Onion Rings -Soğan Halkası (Amerika)

soğan halkaları

Onion rings (soğan halkası), genellikle hamburger veya diğer fast food çeşitlerinin yanında servis edilen popüler bir Amerikan garnitürüdür. Soğan halkalarına ketçap, mayonez veya başka bir daldırma sos eşlik eder. Bu çıtır soğan halkaları genellikle Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İrlanda, Asya, Avustralya ve Birleşik Krallık’ta bulunur.

Bu popüler garnitür, soğan halkalarının hamura daldırılması, ardından altın rengi ve çıtır olana kadar kızartılmasıyla yapılır. İlk soğan halkasını kimin yaptığı hala bilinmemektedir.

Sıvı hamurla (bulamaç) kaplanmış ve derin yağda kızartılmış sebzelerin tarihi Antik Roma döneminde başladı ve o zamandan beri popüler. Bugün bildiğimiz gibi soğan halkalarının gelişimi 20. yüzyıl Amerika’sına bağlı olsa da bu yemeğin ilk tarifi Londra’da 1802 yemek kitabında “Parmesan Peynirli Kızarmış Soğan” adı altında yayınlandı. Bu tarif, hamurun içine rendelenmiş parmesan eklemeyi ve soğan halkalarını domuz yağı içinde kızartmayı önerdi. 20. yüzyılın başlarında, soğan halkaları için tarifler Amerikan yemek kitaplarında ve dergilerinde görünmeye başladı ve yemek 1950’lerin ortalarında dondurulmuş soğan halkalarının icadıyla fast-food zincirlerinde popüler hale geldi. Günümüzde, bu yemek en çok hamburger, biftek, sandviç ve sosisli sandviçlerin yanında veya çeşitli dip soslar ve bir bardak bira eşliğinde atıştırmalık olarak servis edilmektedir.

Soğan halkaları o kadar popüler ki, her yıl 22 Haziran’da kutlanan Ulusal Soğan Halkası Günü bile var.

Soğan Halkası Tarifi

Soğan Halkası İçin Gerekli Malzemeler  / 6 kişilik

6 büyük yumuşak soğan
Un
50 gr krema
Biber
Tuz
3 yumurta
110 gr parmesan peyniri
Kızartma için yağ
Servis için hardallı eritilmiş tereyağı

Soğan Halkası Nasıl Yapılır

Soğanları soyun, üstünü ve altını kesin ve 0,50-1 cm kalınlığında dilimler halinde kesin.

Hamuru un, krema, tuz, karabiber ve yumurtayı 10 dakika karıştırarak hazırlayın.

Parmesan peynirini ince ince rendeleyin ve hamurun içine ekleyin. İyice karıştırın.

Büyük bir tavada kızartma için yağı ısıtın.

Soğanları hamurun içine batırın, böylece tamamen örtülür. Bir çatalla çıkarın, kahverengi ve gevrek olana kadar kızartın.

Soğan halkalarını bir kağıt havlu üzerine boşaltın.

Hardallı eritilmiş tereyağı ile sıcak servis yapın.

Pişirme İpuçları

Soğan: Sarı soğan en çok orijinal Amerikan soğan halkaları için kullanılır. Kızartma için en uygun olan sarı çeşitler olmasına rağmen kırmızı ve beyaz soğan da kullanılabilir. Yırtılmasını önlemek için soğanları soyun ve bir buzdolabında veya dondurucuda soğutun veya bir kase buz gibi suda 30 dakika bekletin. Soğanlar çapraz olarak 0,50-0,60 cm kalınlığında dilimler halinde kesilmeli ve daha sonra halkalar halinde ayrılmalıdır. Ortadan küçük iç parçaları daha sonra kullanmak için ayırın. Bazı tarifler, soğan halkalarının hamura daldırılmadan önce dondurulmasını önermektedir, çünkü bu, her bir soğan tabakası arasında bulunan iç zarın çıkarılmasına yardımcı olur, bu da soğanı hamurdan ayırmadan her soğan halkasını ısırmayı kolaylaştırır.

Un: Soğan halkaları için hamur, genellikle basit çok amaçlı buğday ununa dayanır. Bazen mısır unu eklenir ve un genellikle kabartma tozu, mısır nişastası ve tuz, siyah veya kırmızı biber, sarımsak tozu, soğan tozu veya toz şeker gibi baharatlarla birleştirilir.

Yağ: Yer fıstığı, kanola veya diğer bitkisel yağlar, yüksek sıcaklıklara dayanabildikleri için soğan halkalarını kızartmak için en iyi seçeneklerdir.

Sıvı: Soğan halkası hamurunda kullanılabilecek çok sayıda sıvı vardır. Süt ve bira en yaygın olanlardır ve bazı tarifler ayran, maden suyu, krema veya votka önerir. Alkol, glüten oluşumunu sınırladığı ve dolayısıyla daha gevrek bir kabukla sonuçlandığı için hamurun içine dahil edilir. Yumurtalar genellikle hamurun içinde bulunur, ancak bazı tariflerde bunları tamamen çıkarır.

Teknik: Soğan halkalarını kaplamanın iki tekniği vardır. Birincisi, kuru ve ıslak malzemeleri bir hamur haline getirmek, halkaları daldırmak, hafifçe süzmek ve kızartmaktır. İkincisi, soğan halkalarının önce unla kaplanmasını, ardından ıslak malzemelerden oluşan bir karışıma daldırılmasını ve ardından un veya galeta unu gibi kuru bileşenlere tekrar batırılmasını önermektedir.

