Rigó Jancsi (Macaristan)

Rigó Jancsi

Bu klasik Macar tatlısı, pastanın kendisi tipik olarak zengin bir bitter çikolatalı ganajla kaplanırken, bazen bir miktar koyu rom ile tatlandırılan tatlı, köpük benzeri kakao kreması dolgusu ile bir arada tutulan iki kat çikolata sünger kekten oluşur.

Rigó Jancsi’nin 20. yüzyılın başında icat edildiği ve adını, Eber Brock Ward adlı Amerikalı bir milyonerin kızı ve Belçikalı Prens de Caraman’ın karısı Clara Ward’ı baştan çıkaran ve sonunda onunla evlenen ünlü bir Macar Çingene kemancısından aldığı söylenir.

İki aşık, Rigó orkestrasıyla birlikte bir dizi Belçikalı aristokratın uğrak yeri olan lüks bir Paris restoranında performans sergilerken tanıştı. Efsaneye göre Clara, Rigó’nun müziğinden anında etkilenmiş, ancak tutkulu siyah gözleriyle daha da büyülenmiş.

Kısa bir süre sonra, arkasında kocası ve iki çocuğunu bırakarak kaçan Belçikalı prensesin skandal aşk hikayesi nedeniyle, Çingene John olarak da bilinen tatlı hem Macaristan’da hem de yurtdışında popülerlik kazandı ve hala en ünlü Macar tatlılarından biri olarak kabul edilir.

Rigo Jancsi Tarifi

Rigo Jancsi İçin Gerekli Malzemeler / 15 adet

Sünger Kek

5 yumurta
150 gr çok amaçlı un
150 gr toz şeker
25 gr şekersiz kakao tozu
30 gr bitkisel yağ
Bir tutam tuz (1-2 gr)

Dolgu

800 gr kremşanti
150 gr pudra şekeri
30-40 gr şekersiz kakao
20 gr toz jelatin
90-100 gr su
Vanilya özü, birkaç damla

Ganache

80 gr bitter çikolata
30 gr sıvı yağ
40-50 gr kayısı reçeli
30 gr rom, konyak veya viski

Rigo Jancsi Nasıl Yapılır

Fırını önceden 180 °C’ye ısıtın. 30 × 25 cm bir fırın tepsisine fırın kağıdı koyun ve yapışmaz sprey sıkın.

Un, kakao ve tuzu karıştırın. Başka bir kapta yumurtaları şekerle çırpın; yaklaşık 7 dakika sonra karışım soluk sarı ve köpüklü olmalıdır. Kuru malzemeleri dikkatlice çırparak yumurta karışımına ekleyin. Sünger hamurunu eşit şekilde tepsiye yayın ve 8-10 dakika pişirin.

Sünger pişirildiğinde önce soğumaya bırakın ve ardından 15×25 cm boyutlarında iki parça halinde kesin.

Üst tabakayı hazırlamak için reçeli romla karıştırın ve bir süngerin üzerine yayın. Sonra çikolatayı benmari veya mikrodalgada yağla eritin. Ganajı romlu süngerin üzerine dökün. Yaklaşık 30 dakika veya çikolata sertleşene kadar soğutun. Ganaj kaplı süngeri 15 adet 5 cm’lik kareler halinde dilimleyin.

Dolguyu yapmak için jelatini 5 dakika suda bekletin. Pudra şekerini kakao ile karıştırın. Kremşantiyi çırpın ve ardından kuru malzemeleri ve vanilya özünü ekleyerek jelatinle iyice karıştırın.

Dolguyu alt süngerin üzerine eşit şekilde yayın ve ardından ganajla sırlanmış sünger karelerini dolgunun üstüne monte ederek pastayı bitirin. Soğuk servis yapmadan hemen önce küpleri dilimleyin.