Yufka Ekmeği (Türkiye)

Yufka

Yufka, un, su, tuz ve zeytinyağından oluşan geleneksel bir Türk ekmeğidir. Mayasız hamur tipik olarak bir kağıt kıvamına gelene kadar bir oklava ile açılır.

Ünlü yemek tarihçisi Charles Perry’ye göre yufka, Orta Asya’da ortaya çıkmıştır ve hem Orta Asya hem de Anadolu göçebeleri tarafından kullanılmıştır, yani yufka’nın kökeni tek bir millete bağlanamaz. Ancak günümüzde en çok Türkiye ile ilişkilidir ve sadece Türkiye’de değil, Avusturya dahil Güneydoğu Avrupa ülkelerinde farklı isimler altında da mevcuttur.

Çok sayıda Türk hamur işinin hazırlanmasında kullanılabilir ve bir dürüm veya shawarma için tüm dolguları tutacak kadar sağlamdır.

Yufka Tarifi

Yufka İçin gerekli Malzemeler / 12 adet

840 gr un
8 gr tuz
Ilık su

Yufka Nasıl Yapılır

Tuzu unla bir kapta karıştırın, ardından yavaş yavaş suyu dökün, aynı zamanda kulak memesi kadar yumuşak bir hamur elde edene kadar elle yoğurun.

Hamuru 15 dakika dinlendirin, ardından 12 topa bölün.

Bolca unlanmış bir çalışma yüzeyinde, her bir hamur topunu ince bir oklava kullanarak kağıt kadar ince olana kadar açın, ardından büyük bir yapışmaz tavada veya sacda her iki taraftını da kısa süre pişirin.

Yufka yapraklarını istifleyin, örtün ve altı ila sekiz aya kadar soğuk bir yerde saklayın.

İpuçları

Yöntem: Hamur açılırken çalışma yüzeyi her zaman iyice unlanmalıdır çünkü bu, yüzeye yapışmasını engeller. Sacınız yoksa yufkayı büyük ve yapışmaz tavada pişirebilirsiniz.

Varyasyonlar: Temel tarif üzerindeki varyasyonlar, yağ ve yumurta eklemeyi içerir ve bazı tarifler, alışılmışın dışında bir şekilde maya gerektirir.