Panisses (Fransa)

Panisses

Panisses, Provence ve Côte d’Azur’un Fransız bölgelerinden gelen derin yağda kızartılmış nohut kekleridir. Atıştırmalık olarak tüketilebilir veya garnitür olarak servis edilebilir ve nohut unu hamuru, yağ, kaynar su ve tuzdan oluşur. Lezzetleri kremsi, gevrek ve tuzludur, tadının patates kızartması ile humus arasında bir şey olduğu söylenir.

Panisses en iyi roze şarapları ile eşleştirilirken, bu atıştırmalıkların çocuk versiyonu ek olarak şeker ile tatlandırılabilir. 1930’larda, çeşitli salatalarla tam bir yemek olarak eşleştirildiklerinde, özellikle Marsilya’nın Eski Limanı çevresinde panissler popülerdi.

Panisses Tarifi

Panisses İçin Gerekli Malzemeler / 8 kişilik

2 lt su
600 gr elenmiş nohut unu
120 gr zeytinyağı
Kızartma için yer fıstığı veya ayçiçek yağı
Biber ve tuz

Panisses Nasıl Yapılır

Suyu çok az tuz ve zeytinyağı ile bir tencerede kaynatın.

Su kaynarken nohut ununu suya serpin ve koyulaşana kadar sürekli çırpın.

Hamuru tahta bir spatula ile karıştırarak yaklaşık 5 dakika kısık ateşte kurutun.

Hafif yağlı on tabağı sıralayın. Her tabağı ağzına kadar doldurun. Karışımı soğuk suya batırılmış tahta spatula ile sıkıştırın. Soğumasına izin verin.

Panissesleri kalıplarından çıkarın, 1 ila 2 cm genişliğinde çubuklar halinde kesin. İsteğe bağlı olarak farklı şekillerde de kesebilirsiniz.

Panisesleri kızgın yağda kızartın. Altın rengi olduklarında, süzün ve fazla yağı çıkarmak için emici bir kağıt üzerine koyun.

Tuz ve karabiber ekleyip sıcak olarak servis edin.