Kızartma: Soğan halkaları genellikle derin yağda kızartma tavasında, Hollanda fırınında veya fritözde kızartılır. Yağ çok soğuksa, hamur çok fazla yağı emer ve çok sıcaksa, hamur içinde soğanı pişmemiş halde bırakarak yanar. İdeal olarak, yağ, bir gıda termometresi ile kolayca belirlenebilen 175 ila 190 ˚C arasındaki bir sıcaklığa ısıtılmalıdır. Soğan halkaları sıcak yağa konmadan önce iyice süzülmeli ve yapışmamaları için küçük miktarlarda kızartılmalıdır. Kızartma süresi genellikle tek bir parti için 3 ila 4 dakika arasındadır ve işlemin ortasında halkalar ters çevrilmelidir. Yine de en iyi yöntem, halkaları dikkatlice gözlemlemek ve altın ve gevrek hale geldiklerinde yağdan çıkarmaktır. Kızarttıktan sonra soğan halkalarının kağıt havlu üzerine süzülmesi zorunludur. Servis yapmadan hemen önce tuzlu baharat yapılır.

Sıcak Tutma: Soğan halkalarının küçük miktarlarda kızartılması gerektiğinden, daha önce kızarttıklarınızı 90-110 ˚C’ye ısıtılmış fırında tutun. Bu, tüm kızartma bitene kadar onları sıcak tutacaktır.

Servis: Soğan halkaları genellikle çeşitli fast food yemeklerinin yanında veya tek başına ketçap, mayonez, hardal veya ekşi krema sosuyla eşleştirilmiş bir atıştırmalık olarak servis edilir.

 

Bira Hamuru ile Soğan Halkası Tarifi

Bira Hamuru ile Soğan Halkası İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

3 büyük soğan
140 gr un
5 gr kırmızı biber
6 gr tuz
3 gr karabiber
200 ml alkolsüz veya normal bira
Bitkisel yağı

Bira Hamuru ile Soğan Halkası Nasıl Yapılır

Soğanları soyun, dilimleyin ve enlemesine 0,50-1 cm kalınlığında dilimler halinde kesin. Dilimleri halkalara ayırın ve küçük iç halkaları ve kırık halkaları diğer yemekler için saklayın.

Geniş bir kapta un, kırmızı biber, tuz ve karabiberi karıştırın. Birayı yavaşça dökün, köpük kaybolana kadar sürekli çırpın.

Pişmiş versiyon için, büyük, yapışmaz bir tavada 20 gr yağı ısıtın. Soğan halkalarını hamurun içine daldırın, fazla hamuru boşaltın ve her iki tarafta 1,5 dakika kızartın. Ardından, soğan halkalarını tek kat halinde sığ bir fırın tepsisine aktarın ve 220 ˚C’de 6 dakika fırında pişirin.

Kızartılmış versiyon için, 7 cm derinliğinde bir fritöze yeterince yağ koyun ve 5 ila 10 dakika veya 190 ˚C’ye ısıtın. Soğanları hamurla kaplayın, kızgın yağda 2 ila 4 dakika kızartın.

Kağıt havlu üzerine boşaltın ve servis yapın.

 

Çıtır Soğan Halkası Tarifi

Çıtır Soğan Halkası İçin Gerekli Malzemeler / 3 kişilik

1 büyük soğan
150 gr un
8 gr kabartma tozu
8 gr tuz
1 yumurta
200 gr süt veya gerektiği kadar
100 gr galeta unu
Kızartma için yağ

Çıtır Soğan Halkası Nasıl Yapılır

Soğanları soyun ve 0,50-1 cm kalınlığında dilimler halinde kesin. Dilimleri halkalara ayırın.

Un, tuz ve kabartma tozunu küçük bir kasede karıştırın, soğan halkalarını tamamen kaplanacak şekilde daldırın ve bir kenara koyun.

Un karışımına süt ve yumurta ekleyin ve karışım pürüzsüz olana kadar iyice karıştırın.

Soğan halkalarını hamurun içine batırın ve bir tel rafta süzün.

Galeta ununu sığ bir tabağa koyun. Soğan halkalarını galeta unu ile kaplayın.

Yağı fritözde 185 ˚C ısıtın. Halkaları 2 ila 3 dakika kızartın, böylece gevrek ve altın rengi kahverengi olurlar.

Kağıt havluların üzerine boşaltın, tuz ekleyin ve servis yapın.

 

Güney Tarzı Soğan Halkası Tarifi

Güney Tarzı Soğan Halka İçin Gerekli Malzemeler / 6 kişilik

Fıstık veya kanola yağı kızartmak için
200 gr un
200 gr ince öğütülmüş mısır unu
70 gr nişasta
2-3 gr kırmızı biber
1 yumurta
200 gr buttermilk
2 büyük tatlı soğan
Koşer tuzu

Güney Tarzı Soğan Halka Nasıl Yapılır

Büyük ve ağır bir tencere alın ve en az 10 cm derinliğinde olması için yeterince yağ dökün. Yağı ısıtın.

Büyük bir kapta un, mısır unu, mısır nişastası ve kırmızı biberi karıştırın. Başka bir kapta yumurtayı buttermilk ile çırpın.

Soğanları soyun, 0,50-1 cm kalınlığında dilimler halinde kesin ve dilimleri halkalara ayırın.

Soğanı un karışımına batırın ve iyice kaplayın. Daha sonra yumurta ve ayran karışımına batırın ve sıvının süzülmesini bekleyin. Ondan sonra tekrar un karışımına batırın.

Soğan halkalarını sıcak yağda 2-3 dakika kızartın, yapışmamalarına dikkat edin.

Soğan halkalarını boşaltmak için kağıt havlu üzerine yerleştirin.

Tuzla baharatlayın ve servis yapın.