Michetta (İtalya)

Michetta, yuvarlak ve soğanlı şekli, sert ve kabarık kabuğu, hafif içi boş dokusu ile karakterize edilen geleneksel bir İtalyan beyaz ekmeğidir. Michetta’nın Avusturya yönetimi döneminde Lombardiya’da icat edildiğine inanılıyor.

Michetta, 1713 Utrecht Antlaşması’ndan sonra Lombardiya’yı yöneten Avusturyalılar tarafından Milano’ya getirilen küçük, yuvarlak bir ekmek rulosu olan kaisersemmel’den geliştirildi. Bununla birlikte, Milano’daki nem, çok çabuk tazeliğini yitirdiği ve yapışkan hale geldiği için bu tür ekmeklerin üretimi için uygun değildi. Şehrin fırıncıları daha sonra ekmeği daha uzun süre gevrek bir kabuğu korumasına yardımcı olması için içi boş yapma fikrini ortaya attılar. Buluşlarına, mika’nın küçültülmesi, yani kırıntı anlamına gelen michetta adını verdiler.

Michetta sürümleri bazen bignè, rosetta veya stellina olarak anılır.

Michetta Tarifi

Michetta İçin Gerekli Malzemeler / 20 adet

1. Hamur (Biga)

1,5 kg sert un (sert W 340-350)
750 gr su
30 gr maya

2. Hamur

150 gr su
25 gr tuz
10 gr toz malt
150 gr un

Michetta Nasıl Yapılır

İlk hamurun tüm malzemelerini geniş bir kapta bir araya gelinceye kadar yoğurun. Bir bezle örtün ve kaseyi 12 °C sıcaklıkta 18 saat saklayın.

Daha sonra, önce hamuru seyreltmek için suyu ekleyin, ardından unun geri kalanını yoğurun, ardından malt ve tuzu toplamda yaklaşık 20 dakika yoğurun.

Hamuru örtün ve beş dakika dinlendirin, ardından birkaç kez yoğurun ve şimdi 10-15 dakika dinlendirin. Bu noktada hamurun 21-22 °C sıcaklığa ulaşmış olması gerekir.

Hamuru büyük bir rulo haline getirin ve yağlayın.

Eşit parçalar halinde kesin, ardından her birini bir top şeklinde şekillendirin. Her bir hamur topunu bir kalıpla bastırın, ardından üzerleri örtülü olarak yarım saat dinlendirin.

Hamur dinlenirken fırının altına bir tepsi koyun ve suyla doldurun, ardından fırını 250 °C’ye önceden ısıtın.

Altın sarısı rengini alana kadar yaklaşık 20 dakika pişirin.

İpucu: Michetta’nın doğru çıkması için birkaç önemli şeyin yapılması gerekiyor. Biri güçlü un kullanmaktır. İkincisi, mayayı deaktive etmemek için en son hamura tuz eklemektir. Üçüncüsü, hamur yapıldıktan ve porsiyonlara ayrıldığında, her bir hamur parçasının bir makarna makinesinden üç kez geçirildiğinden, bir çörek içinde yuvarlandığından ve her geçiş arasında 10 ila 30 dakika bekletildiğinden emin olmaktır.