Pernil (Porto Riko)

Pernil

Pernil, Porto Riko’nun en ünlü yemeklerinden biridir, geleneksel olarak kırmızı biber, tuz, sirke, sarımsak ve kekik içeren adobo mojado adı verilen bir marinasyonda terbiye edilen kızarmış domuz eti yemeğidir.. Yemeğin adı, bacak anlamına gelen İspanyolca pierna kelimesinden türetilmiştir, ancak aynı zamanda, taze jambonu çağıran geleneksel tarife atıfta bulunan, jambon için bir Katalanca kelimedir.

Domuz kolunun daha erişilebilir olması ve jambondan daha ucuz olması nedeniyle, pilavda önemli bir bileşen haline gelmiştir. Pek çok insan jambondan çok daha lezzetli olduğuna inandığı için tercih ediyor.

Pernil Tarifi

Pernil İçin Gerekli Malzemeler / 10 kişilik

3,5 kilo domuz omuzu – piknik kesimi (yağlı)
9 diş sarımsak veya 90 gr sarımsak tozu
5 gr karabiber
10 gr ezilmiş kekik
15 gr zeytinyağı
20 gr tuz

Pernil Nasıl Yapılır

Sarımsakları soyun ve havanda ezin. Alternatif olarak, her diş sarımsağı geniş bir bıçağın kenarıyla bastırın ve ardından ince ince doğrayın. Taze sarımsak yerine sarımsak tozu da kullanabilirsiniz.

Şimdi marinasyonu hazırlayın. Küçük bir kaseye ezilmiş sarımsak veya sarımsak tozu, tuz, karabiber, kekik ve zeytinyağı koyun ve karıştırın.

Eti hazırlayın. Önce iyice yıkayın ve kurulayın. Ardından, üstteki yağı ve deriyi etten ayırın, ancak bir kenarına yapışık bırakın. Eti ortaya çıkarmak için, bir kitabın kapağında yaptığınız gibi, deriyi ve yağı açın.

Etin her yerine derin kesikler açın. Marinasyonu sürün ve yarıkların derinliklerine doldurun. Eti kaplayan yağın kenarına biraz marinasyon sürün. Ardından yağı ve deriyi tekrar etin üzerine koyun.

Derinin üstüne biraz tuz serp. Eti streç filmle örtün ve 24 saat buzdolabına koyun.

Pişirmeden bir saat önce eti buzdolabından çıkarın ve oda sıcaklığında bırakın. Bu arada fırını önceden 200 ˚C’ye ısıtın.

Eti, yağlı tarafı yukarı bakacak şekilde en az 2,5 cm derinliğinde bir fırın tepsisine yerleştirin. Alüminyum folyo ile örtmeyin: Pişirme sırasında cueritos adı verilen yağın gevrek hale gelmesi gerekir.

Eti 1 saat 200 ˚C’de pişirin. Ardından, ısıyı 150 ˚C’ye düşürün ve 4 saat daha pişirin, ancak eti çevirmeyin.

Etin pişip pişmediğini kontrol etmek için ortasına bir et termometresi yerleştirin – 85 ˚C göstermelidir. Termometreniz yoksa, eti çatalla delin. Et parçalanırsa hazırdır. Deri veya cuerito, zevkinize göre yeterince gevrek değilse, fırında 200 ˚C’de 15 dakika veya daha az pişirin.

Eti kesmeden önce 20-30 dakika dinlendirin. Cuerito’yu çıkarın ve eti kesin. Cuerito’yu daha küçük parçalara kesin ve tekrar etin üzerine koyun. Etin üzerini kapatmayın çünkü cueritolar gevrekliklerini kaybedeceklerdir.