Koláče (Çekya)

Koláče

Koláče veya kolache, geleneksel olarak erik veya erik reçeli, peynir veya haşhaş tohumu ile süslenmiş tatlı bir hamur işi rulodur. Modern soslar kayısı, yaban mersini, kiraz, limon, ananas veya kuru üzüm gibi meyveleri içerebilir.

Adı, hamur işinin geleneksel, yuvarlak şekline atıfta bulunan tekerlekler anlamına gelen Çekçe kola kelimesinden türemiştir. Hamur işi, genellikle güneşi ve ayı simgeleyen yuvarlak ekmeklerin en eski ritüel yiyeceklerden bazıları olduğu Çek Cumhuriyeti’nde 1700’lerde ortaya çıktı.

1700’lerde Moravya’da icat edilen kolache başlangıçta, bir düğün kutlama tatlısıydı ve bir zamanlar öğlen atıştırması olarak da kabul edildi. 1900’lerin başında çok sayıda Çek insanının Teksas’a göç etmesiyle koláče, Amerika Birleşik Devletleri’nde popülaritesini artırdı ve bugün ülke çapında çok sayıda Çek-Amerikan koláče festivali var. Pek çok Çek kendi koláče’yi evde hazırlamakta ısrar etse de, Amerika’da ticari bir ürün haline geldi, çok sayıda pastanede, donut dükkanlarında ve hatta bazı restoranlarda satılmaktadır.

Koláče Tarifi

Koláče İçin Gerekli Malzemeler / 20 adet

700 gr çok amaçlı un
300 gr yüksek glüten unu
500 ml süt
150 gr şeker
90 gr yağ
120 gr yumuşatılmış tereyağı
1 paket vanilya tozu
3 yumurta sarısı
50 gr maya
8 gr tuz
Limon kabuğu
1 yumurta, sır için
yağ, greslemek için

Dolgu

500 gr yumuşak peynir
90 gr kuru üzüm
60 gr şeker
1 paket vanilya
1 yumurta sarısı
20 gr limon suyu
1 kavanoz erik reçeli

Koláče Nasıl Yapılır

Mayayı, az miktarda şekeri ve ılık sütü bir kapta karıştırın, ardından mayanın etkinleşmesi için 10-15 dakika bekletin.

İki tür unu doğrudan geniş bir kaseye eleyin, ardından yumurta sarılarını, maya karışımı, şeker, yumuşatılmış tereyağı, süt, sıvı yağ, limon kabuğu, vanilya şekeri ve tuzu ekleyin.

Pürüzsüz bir hamur elde edene kadar yoğurun, ardından streç filmle örtün ve iki katına çıkıncaya kadar sıcak bir yerde saklayın. Bu adımı iki kez daha tekrarlayın, ancak hamuru yumruğunuzla yumruklayın ve her adım arasında yoğurun.

Bu arada peynir dolgusunu hazırlayın. Yumuşak peyniri yumurta sarısı, şeker, vanilya şekeri, daha önce yıkayıp süzdüğünüz kuru üzüm ve limon suyuyla karıştırın.

Hamuru hafifçe unlanmış bir yüzey üzerinde açın, ardından aynı büyüklükte 20 daire kesin. Bir bardağın dibi ile hamur çemberlerinde bir çentik açın, ardından peynir dolgusu ile doldurun.

Hamuru yağlanmış bir fırın tepsisine aktarın. Peynir dolgusunun üzerine bir parça erik reçeli koyun.

Hamurun biraz kabarması için tepsiyi bir süre bekletin. Yumurta ile hamurun kenarını hamurun etrafına fırçalayın.

8 Önceden 180 °C’ye ısıtılmış fırında 20 dakika veya kenarları kızarana kadar pişirin.

Pişirme İpuçları

Hamur: Bazı tariflerde tereyağı bulunurken, temel kolach hamuru sadece un, yumurta, şeker, tuz ve maya ile yapılır ve baharat veya limonla tatlandırılabilir. Hamur, kolach hamur işlerinin pişirildiğinde daha uzun süre esnek ve taze kalmasına yardımcı olacağı için biraz yapışkan olmalıdır.

Yöntem: En iyi sonuçlar için hamurun toplam üç kat yükselmesi gerekir, ancak bazı kolach meraklıları beş kabartma konusunda ısrar ediyor. Hamuru şekillendirmek için, hamuru hafifçe unlanmış bir yüzeye açın, ardından hamur halkalarını kesin. Dolguya yer açmak için, daha önce una batırdığınız bir bardağın altını hamur çemberine bastırın.

Dolgular ve Üst: Geleneksel dolgular arasında haşhaş tohumu, erik reçeli, kuru üzüm ve süzme peynir bulunur, ancak tarifin modern yinelemeleri, meyveler ve Nutella gibi diğer dolguları da içerecektir. Popüler sos seçenekleri arasında erik reçeli, vanilya veya tarçın ile tatlandırılmış tatlandırılmış kırıntılar ve pudra şekeri bulunur.