Muhallebi (Türkiye)

Muhallebi

Muhallebi, Fransız blancmange’ye benzer birçok yönden kremsi bir Arap tatlısıdır. Efsanelerde tatlının kökeni Sasani İmparatorluğuna dayandırılmaktadır. Süt ve şeker karışımı ile yapılır, mısır nişastası ile pişirilip koyulaştırılır ve genellikle portakal çiçeği veya gül suyu ile tatlandırılır. Sıcakken daha küçük kalıplara dağıtılır, soğumaya bırakılır ve daha sonra soğuk olarak servis edilir.

Bu basit ve doyurucu tatlı, Arap Yarımadası, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da biraz farklı şekillerde yenir. Bölgeye bağlı olarak, antep fıstığı, badem, kıyılmış hindistan cevizi, tarçın veya kuru üzüm gibi tipik yerel malzemelerle süslenebilir.

Pek çok ülke ve bölgede Ramazan ayı boyunca servis edilen en sevilen tatlılardan biridir, ancak düzenli olarak hafif bir restoran tatlısı olarak da servis edilir.

Muhallebi Tarifi

Muhallebi İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

440 gr süt
40 gr şeker
60 gr pirinç unu
Bir tutam tuz 1-2 gram
3-4 gr portakal çiçeği suyu
Tarçın
Antep fıstığı veya badem

Muhallebi Nasıl Yapılır

Sütü, şekeri, pirinç ununu ve tuzu çözülene kadar çırpın, ardından karışımı küçük bir tencereye dökün.

Orta ateşte koyun ve kaynamaya başlayana kadar sürekli karıştırın. Bu noktada, ısıyı orta-düşük dereceye ayarlayın, ardından karışım kaşığın arkasını kaplayacak kadar kalınlaşana kadar sürekli karıştırmaya devam edin.

Tencereyi ocaktan alın ve portakal çiçeği suyunu ilave edin.

Ayrı kaselere dökün, streç filmle örtün ve servis zamanı gelene kadar buzdolabında saklayın.

Servise hazır olduğunda tarçın serpin ve ezilmiş badem veya antep fıstığı ile süsleyin.

İpuçları

Yöntem: Bu çok basit bir tatlı olmasına rağmen, bunu yapmanın tek bir yolu yok. Bazıları tatlandırıcılar hariç tüm malzemeleri başlangıçtan itibaren birlikte pişirirken, diğerleri önce bir miktar sütte pirinç ununu eritir, sonra bunu kaynadığında sütün geri kalanına ekler, şeker ve aromalar pişirme süresinin sonuna doğru eklenir. Ayrıca, özellikle İsrail’de yaygın olan bir uygulama olan inek sütü yerine badem sütü kullanılabilirken, bazı şefler daha zengin bir tat için süt ve krema karışımı kullanır veya normal sütü yoğunlaştırılmış sütle değiştirir, ancak bu durumda şeker kullanılmaz. Günümüz tariflerinde geleneksel olan pirinç unu, pirinç unu ve mısır nişastası karışımı veya sadece mısır nişastası ile ikame edilerek ipeksi bir muhallebi yapılır. Bazı şefler muhallebi pişirirken tencerenin dibini sıyırmamayı tavsiye ediyorlar, çünkü bu şekilde altta kalan yanmış parçalar muhallebi ile karışacak ve tadı etkileyecek, yani yanık tadı olacak. Tatlandırmaya gelince, gül ve portakal çiçeği suyu tipiktir, aynı zamanda damla sakız suyu da mehalabiya’ya eklenmeden önce şekerle dövülmelidir.