Fetir Meshaltet (Mısır)

Fetir meshaltet

Fetir meshaltet, sade, kıyma, peynir, helva, çikolata veya kuru üzüm gibi çeşitli tatlı veya tuzlu içeriklerle doldurulabilen tabakalı hamur işlerinden oluşan bir Mısır yemeğidir. Yemek, tapınaklarda Tanrılara adak olarak sıkça kullanıldığı firavunların zamanına kadar uzanıyor. Antik tarif ile bugün kullanılmakta olan tarif arasındaki temel fark pişirme sırasında bal eklenmiş olmasıdır. Ayrıca, fetir meshaltet’in hilal şeklindeki bir versiyonunun Fransız kruvasanı için ilham kaynağı olduğu söyleniyor.

Günümüzde geleneksel olarak dini bayramlar, düğünler ve benzeri sosyal etkinlikler için hazırlanmakta ve tüketilmektedir ancak hamur işleri misafirperverliğin sembolü olarak özellikle önemlidir. Sade fetir meshaltet, meyve reçelleri, bal, peynir ve yeşil zeytin gibi tatlı ve tuzlu garnitürlerle servis edilir. Tuzlu dolgulu versiyon dilimlenmiş domates, salatalık ve bir fincan çay ile servis edilirken, tatlı dolgulu versiyon yaygın olarak tek başına veya meyve reçeli ile servis edilir.

Bu hamur işi yapan birçok Mısır restoranı bulunsa da en iyi fetirlerin kırsal kesimde çiftçilerin eşleri tarafından yapıldığı söyleniyor.

Fetir Meshaltet Tarifi

Fetir Meshaltet İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

140 gr un
200 gr ılık su
Gerektiği kadar tuz
Margarin veya tereyağı

Fetir Meshaltet Nasıl Yapılır

Un, tuz ve suyu büyük bir kapta bir araya gelinceye kadar karıştırın, ardından ellerinizden kolayca düşene kadar 15 dakika yoğurun.

Hamuru üç parçaya bölün. Toplar haline getirin ve bir kaseye koyun ve üzerine eritilmiş yağ dökün.

Hamuru 15 dakika bu şekilde dinlendirin.

15 dakika geçtikten sonra, mutfak yüzeyine bir top hamuru koyun, sonra kağıt inceliğinde bir hamur tabakası elde edene kadar sadece ellerinizle gerin.

Hamuru yağ tabakasına sürün, ardından hamuru katlayın, böylece kenarları üst üste gelsin ve bir kare yapın.

Sonra aynısını ikinci hamur topuyla yapın, ancak hamur yaprağına yağ sürdükten sonra, hamur paketini hamur yaprağının ortasına yerleştirin ve ardından alttaki hamur tabakasının kenarlarını katlayın. Hamur paketi tamamen sarılır.

Önceki adımı üçüncü top hamurla da tekrarlayın.

Altın rengi ve gevrek olana kadar maksimum derecede ısıtılmış fırında pişirin.

Şekerle pudra haline getirilmiş tatlı bir yemek olarak ya da yanında bal ve Nutella ile veya yanında beyaz peynir ve et ile lezzetli bir yemek olarak sıcak servis yapın.