Pasta Primavera (Amerika)

Pasta Primavera

Pasta primavera, makarna ve hafif pişmiş sebzeleri bazı taze otlar ve baharatlarla birleştiren bir yemektir. İtalyanca kulağa hoş gelen ismine rağmen, yemek aslında Ed Giobbi tarafından Nova Scotia’ya yaptığı av gezisi sırasında icat edildi. Tarifi New York’a getirdi ve Le Cirque adlı yeni restoranlarında kullanan arkadaşları Jean Vernges ve Sirio Maccioni’ye verdi.

Pasta primavera yeni bir icat olsa da (ilk olarak 1970’lerde yapıldı) gerçek yaratıcısının kimliği hala belirsiz ve üç şefin hepsi unvanı istiyor. New Yorklu şef Sirio Maccioni, yemeği Nova Scotia’da bir İtalyan baronu için çalışırken ellerinde bulunan malzemelerden hazırlayanın karısı olduğunu iddia ediyor. Şef Ed Giobbi, Maccioni’nin kendisine ve meslektaşlarından birine benzer bir yemek sergiledikten sonra fikrini çaldığında ısrar ediyor. Üçüncü şef Franco Brigandi, yemeği kendisinin icat ettiği iddiasına rağmen, onu iyice küçümsediği ve sadece koridorda pişirilmesine izin verdiği ve asla mutfakta pişirilmesine izin vermediği biliniyor. Bu dağınık duruma rağmen, pasta primavera’nın yaygın olarak tanınmasının tek nedeni Maccioni ve restoranı Le Cirque idi.

Orijinal primavera makarna, olgun domates, doğranmış fesleğen, maydanoz, sarımsak, zeytinyağı ve spagetti gibi malzemeleri içeriyordu. 1976’da Manhattan’da en çok konuşulan yemek oldu ve bugün hala popüler.

Pasta Primavera Tarifi

Pasta Primavera İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

1 demet brokoli
2 küçük kabak, soyulmamış
4 kuşkonmaz sapı
210 gr yeşil fasulye
100 gr taze veya dondurulmuş bezelye
100 gr bakla
15 gr fıstık, sebze veya mısır yağı
100 gr ince dilimlenmiş mantar
Taze çekilmiş karabiber ve tuz
5 gr pul biber
60 gr ince kıyılmış maydanoz
90 gr zeytinyağı
10-15 gr kıyılmış sarımsak
450 gr küp domates
6 doğranmış fesleğen yaprağı
1 kiloluk spagetti
160 gr tereyağı
80 gr tavuk suyu
Yaklaşık 100 gr krema
100 gr rendelenmiş parmesan
50 gr bardağı kızarmış çam fıstığı

Pasta Primavera Nasıl Yapılır

Gerekli olan tüm yeşil sebzeleri hazırlayın. Brokoliyi yumrularına ayırın ve kabakları dörde bölün ve ardından 3 cm’lik parçalara bölün. Kuşkonmazı 5 cm parçalar halinde ve fasulyeleri 3 cm parçalar halinde kesin.

Kaynayan tuzlu suya batırılmış yeşil sebzeleri ayrı ayrı pişirin. Hassas olmalılar ama gevrek kalmalılar.

Bittiğinde sebzeleri ayrı ayrı süzün ve soğuk suda yıkayın. Soğuduktan sonra bu sefer iyice kurutun ve bir kapta birleştirin.

Sonra bezelye ve baklaları pişirin. Taze ise bir dakika, donarsa 30 saniye yeterlidir. Süzün, soğuması için soğuk suda yıkayın, ardından tekrar süzün ve sebzeli kaseye ekleyin.

Bir tavada fıstık yağını orta-yüksek ateşte ısıtın, ardından mantarları ekleyin. Tuz ve karabiberle tatlandırın ve sürekli karıştırarak 2 dakika pişirin, ardından kırmızı biber ve maydanozla birlikte sebzelere ekleyin.

Bir tencerede önce 3 yemek kaşığı zeytinyağı ısıtın, ardından sarımsak, domates, tuz ve biberin yarısını ekleyin ve bunları yaklaşık 4 dakika pişirin, ardından fesleğeni ekleyin.

Büyük bir tava alın ve kalan zeytinyağını ısıtın, ardından sarımsağı önceden pişirilmiş sebzelerle birlikte ekleyin. Yalnızca ısıtmak için yavaşça karıştırın.

Spagettiyi al dente pişirin ve süzün. Her şeyi tutacak kadar büyük bir kap hazırlayın, ardından orta-düşük ateşte önce tereyağını eritin ve peynir, krema ve tavuk suyunu ekleyin. Sos pürüzsüz hale gelene kadar pişirin ve sürekli karıştırın.

Spagettiyi sosla karıştırın, ardından sebzelerin yarısını ve domateslerdeki sıvıyı ekleyin. Çok düşük ısıda bir kez daha karıştırarak pişirin.

Kalan sebzeleri ekleyin ve sosu kontrol edin. Çok kuruysa 3-4 yemek kaşığı krema ekleyin. Son olarak, çam fıstıklarını ekleyin ve her şeyi son bir kez atın.

Makarna kaselerinde servis yapın, makarna ve sebzelerin porsiyonlarının eşit olduğundan ve üstüne eşit miktarda domates sosu koyun.

İpuçları

Yöntem: Orijinal tarifte sebzeler, sos ve makarna ile karıştırılmadan önce ayrı ayrı pişirilir. Ancak birçok şef, sebzelerin birlikte pişirilip pişirilmemesinin hiçbir fark yaratmadığını iddia ediyor. Pişirmek yerine, bazı tariflerde sebzeler bir tavada birlikte hafifçe sotelenir. Ayrıca, genellikle makarna primavera tek kaplık bir yemek olarak hazırlanır.

Sos: Birçok tarifte tavuk suyu yerine veya bununla birlikte beyaz şarap da tavsiye edilir.