Souvlaki (Yunanistan)

Souvlaki

Souvlaki, küçük küpler halinde şiş ve ızgara domuz eti, tavuk, kuzu eti veya sığır etinden oluşan en popüler Yunan yemeklerinden biridir. Genellikle souvladzidika’da, gyros ve benzeri ızgara et yemekleri sunan küçük lokantalarda servis edilen popüler bir fast food öğesidir.

Souvlaki ilk olarak antik Yunanistan’da, kandaulos olarak adlandırılan, ızgara et, pide, peynir ve dereotunun bir kombinasyonundan ortaya çıktı. Arkeolojik bulgulara göre Aristoteles, Aristophanes, Xenophon ve Homeros da dahil olmak üzere birçok başka eserde adı geçen eski kökenlere sahip bir yemek olan souvlaki, MÖ 17. yüzyıla kadar uzanıyor. Pideli souvlaki servisinden ilk olarak Athenaeus tarafından tabak kandaulos olarak adlandırılan Deipnosophistae’da bahsedilmiştir ve hatta Konstantinopolis’te Bizans döneminde pideli souvlaki satıldığına dair kanıtlar vardır.

İlk souvlaki dükkanı 1951’de Livadia’da açıldı ve bugün souvlaki hemen hemen her Yunan şehrinde, paket olarak sipariş edilen, plajlarda veya çok sayıda sokak köşesinde satılıyor. Genellikle bir dilim ekmek, cips, pide, domates, yoğurt veya soğan ile servis edilir.

Souvlaki Tarifi

Souvlaki İçin Gerekli Malzemeler / 6 kişilik

1 kg sığır eti, kemiksiz
1 orta boy soğan, rendelenmiş
3 diş kıyılmış sarımsak
8 gr tuz,
5 karabiber
60 gr zeytinyağı (veya kanola) yağı
10 gr kurutulmuş Yunan kekiği

Souvlaki Nasıl Yapılır

Etteki fazla yağı veya zarları kesin, ardından eşit büyüklükte küpler halinde kesin.

Eti marine etmek için tüm malzemelerle birlikte büyük bir kaseye atın, ardından en az beş saat buzdolabında saklayın (en iyisi bir gece). Ayrıca, tahta şişleri gece boyunca suyla dolu sığ bir kaba koyun.

Ertesi gün eti buzdolabından çıkarın ve önce oda sıcaklığına gelmesini bekleyin ve ardından şişlere dizin.

Souvlaki’yi orta-yüksek ateşte her tarafta yaklaşık 3-4 dakika mangalda pişirin. Servise hazır olana kadar sıcak tutun. Izgara souvlaki’yi limon suyu, tuz ve Yunan kekik serpin.

Sadece ekmekle veya tzatziki soslu pide içinde ve seçtiğiniz soslarla servis yapın.

İpuçları

Et: Her zaman, ızgara sırasında kurumayan, but veya daha yağlı etleri tercih edin. Bununla birlikte, bonfile gibi daha ince kesimler istiyorsanız, onları yumuşatmak ve nem tutma özelliklerini iyileştirmek için ızgaradan önce tuzlu su ile yıkayın.

Marine: Marinasyonu rolü eti baharatlamak ve yumuşatmaktır. Temel bileşenler hemen hemen her zaman zeytinyağı ve limon suyudur ve daha sonra kekik, biber, sarımsak ve daha pek çok çeşni ile karıştırılır. Yoğurt da genellikle turşunun yanı sıra füme kırmızı biberde de bulunur. En iyi sonucu elde etmek için et gece boyunca marine edilmelidir.

Yöntem: Tahta şişleri gece boyunca suda bekletmek, ızgara sırasında parçalanmalarını önlemek için çok önemlidir. Etin fazla yağ ve zar içermediğinden ve eşit büyüklükte parçalar halinde kesildiğinden emin olun. Ayrıca eti şişe dizerken yağlı parçaların tahta çubuk boyunca eşit olarak dağılmasına dikkat edin. Fırında ızgara yaparken, tüm damlamaları toplamak için ızgaranın altına bir fırın tepsisi yerleştirin.

Servis: Souvlaki (ve varsa pide ekmeği) servis ederken bir numaralı kural, sıcak olarak servis etmektir; aksi takdirde lezzetini kaybeder.