oluşur. Salatalık dolgulu bir hosomaki türü olan Kappamaki, geleneksel olarak çiğ balık ve diğer tür yiyecekler arasında bir damak temizleyici olarak tüketilir. Diğer bazı hosomaki çeşitleri arasında tekkamaki (çiğ ton balığı ile doldurulmuş), negitoromaki (taze soğan ve doğranmış ton balığı ile doldurulmuş) ve tsunamayomaki (mayonezle karıştırılmış konserve ton balığı ile doldurulmuş) bulunur. Temaki, koni şeklinde, yaklaşık 10 cm uzunluğunda, nori sarılı, genellikle parmakla yenen bir parçadır. Uramaki veya içten dışa rulo, Japonya’da nadir görülen bir makizushi çeşididir; başlangıçta nori’yi rulonun içinde saklayarak Batı damak zevkine uyacak şekilde icat edildi. Avokado, yengeç eti, ton balığı ve havuç gibi iki veya daha fazla dolgudan oluşur, nori’ye sarılır ve daha sonra bir pirinç tabakasıyla kaplanır.

Evde oldukça kolay hazırlanmasına ve dünya çapında çok sayıda markette önceden paketlenmiş olarak bulunmasına rağmen, en iyi geleneksel Japon restoranlarında bir suşi ustası tarafından taze olarak hazırlanan ve ardından otantik Japon pirinç şarabı olan sake ile yemek en iyisidir.

Makizushi Çeşitleri

Temaki

Temaki

Futomaki

Futomaki

Hosomaki

Hosomaki

Tekkamaki

Tekkamaki

Ehomaki

Ehomaki

Kappamaki

Kappamaki

B.C. Roll

B.C. Roll

Soba Maki

Soba maki