Bannock (İskoçya)

Bannock

Bu ızgarada pişirilmiş mayasız yassı ekmek, geleneksel olarak tek bir tür tahılla (arpa, berem, yulaf, buğday, çavdar ve hatta bezelye) su veya buttermilk ilavesiyle yapıldığı İskoçya’nın Dağlık Bölgesi’nden geliyor. Farklı unların karışımından yapılan bannock, mashlum veya meslin bannock olarak bilinir. Bu gözleme, bir zamanlar, özellikle çeyrek gün kutlamaları sırasında, Highlands’deki günlük yaşamın ve çeşitli festivallerin önemli bir parçasıydı ve her bir bannock çeşidine, eski Gael mevsimlik festivallerinden hangisinin yapıldığına bağlı olarak farklı bir ad verildi.

19. yüzyıldan önce, pişirme yüzeyi olarak kullanılacak köz üzerine yerleştirilmiş yassı bir taş olan bannock stane üzerinde bannock ekmeği pişirilirdi. Bugün, esas olarak tavada yapılıyorlar ve basit kökenlerinden farklı çok sayıda bölgesel varyasyon var: örneğin, Selkirk bannock daha çok çörekli, kuru üzümlü meyveli kek gibi, Pitcaithly bannock ise şekerlenmiş zengin bir kurabiye meyve kabuğudur.

Bannock Tarifi

Bannock İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

125 gr orta yulaf ezmesi
10 gr eritilmiş yağ
2 tutam bikarbonat soda
1 tutam tuz
15 gr sıcak su

Bannock Nasıl Yapılır

Kuru malzemeleri (yulaf ezmesi, tuz ve sodanın bikarbonatı) geniş bir kapta karıştırın.

Ortada bir çukur açın ve erimiş yağı dökün.

İyice karıştırın ve sert bir macun haline gelmeye yetecek kadar su ekleyin.

Yüzeye ilave yulaf ezmesi serpin ve hamuru bir çalışma yüzeyine çevirin.

Hamuru ikiye bölün ve her bir yarısını yarım cm kalınlığında açın. Hamur soğuduğunda idare etmek zordur, bu nedenle olabildiğince çabuk çalışmaya çalışın.

Yuvarlanan hamuru kullanacağınız tavadan biraz daha küçük daireler halinde kesin, ardından dörde bölün.

Tavayı önceden ısıtın ve hafifçe yağlayın. Hamurun her iki tarafını 3 dakika pişirin. Alternatif olarak, ızgaraları önceden ısıtılmış fırında 175 °C’de kenarları hafifçe kızarana kadar 30 dakika pişirebilirsiniz.

Ekmekleri teneke kutuda saklayın ve servis yapmadan önce yeniden ısıtın.