Tarte Tatin (Fransa)

Tarte Tatin

Klasik elmalı turtanın çökmekte olan bir versiyonu olan tarte Tatin, tereyağı, şeker ve tarçınla tatlandırılmış dilimlenmiş elmalardan oluşur, üzerine tereyağlı turta hamuruyla doldurulur ve elmalar altın rengi ve şurup haline gelene kadar pişirilir. Tüm pasta daha sonra bir servis tabağında ters çevrilir.

Bu tatlının adı, 1900’lerin başında tarifi icat eden Orléans şehri yakınlarındaki bir restoranın sahipleri olan Tatin kardeşlerden alıyor. Tatin kardeşlerin Fransa’nın Lamotte-Beuvron kentindeki otellerinde yarattıkları bu Fransız tatlısı, dünyanın en meşhur tatlılarından biridir. Fransız kökenine rağmen, artık dünyanın her yerindeki binlerce restoranda bulunabilir. Bu mütevazı, açık yüzlü pasta sadece birkaç bileşen kullanır, dolgu için elma, şeker ve tereyağı ve hamur için un, su, tereyağı, yumurta ve bir tutam tuz. Önce karamel doğrudan tart tavasında tereyağı ve şeker ile hazırlanır. Daha sonra iki kat karamelin üstüne elma dilimleri dizilir ve 30 dakikaya kadar fırında pişirilir. Bitirmek için, elmaların üstüne bir tur pate brisée yerleştirilir ve bir araya getirilen tarte daha sonra 30 dakikaya kadar veya altın rengi olana kadar pişirilir. Tarte Tatin, sıcak servis edildiğinde en iyisidir ve herhangi bir ilave veya garnitür olmadan da çok lezzetlidir.

Tarte Tatin Tarifi

Tarte Tatin İçin Gerekli Malzemeler

Elma
Tereyağı
Un
Su
Şeker

Tarte Tatin Nasıl Yapılır

Bakır bir tabak kullanın, onsuz bu lezzetli tartı yapamazsınız. Ayrıca közle dolu, kömürle çalışan bir sobaya da ihtiyacınız olacak. Bakır tabağınızı üstüne koyun ve közleri kabın kapağına yerleştirin, çünkü başarılı olmak için yukarıdan ve aşağıdan eşit ısıya ihtiyacınız olacak.

İyi bir parça tereyağı alın ve kuvvetlice yoğurun. Bakır tabağınızın dibine yayın ve üzerine bol miktarda şeker koyun. Elmaları kesin ve dikkatlice tabağa yerleştirin. Tabağa sığacak kadar katman koyun. Elmaları kalın bir şeker tabakasıyla örtün.

Un, tereyağı ve suyla bir hamur hazırlayın. Mümkün olduğunca ince, yaklaşık 1 milimetre açın. Elmaları örtün ve hamurun etrafındaki hamuru düzeltin. Kapakla örtün. Yukarıda belirtildiği gibi pişirin. Bitirdikten sonra tarteyi bir servis tabağıyla örtün ve ters çevirin. Sıcak servis edin.

Pişirme İpuçları

Yöntem: Orijinal tarifte belirtilen yöntemin yanı sıra, tarte tatin sayısız farklı şekilde hazırlanabilir. Bazı tariflerde tarte tamamen bir araya getirilir ve sonra tavada pişirilir, ancak olumsuz tarafı ıslak bir kabuk üretebilmesidir, diğer tarifler ise elmaların hamurdan önce ocakta tereyağı ve şekerle haşlanması gerektiğini söyler. Tarte fırında pişirilir.

Elma:  Elmalar, Royal Gala, Jonagold, Granny Smith veya Golden Delicious elmaları gibi pişirme sırasında şeklini koruyabilecek sert et çeşitleri olmalıdır. Elmaların şeklini korumasına yardımcı olmak için onları dilimler halinde değil, dörde veya ikiye bölün. Ve genellikle soyulmalarına rağmen bazı şefler, üzerinde bol miktarda pektin bulunan kabuğu bırakmanın karameli koyulaştırmaya yardımcı olduğunu savunuyorlar.

Hamur: Marie Souchon’un elle yazdığı tarife göre, hamur işi sadece tereyağı, un ve su ile yapılmış olsa da, La Confrérie de Lichonneux de Tarte Tatin’in orijinali olarak adlandırılan tarifte ayrıca bir yumurta ve bir tutam tuz. Bazı tarifler puf böreği gerektirir ve marketten satın alınan milföy, zamanınız kısıtlıysa iyi bir alternatiftir. Her halükarda, hamur işini elmanın üstüne koyduğunuzda, elmanın altına sıkıştırıldığından emin olun (çünkü elmalar sıcaktır, bunu bir bıçakla yapın) ve ardından bir çatalla delip delikler açın, pişirme sırasında dışarı çıkabilir.

Tatlar: Orijinal tarife göre, tarte tatin ek aroma gerektirmezken, çoğu çağdaş tarifte ayrıca vanilya, tarçın ve hatta Cointreau veya Calvados gibi likörler bulunur.

Ekipman: Tarte tatin yapmak için ihtiyaç duyacağınız tüm ekipman bir tart tavasıdır. Ancak, tavanın tüm elmaları tutacak kadar derin olmasına dikkat edin. Alternatif olarak, bir dökme demir tava da kullanabilirsiniz. Ayrıca tartınızı tabağa çevirirken ellerinizi fırın eldiveni ile koruyun çünkü tart tavası çok sıcak olacaktır.

Servis: Purists, tarte tatin’in fazladan garnitür veya sos gerektirmediği konusunda ısrar ediyor, ancak onu basit, şekersiz çırpılmış krema, krema fraîche veya hatta çökmüş vanilyalı dondurma ile eşleştirmenizin bir zararı olmayacağını söylüyor. Tarte tatin genellikle sıcak olarak servis edilir, ancak soğuk yenildiğinde bile eşit derecede tatmin edicidir.